Diyabete bağlı körlüklere çözüm

Halk dilinde şeker hastalığı olarak biline Diyabette, 10 yıllık süreçte oluşan körlük riskinin lazerli müdahale sonrası önüne geçiliyor.

Diyabete bağlı körlüklere çözüm
Paylaş:

Halk dilinde şeker hastalığı olarak biline Diyabette, 10 yıllık süreçte oluşan körlük riskinin lazerli müdahale sonrası önüne geçiliyor. diyabetDüzce Üniversitesi (DÜ) Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Kaya, "Diyabetli hastalara, mutlaka göz kontrollerini yaptırmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Kontroller neticesinde gözde kanama tespit edilmesi durumunda üç ya da dört seans süren lazer tedavisi uyguluyoruz. Bu sayede hastada körlük oluşmasının önüne geçiyoruz" dedi.

Kaya, göz sorunu nedeniyle kendilerine başvuranların üçte birinin diyabet hastası olduğunu belirterek, diyabetin körlüğe neden olan hastalıklar arasında ikinci sırada yer aldığını söyledi. Diyabete bağlı olarak damar sisteminin bozulması sonucu gözün arka kısmında kanama, ödem, su toplaması ve damarlarda sızma gibi problemlerin oluştuğunu anlatan Kaya, bunun da körlüğe neden olduğunu dile getirdi. Ailesinde şeker hastalığı geçmişi bulunan bireylerin düzenli aralıklarla hem şeker, hem de göz kontrollerini aksatmamaları gerekliliğine vurgu yapan Kaya, kontrolsüz diyabetin kör edebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Kaya, diyabete bağlı körlüğün önüne geçilebilmesi için lazer tedavisini başarılı bir şekilde uyguladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Diyabetli hastalarımızın kontrollerini aksatmadan yaptırmalarını, tedavinin başarısı açısından zorunlu buluyoruz. Hastaların kendilerinin doktoru olması, diyabetli hastalar için oldukça önemlidir. Göz şikayetiyle hastanemize gelen diyabetli hastalarımıza üç ile altı ay arasında değişen süreçte göz kontrolü yapıyoruz. Diyabetli hastalara, mutlaka göz kontrollerini yaptırmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Kontroller neticesinde gözde kanama tespit edilmesi durumunda üç ya da dört seans süren lazer tedavisi uyguluyoruz. Bu sayede hastada körlük oluşmasının önüne geçiyoruz. Burada önemli olan hastanın kontrollerini aksatmaması, hastalığının öneminin farkına varıp hayat tarzını ona göre şekillendirmesidir." A.A