Down Sendromu kaç kromozom sonucu ortaya çıkar

Down sendromu doğuştan ortaya çıkan bir durumdur. Bu sendromda hastalığı olan birey normal insanlardan farklı olarak kromozom sayısı 46 adet yerine bir adet fazladır ve 47 adettir. Down sendromu kaç kromozom ile ortaya çıkmaktadır, bu kısa bilgi ile açıklanabilir.

Down Sendromu kaç kromozom sonucu ortaya çıkar
Paylaş:

Down sendromu olan bebekler hasta olarak tanımlanır. Ancak bu tanım hatalı bir tanımlamadır. Down sendromu olan bebekler genetik yapılarındaki bir anormallik sonucunda bu durumda bulunmaktadırlar. Bu sendromu olan bebeklerin yaşları ilerledikçe zekâ geriliği ve fiziksel gerilikler daha belirgin bir biçimde görülür.

KROMOZOM ANORMALLİĞİNİN FİZİKSEL OLARAK NEDEN OLDUĞU DURUMLAR

Down sendromu olan bebeklerde yaş ilerlemesi ile zekâ geriliği gibi durumların yanında bazı fiziksel değişiklikler görülmektedir. Bu değişiklikler;

hareket kısıtlılığının olması, gözlerin çekik olma durumu, gelişim bozukluğu gibi durumlardır. Down sendromu görülen çocuklarda gelişim engelini ve toplum içinde dışlanmalarını önlemek amacı ile faaliyet gösteren birçok dernek bulunur.

DOWN SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR

Down sendromunun neden olduğu belirtiler vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Gebelik sırasında ya da doğumun gerçekleştiği zaman hastalığın tanımlaması yapılabilir.

Down sendromu kaç kromozom sorusunun yanıtı 47 olarak verilir. Kromozom sayısında fazlalığın sonucu olan bu sendromda bebekler normalden farklı olan bir yüz yapısı ile doğmaktadırlar. Baş kısımları diğer bebeklere kıyasla daha küçüktür ve başın arka kısmı daha yassıdır. Gözlerin çekik olması da bu sendromun neden olduğu sonuçlardandır.

Bebeğin elleri normalden daha geniş yapılıdır, parmaklar ise kısa görünümlü ve tombul yapıdadır. Bu bebeklerin doğum sonrasında tedavi altına alınması gereklidir. Fiziksel belirtilerin yanında bir de nörolojik sorunlar söz konusudur. Bebeklik döneminde zekâ yaşları normal seviyelerde olmasına karşın yaşın ilerlemesi ile birlikte öğrenmede güçlük gibi durumlar görülür. Öğrenmede güçlüğün varlığı 1 yaş sonrası görülür.

Down sendromlu çocuklarda zekâ seviyeleri farklı özelliklerde olabilmektedir. Erken çocukluk dönemlerinde iken zekânın gelişmesini sağlayıcı eğitimler zekâ düzeylerinin gelişmesini sağlamak açısından çok önemlidir. Down sendromu kaç kromozom konusunda verilen bilgiler ışığında yaşam kalitesini arttıracak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.                                                   

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: