Disleksi Tedavisi

Özgül öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan Disleksi okuma güçlüğü, yazma güçlüğü, matematik güçlüğü olarak sınıflandırılır. Disleksi tedavisi özgül öğrenme güçlüğü tanısı konmuş çocuklarda yaş ve becerilerine uygun planlanır.

Disleksi Tedavisi

Disleksi bir hastalık olarak değil öğrenmeyle ilgili zihinsel süreçlerde farklılık olarak algılanmalıdır. Disleksi yaşayan çocukların tedavisinde ilk aşama öğrenme güçlüğünü yaşayan çocuklara duygusal olarak güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Disleksi yaşayan çocukların eğitim konusunda farklı gereksinimleri vardır. Erken tanı öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların gerçek potansiyellerine ulaşmaları için oldukça önemlidir. Disleksi tedavisinde çocukların güçlü yönlerini açığa çıkarak yaklaşımlar modern yaklaşımlardır. Disleksi tedavisinde ilaç tedavisi yoktur. Eğitsel terapi özgül öğrenme güçlüğünün eğitimle tedavi edilmesidir.

Disleksi Tedavisi Nasıl Uygulanır              

Disleksi tedavisi eğitsel terapi alanında uzman kişiler tarafından her çocuğun özel gereksinimlerine göre planlanır. Hangi eğitsel tekniklerin kullanılacağı Disleksi yaşayan çocuğun farklılıklarına göre belirlenir. Disleksi tanısı konmuş çocuklara yaşadıkları sorunlara göre özel program planı yapılır. Öğrenme güçlüğünün tedavi süreci her çocukta farklı gelişir.

Disleksi yaşayan çocuklar için normal eğitim ortamı yeterli değildir. Disleksi yaşayan çocuklar özel çocuklardır ve eğitimleri de özel olmalıdır. Disleksi tedavisinde uygulanan eğitim programlarında davranışçı ve bilişsel eğitim teknikleri kullanılır. Disleksi tedavisi kullanılacak eğitsel teknikler çocuğun kapsamlı değerlendirilmesi ile belirlenir. Disleksi tedavisinde hem eğitsel terapi hem de psikolojik terapi gereklidir.

Disleksi Tedavisi Eğitsel Terapi  

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar için eğitsel terapi uygulamaları yapılıyor. Eğitsel terapide görsel, işitsel, dokunma, kinestetik algıların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır. Dikkat ve bellek yeteneklerinin arttırılması, dinleme, konuşma, yazma becerilerinin geliştirilmesi eğitsel terapinin süreçleridir. Çocukların öğrenmeye olan ilgilerini arttıracak eğitim programları planlanır.  Eğitsel terapi her çocuk için ayrı uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Eğitsel terapinin yanında çocuğun öğrenme güçlüğüne neden olan psikolojik süreçleri de değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Disleksi tedavisi çocuğun birçok açısından değerlendirilmesi doğrultusunda planlanmalıdır. Her şeyden önce Disleksi bir hastalık ya da bir kusur olarak görülmemeli, öğrenme sürecinde bir farklılık olarak görülmelidir. Disleksinin tedavisinde çocuğun çevresel koşulları ve çocuğa yaklaşım oldukça önemlidir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Benzer harfleri, yön ve zaman kavramlarını karıştırıyorsa dikkat!
  • Global bir araştırma şirketinin son yaptığı çalışmada Türkiye, dünyanın en öfkeli ikinci ülkesi olarak yer aldı.
  • Halk arasında ‘disleksi’ olarak da bilinen özgül öğrenme güçlüğü, ilkokul döneminde okumada gecikme, bazı harfleri tanımada güçlük çekme, imla hatalar
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Disleksi hastalığı öğrenmede zorluk çekme hastalığı olarak biliniyor. Daha çok küçük çocuklarda görebileceğimiz bu hastalıkta çocuklar kelimeleri ve h
  • Randevu Al