Down Sendromu nasıl anlaşılır

Hamilelik döneminde yapılacak olan özel testlerle bebeğin down sendromu olup olmadığı anlaşılabiliyor. Doğum sonrasında ise down sendromlu bebeklerde, çocuklarda bazı belirtiler gözlemlenebiliyor.

Down Sendromu nasıl anlaşılır

Down sendromu nasıl anlaşılır sorusunu yanıtlarken genetik farklılıktan kaynaklanan tipik özellikleri açıklamak gerekiyor. Bu özellikler zihinsel ve fiziksel özellikler olarak oldukça belirgin olarak fark edilebiliyor.

Down sendromu bir hastalık olmaktan çok genetik bir bozukluk olarak tanımlanıyor. Down sendromlu kişilerde normalde bulunan kromozom sayısından bir fazla kromozom olması zihinsel ve fiziksel farklılıklara yol açar. Fiziksel yapıyı ve kişisel yapıyı meydana getiren nitelikleri genler taşımaktadır. Genlerde oluşan farklılık fiziksel yapının ve kişisel yapının da farklı olmasını sağlıyor.

DOWN SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR

Down sendromunun en tipik belirtisi yüz görünümünün farklı olmasıdır. Down sendromlu çocuklarda ve yetişkinlerde birbirine benzeyen kendine has bir yüz görüntüsü vardır. Down sendromu nasıl anlaşılır diye merak edenler için en çarpıcı belirti budur diyebiliriz. Bir diğer belirti de göz yapısının badem şeklinde olmasıdır.

Avuç içi çizgisinin tek olması, basık kemerli burun yapısı, boyun kısa olması, el parmak boylarının aynı olması, sarkık dil yapısı, ayak başparmağı ve yanındaki parmak arasında boşluğun büyük olması, karın yapısının gevşek olması fark edilebilecek fiziksel belirtilerdir.

Bebeklerin başını tutamaması ve yürüme zorluğu yaşaması bebeklerde gözlemlenebilecek belirtilerdendir. Down sendromlu çocukların bazı temel farklılıkları vardır.

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN FARKLILIKLARI

Down sendromlu çocuklar; nörolojik farklar, zekâ gelişimi farkları ve öğrenme yeteneği farkları ile doğarlar. Down sendromlu çocukların yürümeyi, konuşmayı, oturmayı becermesi daha geç gerçekleşir. Çünkü kas gevşekliği sorunu yaşarlar. Zekâ seviyelerinde ve becerilerinde gelişim sağlanması için erken yaşta özel eğitim almaları gerekir.

Down sendromlu çocukların eğitimi doğum ile başlamalıdır. Down sendromlu çocukların özel ilgi ve özel eğitime ihtiyacı vardır. Aynı zamanda fiziksel tedavi ile desteklenmeleri gerekir.

Down sendromu nasıl anlaşılır diye düşünen anne ve babaların bu durumu fark eder etmez özel eğitim sürecine başlamaları çok önemlidir. Ayrıca down sendromlu çocuklara erken yaşta konuşma terapisi uygulanmaya başlanmalıdır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Down sendromlu çocukların gelişimini desteklemenin en birincil yolunun ailenin çocukla etkili iletişim kurması olduğunu belirten uzmanlar, çocukla ile
  • Genetik bir bozukluk olarak bilinen down sendromu, anormal bir hücre bölünmesi sırasında 21. kromozomun çiftinden fazla bulunması ya da tam kopyasının
  • DNA hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?
  • Evde kalmak down sendromlu bireyleri olumsuz etkiledi. Down sendromlu bireylere pandemide nasıl yaklaşılmalı? Pandemide down sendromlu bireylerin geli
  • Ülkemizde her yıl birçok bebek down sendromu ile dünyaya gelmektedir. Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kro
  • 2012 yılında kendisi gibi müzisyen olan Nida Kaçar ile dünya evine giren Özgün, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. Ünlü şarkıcı, babalığın çok özel
  • Randevu Al