Down Sendromu Hastalığı Nedir?

Ülkemizde her yıl birçok bebek down sendromu ile dünyaya gelmektedir. Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozomun bulunması ve bu durum sonucunda ortaya çıkacak olan genetik bir farklılıktır. Sağlıklı insanların kromozom sayısı 46 iken down sendromda 21.

Down Sendromu Hastalığı Nedir?

DOWN SENDROMU NEDİR

Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozomun bulunması ve bu durum sonucunda ortaya çıkacak olan genetik bir farklılıktır. Tanımı daha da basite indirgemek gerekir ise, sağlıklı insanların kromozom sayısı 46 iken down sendromlu bireylerde bu durum 21. kromozom çiftinden dolayı 47 kromozom olmaktadır. Bu fazladan bir kromozom ise sendroma yakalanan insanlarda zihinsel ve fiziksel birtakım sorunlara yol açmaktadır. Genetik bir düzensizliğin sonucunda oluşan down sendromu hasatalığı maalesef ki ömür boyu devam etmektedir. Yani günümüzde bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır.

 Down Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Genetik bir bozukluk olarak bilinen down sendromu, anormal bir hücre bölünmesi sırasında 21. kromozomun çiftinden fazla bulunması ya da tam kopyasının olmasıyla ortaya çıkan anne veya babadan gelebilen bir kromozom bozukluğudur.

Down Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Görülme sıklığı 800-1000 doğum arasında olan down sendromu bozukluğu hamilelik süresince yaptırılan test sonuçlarında teşhisi konabilir bir durumdur. Peki, down sendromunun belirtileri nelerdir?

Down Sendromunun Belirtileri,

- Gözün iris kısmında küçük ve beyaz lekeler
- Down Sendromu tanısı konmuş bir çocukta genellikle hafif veya orta derecede zeka geriliği bulunur. - Yaşıtlarına kıyasla fiziksel açıdan da görünümleri farklıdır
- Çekik Gözler
- Badem biçiminde çekik göz yapısı
- Zayıf kaz yapısı
- Küçük kafa
- Çıkıntılı dil
- Düzleştirilmiş yüz
- Yukarıya doğru eğikleşen göz kapakları
- Basık kemerli burun şekl

Fiziksel bir hastalık değil yalnızca genetik bir farklılık olan Down Sendromu en belirgin belirtilerinden biri zayıf kas tonusu olmaktadır. Bu tanıya doğum süresinde veya bebeklikte ulaşılabilir.

Down Sendromu Nedenleri Nelerdir?

- Genetik faktörler
- Kromozon bozuklukları
- Çevresel Faktörler
- Doğum anomileri
- İleri yaş gebeliği

Down Sendromu neden olan kromozom sorununun nedenlerine yönelik en temel kanı anne ile babadan geçmesi ve genellikle ilerleyen yaşlarda anne olmak gibi etkenlerdir. Özellikle down sendromlu bebeklerin birçoğu 35 ila 40 yaş aralığındaki doğumların sonucunda dünyaya gelmiştir. Bu kapsamda down sendromunun meydana gelebilme ihtimalinin tek belirleyici özelliği hamilelik yaşı olduğunu söylemek mümkündür.. Yapılan araştırmalar 30 yaş altındaki gebeliklerde bu bilişsel rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Ancak 44 yaş sonrasındaki gebeliklerde bu oran giderek artış göstermiştir.

Down Sendromu Hastalığının Sebepleri

Down sendromu hastalığı ve tedavisi ile ilgili uzun yıllar boyunca araştırmalar yapılmış ve bu sendromun sebeplerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Ancak günümüzde sendroma sebep olarak bilinen tek etken hamilelik yaşıdır. 35 yaş üstü hamileliklerde down sendromu riski daha da artmaktadır. Hamilelik döneminde yapılan testler ile birlikte erken teşhis de bulunabilir ki down sendromunda erken teşhis oldukça önemlidir. Hamilelik sırasında anne adayından alınan kan örneği ile yapılıyor olan bu testler sayesinde sorunlu veya sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirildiği anlaşılabilir. Eğer erken teşhis ile bebeğinize bir tanı konulduysa doğum sonrasında nasıl adımlar izlenmesi gerektiği ile ilgili bir yol haritası da çizilebilir.

Down Sendromlu Çocuğun Ailesi Ne Yapmalı?

Çocuğuna ya da bebeğine Down Sendromu tanısı koyulan ebeveynlerin öncelikli olarak yapması gereken işlem, ilçe eğitim müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren bir rehberlik servisine giderek randevu talebinde bulunmak olmalıdır. Sonrasında ise ebeveynler bu kurumdan da çocuklarının down sendromlu olduğunu belgeleyen bir rapor almalıdır. Bu belgeyle birlikte ebeveynler down sendromlu çocuğunun özel bir rehabilitasyon merkezinde ya da özel eğitim kurumlarında eğitim ve öğretim görmesini sağlayabilir. Bu kapsamda Down Sendromu çocuk sahibi ebeveynlerin öncelikli olarak yapması gereken işlemin çocuğunun özel eğitim sınıflarında eğitim almasını sağlamaktır.

-İlk olarak beslenme aşamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu hastalıkta kilo almaya meyilli olma durumu bulunmaktadır.

-Doğumdan sonra fiziksel anlamda özel olarak ilgi gereklidir. Fiziksel olarak destek için uzman desteği alınması gereklidir.

-Down Sendromu tedavisi sürecinde özel eğitim alınması önemlidir. Yine bu durumda hastalığı olan bireyin diğer bireylerle iletişim içinde olması çok önemlidir.

-Bu süreç içinde annenin tutumu oldukça önemlidir. Fazlası ile duygusal davranışlar ve hastalığın anne tarafından reddedilmesi, tedavi sürecini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle tutum ve davranışların olumlu yönde olması önemlidir.

