Doğum sonrası cinsel hayat

Doğum yaptıktan sonra cinsel ilişkiye girmek, belki de aklınıza gelecek son şeydir. Ancak tabii ki cinsel hayatınız devam edecek.

Doğum sonrası cinsel hayat

Uzmanlar, doğum sonrası cinsel hayata ne zaman başlanması gerektiği ve ne gibi durumlarla karşılaşılacağı hakkında bilgi veriyor..

BEBEĞİNİZ DOĞDUKTAN NE KADAR SÜRE SONRA CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLEBİLİR?

Normal doğum da yapsanız, sezaryen doğum da yapsanız vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Çoğu doktor doğumdan sonra 6 hafta beklemeyi uygun bulur. Bu süre içinde rahim ağzı kapanır, doğum sonu kanama biter ve dikiş atılan yerler iyileşir. Fakat diğer önemli nokta da sizin kendinizi nasıl hissettiğinizdir. Bazı kadınlar kendilerini birkaç haftada hazır hissederken diğerleri için bu süre daha fazla olabilir. Halsizlik, doğum sonu melankolisi gibi durumlar da cinsel hayatınızı etkileyecektir.

AĞRILI BİR DURUM OLACAK MI?

Vajinanız biraz daha kuru ve hassas olabilir, özellikle emziriyorsanız. Cinsel ilişki sırasında herhangi bir rahatsızlık hissettiğiniz anda yavaşlayın. Eşinize sarılın, öpüşün veya birbirinize masaj yapın. Bu tür uyarılarla daha rahat edeceksiniz. Eğer vajinal kuruluk yine devam ederse kayganlaştırıcı krem veya jellerden kullanabilirsiniz. Hassas bölgelerinize daha az basınç sağlayacak değişik pozisyonları deneyin. Eşinizle nelerin hoşunuza gidip nelerin gitmediğini paylaşın. Eğer yine de ağrılarınız devam ederse doktorunuza kontrole gidin.

FARKLI BİR ŞEY HİSSEDİLİR Mİ?

Birkaç sefer normal yoldan yapılan doğumlardan sonra, vajinadaki kasların gevşemesi nedeniyle, cinsel ilişki sırasında uyarılma azalabilir. Buradaki kasları güçlendirmek için Kegel egzersizleri yapılabilir.

DOĞUM KONTROLÜNE NE ZAMAN BAŞLAMALI?

Tekrar hamile kalmak istemiyorsanız, emzirseniz bile uygun bir doğum kontrol yöntemine başlamalısınız. Prezervatif kullanabilirsiniz. Eğer doğum kontrol hapı kullanmak istiyorsanız süte geçmeyenlerden olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

CİNSELLİĞE İLGİNİZ AZALDIYSA…

Yeni doğmuş bir bebeğe bakmak oldukça zordur. O yüzden kendinizi sürekli yorgun hissetmeniz çok doğaldır. Canınız cinsel ilişki istemeyebilir. Fakat bu tamamen seks hayatınızı bitirdiğiniz anlamına gelmez. Eşinizle duygularınızı paylaşın. Canınız isteyene kadar diğer yollara(sarılma, öpüşme gibi) devam edin. Bebeğiniz olmadan, eşinizle vakit geçirin. Eğer tüm bunlara rağmen halen kendinizi kötü hissediyorsanız doktorunuza gidin.

MAHMURE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon son zamanlarda sadece yetişkinlerin değil, çocukların ve ergenlerin de yaşadığı bir sorun haline geldi.
  • Atipik ya da popüler psikolojide örtülü depresyon olarak da adlandırılan maskeli depresyonun kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Psik
  • Fiziksel egzersiz ruh halini etkiler. Araştırmalar bize ruh hali ve fiziksel sağlığın ilişkili olduğunu söylüyor ve ruh hali, benlik saygısı da dahil
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Randevu Al