Diyabetliler için Cilt Bakımı

Diyabet, çok çeşitli cilt problemlerine yakalanma olasılığınızı artırır. Diyabeti olan kişi nasıl cilt bakımı yapmalı? Diyabet tedavisinde ciltte nelere dikkat etmeli?

Diyabetliler için Cilt Bakımı

Diyabet, çok çeşitli cilt problemlerine yakalanma olasılığınızı artırır. Ancak sizinkini sağlıklı tutmak için çok şey yapabilirsiniz. Bu basit ipuçları yardımcı olabilir.

Eğitim almak

Sorunları önlemenin bir anahtarı, onlara neyin sebep olduğunu anlamaktır. Doktorunuzla konuşun. Komplikasyonlar, özel risklerinizin neler olduğu ve bunları nasıl azaltabileceğiniz hakkında bilgi edinin.

Diyabetinizi kontrol edin

Kan şekerinizi normal aralıkta alın ve saklayın. Zaten cilt problemleriniz varsa, kötüleşmelerini durdurabilirsiniz. Sağlıklı bir kilo için çabalayın, doğru yiyin, tuzu kesin, sağlıklı bir tansiyonu koruyun ve egzersiz yapın.

Farkında olmak

Nöropati adı verilen diyabetik sinir hasarınız varsa, enfekte bir kesik, çizik veya cilt ponksiyonunuz olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Küçük bir sorunun büyük bir soruna dönüşmesine izin vermeyin. Vücudunuzun farkında olun. Bacaklarınızı, ayak bileklerinizi, ayaklarınızı ve ayak parmaklarınızın arasında her gün iyileşmeyen yeni yaralar veya eski yaralar için kontrol edin.

Yaraları ve yaraları tedavi edin

Onları ihmal etmeyin. Bir çizik, küçük bir kesim veya iyileşmeyen veya sizi endişelendiren bir şey bulursanız hemen doktorunuzla konuşun.

Bu basit ilk savunma hattı, enfeksiyona yol açabilecek kesik ve çiziklerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. İster bahçe ister köpek yürüyüşü yapın, bacaklarınızı uzun pantolonlarla ve ayaklarınızı düz, iyi oturan ayakkabılarla örtün.

Kuru cildi önleyin

Çok kuru cilt çatlayabilir, kaşınabilir ve enfekte olabilir. Cildinizi özellikle koltuk altlarında, ayak parmaklarında ve kasıkta  temiz ve kuru tutun, ancak çok kuru değil.


Kısa, ılık duşlar veya banyolar alın ve yıkarken hafif sabunlar ve şampuanlar kullanın. Hassas ciltler üzerinde sert olabilecek deodorant veya kokulu temizleyicileri kullanmayın.

Cildiniz kuru ise nemlendirin

En iyi zaman, bir duş veya banyodan sonra, hala nemliyken, hafifçe vurarak iyice kurutun. Ovalama. Koltuk altlarına, bacakların arasına, göğüslerin altına ve ayak parmaklarına odaklanın.

Temel cilt bakımı, daha sonra problemleri önlemenize yardımcı olabilir. Sorularınız varsa veya bir kesim, kazıma veya çürük sizi endişelendiriyorsa, derhal doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Akne Nedir? Akne Nedenleri Nelerdir? Akne hakkında neler biliniyor? Akne, cilt bakımı, akne ilaçları ve kimyasal veya lazer prosedürleri de dahil olma
  • Sivilce Lekelerine Nasıl Geçer? Sivilce izleri ve sivilce lekelerinden kurtulmak artık sorun değil. İlaçların yanı sıra doğal yöntemlerle de sivilcel
  • Tükettiğiniz her gıdanın cildinizle doğrudan ilişkili olduğuna önem verirseniz siz de daha sağlıklı olabilirsiniz. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu tüm
  • Çok Yaygın Olan Cilt Sorunlarınız mı var? Cilt Sorunlarınız mı var? Cildiniz kaşıntılı, garip lekelerle kaplı mı?
  • Vücudu toksik maddelerden arındıran bu besinlere yönelerek doğal yollardan canlı ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.
  • Nasıl ki yazın güneşin zararlı ışınları cildimiz için büyük bir tehlike oluşturuyorsa kış da soğuğuyla, rüzgarıyla büyük bir yük. Bu mevsimde cildiniz
  • Randevu Al