DOWN SENDROMUNUN YAYGINLIĞI VE KEŞFEDİLMESİ

ABD verilerine göre ülkedeki her 700 bebekten biri Down Sendromu taşıyarak doğmaktadır. Türkiye verilerine göre bir yıl içinde yaklaşık olarak 800 bebek Down Sendromu olarak doğmaktadır.

Down Sendromu 1959 yılında Fransız bir doktorun çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir. 2000 yılında ise bir grup araştırmacı 32 kromozom üzerinde bulunan 329 geni teker teker tanımlayarak kataloglamışlardır. Yapılan bu çalışmalar Down Sendromu tedavisi konusunda yapılan çalışmaların ilerlemesini sağlamıştır.

Down sendromunun çeşitleri

Trizomi 21: Normalde sağlıklı insanlarda 23 çift halinde 46 adet kromozom bulunmaktadır. Down sendromu 21. sıradaki kromozomların bir çift değil de 3 adet kromozomun bir araya gelmesi sonucunda oluşur.  Böylece toplamda 47 kromozom söz konusudur. Bu durumda zekâ geriliği söz konudur.

Mozaik Down Sendromu: Nadir olarak görülen türdür. Bu sendrom tipinde hücrelerin bir kısmında fazladan 21 kromozom bulunmaktadır. Bu sendromda zihinsel engel ve belirgin olan fiziksel engel görülmektedir.

DOWN SENDROMUNUN TEDAVİSİ

-İlk olarak beslenme aşamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu hastalıkta kilo almaya meyilli olma durumu bulunmaktadır.

-Doğumdan sonra fiziksel anlamda özel olarak ilgi gereklidir. Fiziksel olarak destek için uzman desteği alınması gereklidir.

-Down sendromu tedavisi sürecinde özel eğitim alınması önemlidir. Yine bu durumda hastalığı olan bireyin diğer bireylerle iletişim içinde olması çok önemlidir.

-Bu süreç içinde annenin tutumu oldukça önemlidir. Fazlası ile duygusal davranışlar ve hastalığın anne tarafından reddedilmesi, tedavi sürecini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle tutum ve davranışların olumlu yönde olması önemlidir.

DOWN SENDROMUNUN YAYGINLIĞI VE KEŞFEDİLMESİ

ABD verilerine göre ülkedeki her 700 bebekten biri down sendromu taşıyarak doğmaktadır. Türkiye verilerine göre bir yıl içinde yaklaşık olarak 800 bebek down sendromlu olarak doğmaktadır.

Down Sendromu 1959 yılında Fransız bir doktorun çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir. 2000 yılında ise bir grup araştırmacı 32 kromozom üzerinde bulunan 329 geni teker teker tanımlayarak kataloglamışlardır. Yapılan bu çalışmalar Down sendromu tedavisi konusunda yapılan çalışmaların ilerlemesini sağlamıştır.

Down Sendromuçeşitleri bulunmaktadır.

Trizomi 21: Normalde sağlıklı insanlarda 23 çift halinde 46 adet kromozom bulunmaktadır. Down Sendromu 21. sıradaki kromozomların bir çift değil de 3 adet kromozomun bir araya gelmesi sonucunda oluşur.  Böylece toplamda 47 kromozom söz konusudur. Bu durumda zekâ geriliği söz konudur.

Mozaik Down Sendromu: Nadir olarak görülen türdür. Bu sendrom tipinde hücrelerin bir kısmında fazladan 21 kromozom bulunmaktadır. Bu sendromda zihinsel engel ve belirgin olan fiziksel engel görülmektedir.

Down Sendromu Ortak Özellikleri

Öncelikli olarak unutulmaması gereken şey bu sendromun zihinsel ve fiziksel sorunlara sebep olduğudur. Yani sendroma yakalanan bir bireyin duygusal açıdan bir eksikliği yoktur. Down sendromlu bireyler de sinirlenebilir, aşık olabilir, mutlu veya mutsuz olabilir veya cinsel istekleri olabilir. Yani bu sendrom duyguları etkilememektedir. Yalnızca fiziksel ve zihinsel etkileri bulunmaktadır.

Down sendromlu bireylerde görülen bazı fizikler özellikler ise, gözlerde hafif bir çekiklik, kısa parmaklar, basık bir burun, avuç içlerinde görülen tek çizgi veya kalın bir ensedir. Down sendromu hastalığı ile birlikte -istisnalar dışında- çocuklar yaşıtlarına göre daha yavaş büyümektedirler. Zihinsel olarak gelişimleri de daha yavaş olmaktadır. Bu geriden gelme durumu ileri ki yaşlarda daha da belirgin olsa da erken teşhis ve doğru tedavi ile birlikte sendroma yakalanan kişiler de topluma kazandırılabilir. Bu sebeple hamile anne adaylarının test yaptırmaları oldukça önemlidir. Ayrıca ailelerin bu konuda daha bilinçli olmaları ve doğru eğitimlerle çocuklarını yetiştirmeleri büyük bir öneme sahiptir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genetik bir bozukluk olarak bilinen down sendromu, anormal bir hücre bölünmesi sırasında 21. kromozomun çiftinden fazla bulunması ya da tam kopyasının
  • Down Sendromu, genetik farklılıklar sonucunda, 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucu ile meydana geliyor.
  • DNA hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?
  • Evde kalmak down sendromlu bireyleri olumsuz etkiledi. Down sendromlu bireylere pandemide nasıl yaklaşılmalı? Pandemide down sendromlu bireylerin geli
  • 2012 yılında kendisi gibi müzisyen olan Nida Kaçar ile dünya evine giren Özgün, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. Ünlü şarkıcı, babalığın çok özel
  • Randevu Al