Disleksi Belirtileri Nelerdir

Disleksi öğrenme sürecinin zihinsel algılama olarak farklı olması anlamına geliyor. Özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan Disleksi bir hastalık değil bir faklılık olarak görülmelidir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir

Disleksi belirtileri her çocukta farklı olarak gözlemlenebilir.  Genel olarak Disleksi yaşayan çocuklar okuma ve yazma becerilerini kazanmada güçlük çekerler.

Disleksi yaşayan çocuklarda harfleri ters yazma, yazılarının okunaksız olması, dikkat yetersizliği, unutkanlık, yönleri karıştırma, motor hareketlerinde güçlük çekme( ayakkabı bağlamak gibi), görsel algı sorunları, işitsel sorunlar, dil sorunları gözlemlenir. Disleksi tedavisinde erken tanı çok önemli olduğundan çocukların okul öncesinde gözlemlenmesi gerekir. Disleksi genellikle okul eğitimi başladığında anlaşılır. Disleksi yaşayan çocukların konsantrasyon sorunu vardır ve uzun süre ders çalışamazlar.

Disleksi Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranmalı

Disleksi belirtilerinden şüphe ediliyorsa çocuk mutlaka uzman doktora götürülmeli. Çocuğun kapsamlı değerlendirilmesi yapıldıktan sonra uygun tedavi yöntemleri uygulanmalı. Eğitsel terapi ve psikolojik terapi birlikte başarılı sonuçlar verir. Uzmanların uyguladığı tedavilerle birlikte çocuğun duygusal olarak güvende hissettiği ortamın oluşturulması gerekiyor.

Disleksi yaşayan çocuk için normal okul eğitimi yeterli olmayacaktır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar için özel eğitimler uygulanmalıdır. Disleksi olan çocuğa hasta gibi davranılmamalı güçlü yanları ortaya çıkarılmalıdır. Güçlü yanları, yaratıcı yanları desteklenen çocuklar öğrenme güçlüğü sorunlarını da çabuk aşarlar. Disleksi belirtileri her çocukta farklı görülebilir. Çocuğun yaşadığı sorunlar doğrultusunda tedavi planlanmalıdır.

Disleksi Nasıl Anlaşılır

Bir çocukta Disleksi olup olmadığı tabi ki önce ailesi tarafından fark edilebilir. Bazı durumlarda aile fark etmez ama okula başlayınca fark edilir. Disleksiyi fark etmek için çocuğun iyi gözlemlenmesi gerekir. Disleksi olan her çocuk aynı belirtileri göstermez. Ama genel olarak dikkat ve konsantrasyon konusunda sorunludurlar. Bir şeye odaklanmakta güçlük çekerler ve başka şeylerle ilgilenirler.

Disleksi tanısının konması için aile ya da öğretmenin gözlemleri yeterli değildir. Çocuğun zihinsel öğrenme sürecine yönelik testler yapılarak tanı konur. Tanı net olarak konduktan sonra çocuğun öğrenme güçlüğü sorunlarına uygun olarak tedavi süreci planlanır. Disleksi belirtileri görsel, işitsel, dokunsal, algısal bozukluklar olarak ortaya çıkabilir. Özellikle ailenin çocuğu her açıdan gözlemlemesi erken tanı için oldukça önemlidir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Global bir araştırma şirketinin son yaptığı çalışmada Türkiye, dünyanın en öfkeli ikinci ülkesi olarak yer aldı.
  • Halk arasında ‘disleksi’ olarak da bilinen özgül öğrenme güçlüğü, ilkokul döneminde okumada gecikme, bazı harfleri tanımada güçlük çekme, imla hatalar
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Disleksi hastalığı öğrenmede zorluk çekme hastalığı olarak biliniyor. Daha çok küçük çocuklarda görebileceğimiz bu hastalıkta çocuklar kelimeleri ve h
  • Okumada güçlük disleksi işareti olabilir. Müdahalelere rağmen 6 ayda düzelmiyorsa dikkat! Bir çeşit “özgül öğrenme bozukluğu” olarak tanımlanan dislek
  • Randevu Al