Diyabet hastalarına tatil rehberi

Sıcak ve nemli havanın diyabet hastalarında pek çok sağlık sorununu neden olabileceğini belirten uzmanlar, tatile çıkacak hastaları uyarıyor: Diyeti bozmayın, bol sıvı tüketin, düzenli egzersizi aksatmayın.

Diyabet hastalarına tatil rehberi

Sıcak ve nemli havanın diyabet hastalarında pek çok sağlık sorununu neden olabileceğini belirten uzmanlar, tatile çıkacak hastaları uyarıyor: Diyeti bozmayın, bol sıvı tüketin, düzenli egzersizi aksatmayın.

Diyabet hastalarının tatilde sağlık sorunu yaşamamak için bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Endokrinoloji Uzmanı Dr. Arif Ender Yılmaz, diyabet hastalığının, tüm vücudu etkileyen ve zayıf düşürebilen bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Bu nedenle diyabet hastalarının, normal çevre koşullarının değişikliklerine karşı dirençlerinin azaldığını aktaran Yılmaz,

“Özelikle aşırı sıcak ve bunaltıcı hava nedeniyle hastalar sıvı kaybı oluşumuna daha eğilimlidir. Bu nedenle bu dönemde sıvı alımı mutlaka artırılmalı ve ilaç gibi düşünülerek günlük olarak belli saatlerde su veya sıvı içecekler tüketilmelidir” dedi.

CİLT YANIKLARINA KARŞI ÇOK DİKKATLİ OLUN

Güneş ışınlarının etkisiyla ciltte yanık oluşabileceğine ve süreye bağlı olarak bunun yanıklara ya da açık yaralara dönüşebileceğine işaret eden Yılmaz, sağlık sorunu yaşamadan, güzel bir tatil geçirebilmeleri için diyabet hastalarının dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle anlattı:

KUMSALDA VE TAŞLIK ALANDA ÇIPLAK AYAKLA DOLAŞMAYIN

“Özellikle diyabet hastalarında yara iyileşme hızı düşüktür, bu hastaların yaralanmamaya özen göstermesi gerekir. Bunun, için yalın ayak dolaşılmaması, denize girerken bile sandaletlerin çıkartılmaması, yanık oluşturacak kadar uzun süre güneş altında yatılmaması gerekir. Ayrıca bazı diyabet hastalarında duysal sinirlerin bozulması nedeniyle sıcak hissi azaldığı için kumlara kesinlikle çıplak ayak ile basılmamalıdır.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRMEK İÇİN DİYETİ BOZMAYIN

Tüm bunların yanında diyabet ve tatil özel bir ikilidir. Çünkü diyabet belli bir disiplin çerçevesinde diyet ayarlanması gereken bir durum iken tatil kavramı diyetin unutulduğu veya mola verildiği bu süre olarak bakılmaktadır. Asla bir öğünden fazla yemek tüketilmemesi gerekir. Kendinizi ödüllendirmek için alacağınız aşırı kalori daha sonra size sadece şeker yüksekliği olarak geri döner. Aynı zamanda kısa süre içinde alınacak aşırı kalori kan şekerinin tehlikeli sınırlara çıkmasına ve şuur kaybına neden olabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al