Diyabette Kan Şekeri Kontrolü

Diyabette Kan Şekeri Kontrolü nasıl sağlanır. Kötü kontrol edilen diyabetin komplikasyonları arasında ayak amputasyonu, böbrek hastalığı ve kalp krizi bulunur.

Diyabette Kan Şekeri Kontrolü

Araştırmacılar, son 20 yılda Amerikalıların Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketleri adı verilen beş büyük sağlık ve beslenme anketinden elde edilen verileri analiz etti. Diyabetli kaç kişinin iyi diyabet kontrolünün önerilen üç ABC'sini karşıladığını bulmayı amaçladılar:

A1c, kan şekeri kontrolünün bir ölçüsü: %7'den az
    Kan basıncı: 140/90'dan az.
    Kolesterol (HDL olmayan kolesterol veya "kötü" kolesterol): 130'dan az.

1999'dan 2010'a kadar diyabet kontrolü gelişiyordu, ancak o zamandan beri ilerleme durdu.

2015'ten 2018'e kadar yapılan en son ankette, diyabetli kişilerin sadece %22'si her üç önlemi de iyi kontrol altında tuttu.

'Bulgular Hakkında Bir Uyandırma Çağrısı'

Baltimore'daki Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'ndan çalışmanın baş yazarı Michael Fang, "Bu eğilimler bir uyandırma çağrısıdır" dedi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, "Diyabetli milyonlarca Amerikalı'nın majör komplikasyonlar için daha yüksek risk altında olduğu anlamına geliyor" dedi.

Kötü kontrol edilen diyabetin komplikasyonları arasında ayak amputasyonu, böbrek hastalığı ve kalp krizi bulunur.

Bulgular "ilgili", kabul edilen kıdemli çalışma yazarı Elizabeth Selvin, Bloomberg Okulu'nun Epidemiyoloji Bölümü'nde profesör.

“On yıl öncesine göre glisemik kontrolde gerçek bir düşüş oldu ve genel olarak, diyabetli kişilerin sadece küçük bir kısmı aynı anda glisemik kontrol, kan basıncı kontrolü ve yüksek kolesterol kontrolü gibi temel hedeflere ulaşıyor” diye özetledi.

Selvin, 2008'de yayınlanan iki büyük klinik araştırmanın, bu rahatsız edici yeni eğilimleri kısmen açıklayabileceğini öne sürüyor. Denemeler, hastaları çok düşük kan şekeri hedeflerine ulaşmak için diyabet ilaçları ile tedavi etmenin kalp krizi ve felç gibi sonuç riskini düşürmediğini buldu.

Ve bu yoğun tedaviyi alan bazı kişilerin tehlikeli derecede düşük kan şekeri düzeyleri (hipoglisemi) geliştirme olasılığı daha yüksekti.

Selvin, "Bu denemelerin bir sonucu olarak, diyabetli kişilerin doktorlarının glisemik kontrolden biraz geri adım atmış olabileceğini ve potansiyel olarak zarar verici sonuçlarla karşılaşmış olabileceğini görebiliriz" dedi.

Bununla birlikte, maliyet hala bir sorun olmasına rağmen, bu denemelerden bu yana birçok yeni, daha güvenli diyabet ilacının kullanıma sunulduğunu kaydetti.

Ufuktaki Jenerik Diyabet İlaçları

Araştırmacılar, 1999-2002, 2003-2006, 2007-2010, 2011-2014 ve 2015-2018 yılları arasında yapılan ulusal sağlık araştırmalarına katılan 6.653 diyabetli yetişkinin verilerini analiz etti.

Kan şekeri kontrolü iyi olan kişilerin oranı ilk ankette %44 iken 2007-2010 anketinde %57'ye yükseldi ve son ankette %51'e düştü.

Daha da önemlisi, diyabet bakımının üç önlemini de iyi kontrol eden kişilerin oranı ilk ankette %9'dan üçüncü ankette %25'e yükseldi, ancak daha sonra son ankette %22'ye düştü.

Araştırmacılar, kan şekeri kontrolü için diğer yeni ikinci basamak ilaçların (genellikle tip 2 diyabet için birinci basamak tedavi olan metformin denendikten sonra verilir) kullanımının arttığını ancak hala düşük olduğunu belirtiyorlar.

Bu yeni diyabet ilaçlarının birçoğu, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha jenerik ve daha uygun fiyatlı hale gelecek ve bunun da diyabet kontrolünü kötüleştirme eğilimini durdurmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Bu arada, doktorların, yüksek kan şekeri, kan basıncı ve kötü kolesterol seviyelerini tedavi etmek için önce kullanılmasını önerdiği ilaçlardan daha fazlasını yazmaları gerektiğini söylüyorlar.

Ankete katılan diyabetli hastaların sadece %56 ila %60'ı yüksek tansiyon için metformin, ACE inhibitörleri veya anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB'ler) veya yüksek kolesterol için statinler alıyordu.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • “Akciğer dokusunun iltihaplanması” olarak tanımlanan zatürrenin özellikle bağışıklık sistemi yetersiz, kanser ve kanser tedavisi gören hastalarda, vüc
  • Sonbahar geldi. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar artıyor. Sonbaharı sağlıklı geçirmeniz için 3 kolay yol var.
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Karaciğeriniz için en faydalı ve en zararlı gıdaları biliyor musunuz?
  • Tiroid bezi nefes borusunun ön kısmında yer alan kelebek şeklinde bir salgı bezi. Bu bezden salgılanan T3 ve T4 hormonları, yeni doğan döneminden yaş
  • Randevu Al