Divertikülit Nedir?

Divertikülit Nedir? Divertikülit’in semptomları ve nedenleri nelerdir? Divertikülit’in tedavisi nasıldır?

Divertikülit Nedir?

Divertikülit Nedir?

Bazen küçük, şişkin keseler (divertikül denir) kolonda oluşur. Bu duruma divertiküloz denir. Torbalar iltihaplanırsa veya enfekte olursa bu divertikülittir.

Divertiküloz ve Divertikülit Belirtileri

Divertikülozlu kişilerde genellikle dış semptomlar olmaz. Divertikülit belirtileri daha çok farkedilebilir belirtilerdir. Genellikle sol alt karın bölgesinde karın şişkinliği, ağrı ve hassasiyet olabilir, ayrıca ishal, üşüme ve düşük dereceli bir ateş olabilir.

Divertikülün Oluşmasına Neden Olan Nedir?

Kolonda divertikül oluşmasının nedeni tam olarak anlaşılmamıştır. Doktorlar divertikülün kolon içerisindeki yüksek basınçlı alanlar kolon duvarındaki zayıf noktalara bastırdığında oluştuğunu düşünüyorlar. Bu divertiküller en sık kalın bağırsağın alt kısmında (sigmoid kolon olarak adlandırılır) yaygındır.

Divertiküloz ve Divertikülit

Divertikülozun olması çok yaygındır ve çoğu insanda olduğunu bilmez. Özellikle 60 yaşından sonra kişilerin %50 bundan muzdarip. Ancak kişilerin sadece% 10 - 25'i divertikülit gelişir. Divertikülit tipik olarak, atıklarla bloke edilen keseler iltihaplandığı zaman, bağırsak duvarında yırtılmalara ve enfeksiyonlara yol açar.

Divertiküler Kanama

Bir kese ve bir kan damarı arasında bir delik oluştuğunda, kanama olabilir. Bu, dışkıda aniden büyük miktarda kan görünmesine neden olabilir. Bu durum genellikle ağrısızdır ve kanama genellikle kendiliğinden durur. Ancak nadir durumlarda kanama transfüzyon veya cerrahi gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Kanamanız varsa, hemen doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Lifli Gıdalar Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Araştırmacılar sebebiyle ilişik kuramamış olsa da düşük lifli bir diyet divertiküloza neden olabilir. Diyete daha fazla lif eklemek kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir ve kolonda ağrılı divertikül riskini azaltabilir.

Lifli Gıda Seçenekleri

Neyse ki, bol miktarda yüksek lifli yiyecek seçeneğiniz var. Lif; meyvelerde, sebzelerde, tam tahıllarda ve baklagillerde (kuru fasulye, bezelye ve mercimek) bulunur. Normal versiyonun yerine kahverengi pirinç ve kepekli makarna gibi yiyecek seçimleri yapın. En sevdiğiniz yemeklere ekstra sebzeler ekleyin Amerikan Diyet Derneği, kadınların günde yaklaşık 25 gram, erkeklerin ise yaklaşık 38 gram lif almasını önerir.

Divertiküler Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir

Divertiküloz genellikle semptomlara neden olmadığından, genellikle hasta başka bir şikayetle hastaneye geldiğinde teşhis edilir. Divertikül röntgen veya kolonoskopi ile saptanabildiği gibi, Divertikülit ağrılı bir apseye yol açtığında, karın ve pelvis ultrasonografi veya BT taraması ile irin toplanması teşhis edilebilir.

Divertiküloz Tedavisi

Divertikülozlu hastaların çoğunda semptomlar azdır veya hiç yoktur ve spesifik bir tedavi gerektirmez. Kabızlığı ve daha fazla divertikül oluşumunu önlemek için yüksek lifli diyet ve lif takviyesi önerilir.

Divertikülit Tedavisi

Divertikülit semptomları (karın ağrısı, kramplar ve ateş ) hafif olduğunda ağızdan alınan antibiyotikler genellikle yeterlidir. Ağrı kötüleşirse, kolon ve bağırsakların iyileşmesini sağlamak için sıvı diyeti de verilebilir. Ağrı giderek şiddetlendiğinde veya yüksek ateş varsa, intravenöz antibiyotiklerin yanı sıra birkaç gün boyunca yemek yememenin yanı sıra bir süre hastanede kalmanız gerekebilir.

Divertikülit Komplikasyonları

Divertikülün iltihaplanması, burada gösterildiği gibi bağırsak duvarında yırtılmaya yol açtığında, irin karın bölgesine sızarak bağırsak ve idrar yolu, karın veya pelvis gibi bölgelerde peritonite (karın boşluğunun ağrılı bir enfeksiyonu), apselere, bağırsak tıkanmasına ve fistüllere neden olabilir.

Ameliyat Gerekli Olduğunda

Medikal tedaviye cevap vermeyen divertikülit cerrahi gerektirir. Cerrahi genellikle irin boşaltılmasını ve divertikülü içeren kolonun bölümünün çıkarılmasını içerir. Sürekli kanaması olan hastalarda kanama yapan divertikülünün alınması gereklidir. Eğer tekrarlayan idrar enfeksiyonlarına ve idrar yaparken gaz geçişine ve bağırsak tıkanıklığına sebep olan divertikül için de cerrahi gerekli olabilir.

Divertikülit Önlenmesi

Oluştuktan sonra divertiküller kalıcıdır. Ve divertiküler hastalığın komplikasyonlarını önleyen bir tedavi bulunamamıştır. Ancak lif bakımından yüksek diyetler dışkı kütlesini arttırır ve semptomlara sebep olabilecek kabızlığı önler. Peki ya kuruyemişler? Bu gıdaların divertikülit alevlenmelerine neden olduğuna dair kanıt yoktur.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alınan gıdalardaki iyot eksikliğinin veya emilimin bozulmasının guatra yol açabileceğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, guatrı
  • Fazla şeker tüketimi hangi vücut tipinde olursanız olun çok fazla kalori almanıza neden olur. Fazla şeker, sizi gün içinde fazla yemeye daha yatkın h
  • Bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyonların iltihaplanmayı tetiklemesi sonucu ortaya çıkan savunma sistemi yanıtı, vücuttaki organların hasar görme
  • “Akciğer dokusunun iltihaplanması” olarak tanımlanan zatürrenin özellikle bağışıklık sistemi yetersiz, kanser ve kanser tedavisi gören hastalarda, vüc
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Randevu Al