Disleksi Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Disleksi zeka düzeyinde bir problem olmadığı halde öğrenme bozukluğu yaşanması durumudur.

Disleksi Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Öğrenme bozukluğu, öğrenme güçlüğü, öğrenme becerilerinin farklılığı tanımları Disleksi için yapılan tanımlardır. Aslında Disleksi bir hastalık olarak görülmüyor. Disleksi hastalığı olarak bilinen durumun zihinsel öğrenme süreçlerinde farklılık olarak kabul edilmesi tedavi açısından da önemli görülüyor.

Disleksi olan çocukların zeka düzeyleri düşük değildir aksine yaratıcı ve yetenekli olabilirler. Okuma, yazma, aritmetik becerilerini daha zor kazanırlar. Dikkat ve konsantrasyon sorunları olduğundan ders dinleme ya da bir şeye odaklanmada zorluk çekerler. Disleksi olan çocukların hepsi farklı belirtiler gösterebilirler. Görsel, işitsel, dokunsal, algısal sorunlar yaşayabilirler.

Disleksi Hastalığının Nedenleri

Disleksi nedenleri kesin olarak belirlenmese de bazı yaklaşımlar Disleksiye neden olabilecek durumları açıklıyor. Bazı uzmanlar Disleksi yaşayanların beyin yapılarında değil beyin çalışma şekillerinde farklılık olduğunu belirtiyor. Dislesiye neden olarak doğum öncesinde yaşanan sorunlarda gösteriliyor ama bir netlik yok.  Özel öğrenme güçlüğü yani Disleksinin neden kaynaklandığı konusunda araştırmalar devam ediyor.

Disleksi nedenlerinden biri olarak genetik faktörler de gösteriliyor. Yine bir kesinlik olmamakla beraber Disleksinin genetik nedenleri de olabileceği söyleniyor. Disleksi yaşayanlarda dikkat sorunları, görsel mekansal sorunlar, motor sorunları genel olarak görülse de her birey için öğrenme güçlüğü ve diğer sorunlar farklılık gösterir. Disleksi hastalığı nedenleri olarak genler ve beyindeki farklılıklar araştırmacıların en çok üzerinde durduğu olası nedenlerdir.

Disleksi Hastalığının Tedavisi

Disleksi öğrenme bozukluğu olduğundan Disleksi yaşayan çocukların zihinsel öğrenme süreçlerine yönelik tedaviler uygulanır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların sorunlarına yönelik eğitsel ve psikolojik terapi uygulamaları yapılır. Disleksi tedavisinde normal eğitim ortamından farklı olarak özel eğitim programları planlanır.

Disleksi olan çocukların kapsamlı değerlendirilmesi ile tedavi teknikleri belirlenir. Disleksi her çocukta farklı nedenlerden kaynaklanır ve farklı sorunlarla yaşanır.  Disleksi hastalığı olarak anılsa da özel öğrenme güçlüğü bir hastalık değil bir farklılık olarak görülerek tedavi edilebilir. Disleksi yaşayan çocukların güçlü yanlarının ortaya çıkarılması, duygusal çevre olarak güvende olmaları tedavinin başarısı için önemlidir. Disleksi tedavisi tek yönlü bir tedavi değildir.                         

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Halk arasında ‘disleksi’ olarak da bilinen özgül öğrenme güçlüğü, ilkokul döneminde okumada gecikme, bazı harfleri tanımada güçlük çekme, imla hatalar
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Disleksi hastalığı öğrenmede zorluk çekme hastalığı olarak biliniyor. Daha çok küçük çocuklarda görebileceğimiz bu hastalıkta çocuklar kelimeleri ve h
  • Özgül öğrenme güçlüğü hangi sorunlara yol açıyor? Özgül öğrenme güçlüğü tembellik ya da isteksizlik değildir.
  • Okumada güçlük disleksi işareti olabilir. Müdahalelere rağmen 6 ayda düzelmiyorsa dikkat! Bir çeşit “özgül öğrenme bozukluğu” olarak tanımlanan dislek
  • Randevu Al