DOĞURMAK ÖMRÜ UZATIYOR

Zeynep Güçlücan

Hamilelik ve doğum denilince, pek çok kadın bunu vücudunun yıpranması, anatomisinin deforme olması, dişlerinin çürümesi ve dökülmesi şeklinde tanımlar. Aslında hamileliğinizde basit kaidelere uyuduğunuz sürece, bu rahatsızlıkların hiçbiri korktuğunuz gibi başınıza gelmez. Her şey tam tersine işler. Yani şuna emin olun ki, doğurmanız sizi güzelleştirir ve dünyada hiçbir şeye değişilemeyecek bir yavru sahibi yapar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Selma Laçin konu ile ilgili şöyle söylüyor: "Bana soracak olursanız, çocuk sahibi olmanız dünyanın en harika şeylerinden biridir derim."

Kadın sağlığında doğum

Kadın sağlığında, kadın hayatının evreleri düşünüldüğünde, doğurganlık dönemi sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek isteyen bayanlar için en fazla dikkat ve özeni gerektiren süreçtir. Doğurganlık döneminizde, ortalama olarak 28-30 günde bir tekrarlanan dönüşümünüze adet döngüsü veya aybaşı döngüsü adı verilir. Adet kanamanızın ve hormonal değişikliklerinizin amacı, her adet döngünüzde oluşabilecek muhtemel bir hamileliğin yerleşebilmesi ve uygun şartlarda gelişebilmesi için rahim iç tabakanızın "tazelenmesi" olarak değerlendirilebilir. Bu dönemde yaşayacağınız sağlıklı bir hamilelik ve doğum, fizyolojinizde olumlu değişikliklere neden olacak, dolayısıyla da sağlıklı ve uzun bir ömür sürmenize katkıda bulunacaktır.

Vücudunuzda döllenmenizin oluşması ile birlikte, hamileliğiniz süresince devam edecek olan birçok değişiklik sizi bekleyecektir. Bu değişiklikler; genital organınız, endokrin bezleriniz, meme dokunuz ve en önemlisi psikolojiniz üzerinde olumlu etkileri ile ömrünüzü uzatacaktır.

Hamilelik vücudu tazeliyor

Hamileliği bir bakıma vücudunuzun tazelenmesi olarak tanımlayabilirsiniz. Hamilelikleriniz ve doğumlarınız, güzelleşmenize, uzun yıllar hormonlarınızın canlılığını ve gençliğini korumasına yardımcı olacaktır. Hamile olduğunuz için güzelliğinizi ihmal etmeniz ve zarif görünmemeniz için hiçbir neden yoktur. Unutmayın ki ne kadar değişeceğiniz, aslında tamamen size bağlıdır.

Hamilelik döneminde birçok kadın hem gereğinden fazla kilo alır hem de cildi bozulur. Bu nedenle, hamilelik süresince uygun şekilde kilo almanız gerekir. Bu da 15 kiloyu aşmamanız anlamına gelir. Eğer hamile ya da bebeğinizi emzirme döneminizdeyseniz aşırı yemek, sigara, alkol, fazla çay, kahve gibi içeceklerden kaçınmalısınız. Günlük hayvani protein ihtiyacınız et, süt, yoğurt, az tuzlu peynir, yumurta (Haftada 3-4 tane) ile karşılamalı, bol sebze ve meyve yemeli, aşırı bedensel yorgunluktan, uzun süre ayakta durmaktan, her çeşit stres ve gerginliklerden uzak kalmalısınız.

Bedensel değişimler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Selma Laçin: "Hamileliğinizin ilerleyen aylarında az veya çok ödeminizin oluşması doğaldır. Ödeminiz kimi günler artar, kimi zaman azalır. En iyisi, ödeminiz başladığında doktorunuza danışmanızdır. Önlem olarak, hamileliğiz boyunca tuzu azaltmalısınız." diyor. Cilt lekelerinin de çoğu, östrojen seviyesinin yükselmesine bağlı olarak gelişir. Hamileliğiniz süresince güneşten korunursanız, doğumunuzdan sonraki ilk yıl içinde, hepsi kaybolacaktır. Cildinizi güneşten korumayı hiç ihmal etmeyin. Bunun için sürekli, yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem kullanmanızı öneriyoruz. Hamileliğiniz sırasında iyi bir moral de şarttır. Bu moral size denge sağlar, endişelerinizi azaltır ve bütün ilaçlardan daha iyi bir şekilde uykusuzluğunuzu giderir.

Geç yaşta anne olmak zararlı mıdır?

Annelik, kuşkusuz her kadının tatmak istediği bir duygudur, fakat yoğun iş hayatı ve kadınların sorumluluklarının hızlı artışı, ileri yaşta anne olmayı beraberinde getirmiştir. Geç yaşta yaşanan hamilelik, sağlık açısından aslında düşünüldüğü kadar da kötü değildir. Günümüzde ileri yaşta anne olmanın giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Geç yaşta anne olmanın olumlu yanları ele alınacak olursa, Harvard Sağlık Okulu'ndan bir grup öğrenci, aynı yıl doğan kadınlar üzerinde bir araştırma yapmışlar. Bu araştırmaya göre; 40'lı yaşlarda doğum yapan kadınların, daha erken yaşta doğum yapanlara göre daha uzun yaşadıkları ortaya çıkmış. Bunun açıklaması ise şöyle yapılmış; "40'lı yaşlarda anne olan kadınlar, daha geç yaşta menopoza giriyorlar ve daha uzun yaşama şansları olabiliyor. Bu kadınların östorojen hormonu çalıştığından, yaşa bağlı olan hastalıklara, kalp problemlerine karşı da daha dayanıklı oluyorlar."

Sağlıklı ve uzun yaşamak için bunlara dikkat

Hamilelik ve doğumun kadın sağlığına olumlu etkilerinden bahsederken, kemikler, dişler ve kan sayımı üzerindeki olumsuz etkilerini de unutmamak gerekir. Bir kadının ideal çocuk doğurma sayısı, hamilelik yaşına ve genel sağlık sorunlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir, ancak sağlıklı, 40 yaş altı bayanların bile üçten fazla hamileliklerinin kadın sağlığını olumsuz etkileyeceğini de bilmelisiniz. Sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız, tıbbi gerekçesiz kürtajlardan kaçınmalı, bilinçli doğum kontrolüne önem vermelisiniz. Eğer iki hamilelik geçirdikten sonra tekrar hamile kalmak isterseniz, muhakkak doktor kontrolünden geçmenizi öneririz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al