Down Sendromu Belirtileri Nelerdir

Down sendromu belirtileri fiziksel ve zihinsel belirtilerdir.

Down Sendromu Belirtileri Nelerdir

Gelişim süreçleri de genellikle daha farklıdır. Fiziksel belirtiler ilk bakışta en belirgin olanıdır. Down sendromlu bireylerde görülmesi muhtemel olan fiziksel özellikler şunlardır; kısa parmak yapısı, çekik ve küçük göz, serçe parmağında kıvrıklık, basık şekilde burun, kalın ense yapısı, avuç içinde tek çizgi bulunması, ayaklarında başparmaklarının daha ayrık olması gibi belirgin farklılıklar gözlemleniyor.  Bu fiziksel özelliklerin birkaçı ya da hepsi gözlemlenebilir. Bireyden bireye değişen bir durumdur.

Gelişim süreçleri de genel olarak fiziki ve zihinsel açıdan daha yavaştır. Fiziki gelişim sürecindeki yavaşlıktan dolayı da genel olarak yaşıtlarından daha kısa boyludur. Bunun gibi fiziki özelliklerinin elbette ki istisnaları bulunabilir.

Down Sendromu Tek Tip Midir

Down sendromu belirtileri sonucunda varılan kanı tek tip bir sendrom olduğu gibi anlaşılsa aslında down sendromu tek tip değildir. Down sendromu üç tip den oluşmaktadır. Ama genelde baskın olan bir tip vardır. Trisomy 21, translokasyon ve mozaik down sendromu tiplerinin adlarıdır. Trisomy en yaygın olan tiptir. Down sendromlu kesimin  %90 ile %95 civarını oluşturan standart tiptir. Translokasyon %4 civarında, mozaik ise %3 civarındadır.

Trisomy 21; görülme sıklığı en çok olan standart tip down sendromudur. Kromozomlarda yanlış bölünme sebebi normalden fazla sayıda kromozomun ortaya çıkmasından dolayı oluşmaktadır. Bölünme esnasında yapışık kalan kromozomlarda bir tarafta fazladan2 diğer tarafta ise 1 kromozom ile toplam 47 adet kromozom oluşmaktadır.

Translokasyon; bu tip sendroma sahip bireyler normal olan 46 kromozoma sahiptir. Lakin kromozom sırasındaki 21. Kromozomdan kopan bir parça başka kromozoma yapışır. Bunun sonucunda her ne kadar norma kromozom sayısı olsa da 47 kromozom bilgisine sahiptir. Bu sebepten dolayı da standart tip ile aynı özellikler gösterir.

Mozaik; Son olarak down sendromu tiplerinde görülme sıklığı az olanlardandır. Bu tip diğerlerinden farklı olarak birey 46 ya da 47 kromozoma sahip olabilirler. Yine diğerlerindeki gibi yanlış bölünme sonucunda döllenme aşamasının ilerleyen kısımlarında kromozom hattının bir tarafında 46 diğer tarafında 47 kromozom gözlemlenmesinden meydana gelmektedir. Bu örüntü den dolayı da mozaik ismini almaktadır.

Translokasyon tip dışında kalan diğer tiplerde taşıyıcılık söz konusu değildir. Lakin translokasyon tip de ki down sendromlu bireyin ebeveyn olması durumunda üç de bir ihtimal ile yeni bir down sendromlu çocuk oluşması söz konusudur.

Down Sendromu Ne Değildir

Down sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Bir kromozom anomalisidir. Down sendromu belirtilerinin görülmesinin herhangi bir statü ve durum sonucunda oluşmamaktadır. Ülke, ekonomik durum gibi etkenler ile alakası yoktur. Her sekiz yüz doğumda bir görülme ihtimali vardır.Etiketler: down sendromu


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Bağımlılık hakkında her şey...
  20 Mayıs 2019, 08:45
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
 • Kekemelik duyguları etkiler mi?
  15 Mayıs 2019, 10:10