Dondurma hakkı

ABD’de, savaşta üreme yeteneklerini kaybetme riskine karşılık erkek askerlere sperm, kadın askerlere ise yumurtalarını dondurma hakkı tanınacak.

Dondurma hakkı

ABD Savunma Bakanı Ashton B. Carter‘ın yaptığı açıklamaya göre, orduyu daha ‘aile dostu’ hale getirmek için başlatıldığı belirtilen pilot program kapsamında, üreme hücrelerinin dondurulması ile ilgili tüm masraflar devlet tarafından karşılanacak. Yetkililere göre, Irak ve Afganistan savaşları sırasında birçok askerin üreme yeteneğini kaybetmesi üzerine böyle bir karar alınıyor.

Bu sayede askerlerin biyolojik çocuklarını kucaklarına alma olasılığının korunması amaçlanıyor. Ayrıca anne olma şansını kaybetme korkusuyla kadınların ordudan erken ayrılma eğilimlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak uygulamanın yaygınlaşmadan önce etik ve yasal sorulara yanıt bulunması gerektiği belirtiliyor. Sperm ya da yumurtası dondurulan askerin ölmesi halinde ya da karar alma yetisini kaybettiği durumda bu hücrelere ne olacağının kurallara bağlanması gerekiyor.

A.AEtiketler: abdli askerler yumurta dondurma sperm dondurma kısırlık kadınlarda kısırlık erkeklerde kısırlık


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • 23 Nisan'ı Yüreklerinde Hissettiler!
  25 Nisan 2019, 09:50
 • Hiperleksi ne demek? Çocuğun hiperleksi olduğu nasıl anlaşılır?
  24 Nisan 2019, 15:24
 • Şizofreni erken fark edilir mi?
  24 Nisan 2019, 09:01
 • Beynin cinsiyeti var mı?
  24 Nisan 2019, 08:59