Doktorlar koleksiyon yaparak stres atıyor

Doktorlar, stresten uzaklaşmak için para, pul, saz, kitap ya da antika obje koleksiyonu yapıyor.

Doktorlar koleksiyon yaparak stres atıyor
Paylaş:

Doktorlar, stresten uzaklaşmak için para, pul, saz, kitap ya da antika obje koleksiyonu  yapıyor.

Aralarında Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren ekipteki doktorların da  bulunduğu bazı doktorlar, stresten uzaklaşmak için para, pul, saz, kitap ya da antika obje koleksiyonu  yapıyor. Türkiye'de ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştiren ekipte yer alan ve  17 yıldır Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) görev yapan Anestezi ve Reanimasyon  Uzmanı Doç. Dr. Murat Yılmaz, koleksiyon merakını AA muhabirine anlattı. Çocukluğundan bu yana Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait paraları  biriktiren Yılmaz, Osmanlı padişahları Abdülmecid, Abdülaziz, 5. Murat, II.  Abdülhamit, Sultan Reşat ve Sultan Vahdettin dönemlerine ait altın, gümüş ve  bakır paralardan koleksiyon oluşturduğunu söyledi. Yılmaz, yeni paralar eklemeye  devam ettiği koleksiyonundaki her bir parçanın kendi çocuğu gibi değerli olduğunu  ifade etti.

STRESLE İLGİLİ BİLMEDİĞİNİZ HER ŞEY

Yoğun iş temposuna rağmen koleksiyonuyla uğraşmaktan büyük keyif aldığını  anlatan Yılmaz, “Yoğun bir iş temposu içindeyim ama vakit buldukça  koleksiyonumla ilgileniyor, yeni arayışlar içine giriyorum. Bulduğum paraların  hikayelerini araştırıyorum. Çünkü bunlar beni rahatlatıyor, işimin yorgunluğunu,  stresini alıyor” dedi. Yılmaz, bazen koleksiyonunda olmayan ve merak ettiği paraları rüyasında  gördüğünü, bunun bile kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi. Hastanede  koleksiyon meraklısı hastalara da rastladığını belirten Yılmaz, “Hastalığı için  bilgi almaya gelen koleksiyon meraklısı hastalarım, koleksiyonu görünce  hastalığını unutuyor. Saatlerce koleksiyonun bilgilerini paylaşıyoruz. Bu durum  hem onu hem de beni rahatlatıyor, ikimiz de hastalığının dışında farklı bir  dünyada oluyoruz” diye konuştu. Tarihi birikimlere sahip çıkmanın sadece tarihçilerin ya da bu alandaki  araştırmacıların görevi olmadığını anlatan Yılmaz, yurt dışında Osmanlı dönemine  ait paraların satıldığını, Türkiye'de de Osmanlı paralarını toplayan antikacı,  gümüşçü ve sarrafların paraları eriterek ham madde haline getirdiklerini  kaydetti. Bu tarihi mirasa sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Yılmaz,  “Bunlar bizim tarihimizi yansıtıyor, bu şekilde yok olması beni üzüyor” dedi.

“ZORLU AMELİYATLARIN STRESİNİ PULLARIMA BAKARAK ATTIM”

Üniversitenin başka bir koleksiyon meraklısı doktoru da Çocuk Sağlığı ve  Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Gastroenteroloji ve Hepatoloji Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Aygen Yılmaz. Profesyonel pul koleksiyonuna sahip olan Yılmaz, Osmanlı döneminden  Cumhuriyet'e kadar çıkan tüm pulların büyük bir bölümünü koleksiyonunda  sergiliyor. Farklı ülkelerin pullarına da koleksiyonunda yer verdiğini söyleyen  Yılmaz, 100 bine yakın pulunun bulunduğunu kaydetti. Pulun dışında madeni para,  çakı, anahtarlık, model gemiler ve DVD alanlarında da koleksiyon oluşturduğunu  ifade eden Yılmaz, koleksiyonuyla uğraşırken işin stresinden de uzaklaştığını  anlattı. Pul işinin bir kültür ve yatırım işi olduğunu dile getiren Yılmaz,  “Bilinçli yapılması durumunda hem değerli bir koleksiyon oluşur hem de zaman en  iyi şekilde değerlendirilir. Ayrıca insanı, başka uğraşlar sunarak stresten  uzaklaştırır. Koleksiyonerlik deşarj olmak için çok ideal. Zorlu ameliyatların  stresini pullarıma bakarak attım” diye konuştu.

17 İLDEN TOPLADIĞI SAZLARI EVİNDE SERGİLİYOR

AÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olcay Yeğin'in  koleksiyonunu ise 17 ilden topladığı, tamamı el yapımı ve ince işçilik ürünü 52  özel saz oluşturuyor. Önce para, pul ve kelebek koleksiyonu yapan Yeğin, daha  sonra en iyi sesi veren müzik aletini araştırdı ve sazı keşfetti. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden sazlar toplamaya başlayan Yeğin, evinin  bir odasını da sazlarına ayırdı. Riskli bir iş yaptıklarını ve eve döndüklerinde bile hastalarının  rahatsızlıklarının kafalarını meşgul ettiğini anlatan Yeğin, “İşimiz bizi  rüyalarımızda bile bırakmıyor. Kendimizi rahatlatmanın yolu da farklı bir uğraş  bulmak. Saz koleksiyonu beni çok mutlu ediyor” dedi. A.A