Disleksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi nedir? Disleksi, kişinin normal veya üstün bir zekaya sahip olmasına rağmen, okuma, yazma veya dil becerileri gibi konularda öğrenme bozukluğu yaşaması durumuna verilen isimdir.

Disleksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi rahatsızlığı çeken bir kişinin zekâ düzeyinde herhangi bir sorun yoktur. Aksine biraz önce de değinmiş olduğumuz gibi üstün bir zekaya sahip olabilen bireylerde de görülebilen disleksi de ana sorun öğrenme bozukluğudur.

Genelde okuma becerisinde görülen eksiklikler ile kendini gösteren disleksi probleminde kişi b harfini d olarak, m harfini n olarak okuyabilmekte veya yazabilmektedir.

Disleksi Olan Kişilerde Görülen Belirtiler

Yukarıda da değinmiş olduğumuz gibi disleksi problemi yaşayan kişilerde öğrenme bozukluğu görülmektedir. Bununla beraber odaklanmada zorluklar yaşamaktalardır. Aşırı dikkatsizlik, unutkanlık ve sıkılganlıkta disleksi problemi yaşayan kişilerde görülebilmektedir.

Disleksi Probleminde Tedavi Yolları

‘’Disleksi tedavisi nasıl yapılır?’’ sorusunu cevaplamadan önce şu noktaya tekrar ve tekrar değinmemiz gerekmektedir. Disleksi sorunu ile mücadele eden kişilerin zekâ seviyelerinde bir gerileme yoktur. Disleksi problemi yaşayan kişilerin toplumdan sıyrılmaları, kendilerini uzaklaştırmaları veya bu durumdan çekinmelerine neden olabilecek hiçbir şey yoktur.

Üst üste yaşanan başarısızlıklar ve öğrenmedeki zorluklar psikolojik olarak bireyleri etkileyebilmektedir. Bu süreçte psikolojik destek oldukça etkili olacaktır. Aynı zamanda harfler üzerinde alıştırmalar yapmak, bu konuda bilinçlenmek ve toplumu da bilinçlendirmek oldukça önemlidir. Okuma alıştırmaları, yazma alıştırmaları disleksi problemi yaşayan kişilerin tedavi süreçlerinde oldukça önemlidir. Bu süreçte ailelere en büyük önerimiz sabırlı olmaları ve motivelerini asla kaybetmemeleridir. Sabretmek ve motivasyonu canlı tutmak süreç içerisinde hem disleksi olan kişiye hem de onun ailesine oldukça yardımcı olacaktır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Halk arasında ‘disleksi’ olarak da bilinen özgül öğrenme güçlüğü, ilkokul döneminde okumada gecikme, bazı harfleri tanımada güçlük çekme, imla hatalar
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Disleksi hastalığı öğrenmede zorluk çekme hastalığı olarak biliniyor. Daha çok küçük çocuklarda görebileceğimiz bu hastalıkta çocuklar kelimeleri ve h
  • Okumada güçlük disleksi işareti olabilir. Müdahalelere rağmen 6 ayda düzelmiyorsa dikkat! Bir çeşit “özgül öğrenme bozukluğu” olarak tanımlanan dislek
  • Öğrenemiyor ya da zor öğreniyorsa sorun var demektir… Öğrenemiyor, öğrendiğini uygulayamıyorsa dikkat! Disleksi’den haberiniz var mı?
  • Randevu Al