Dil Ve Konuşma Terapisi nasıl yapılır

Dil, iletişim, konuşma ve yutma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan dil ve konuşma terapisi bu alanda uzman terapistler tarafından uygulanmaktadır.

Dil Ve Konuşma Terapisi nasıl yapılır
Paylaş:

Dil ve konuşma terapisi; artikülâsyon bozukluğu, ses problemleri, gecikmiş konuşma, kekemelik, dil ve konuşma bozuklukları, yutma problemleri gibi durumlarda gereklidir.

Dil ve konuşma terapisi nasıl yapılır sorusu hangi sorundan nasıl bir dil ve konuşma bozukluğu yaşandığına bağlı olarak değişecektir. Aynı zamanda otizm, down sendromu gibi hastalıklardan ya da işitme engeline bağlı ortaya çıkan konuşma bozuklukları da dil ve konuşma terapisi gerektirmektedir.

Dil ve konuşma terapisi hem erişkinlere hem de çocuklara uygulanabilmektedir. Dil ve konuşma bozukluklarının neden kaynaklandığı, terapi sürecini de belirleyecek olan en önemli faktördür.

ÇOCUKLARDA DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ YÖNTEMLERİ

Dilin gelişimine yönelik olarak dil müdahale faaliyetleri çocuklara kelimeleri doğru telaffuz etmeleri için yardımcı olmaktadır. Dil müdahale faaliyetlerinde çocuklarla oyun oynama, konuşma gibi etkinlikler yer almaktadır. Artikülâsyon terapisi ise uygun olan hece ya da seslerin üretilmesinde çocuklara yardımcı olacak etkinlikleri kapsar. Oyunlarla dil hareketleri öğretilmeye çalışılır.

Motor beceriler, beslenme ve yutmaya yönelik uygulanan terapide ise yüz, dil, dudak ve çene egzersizleri ile rahat konuşmaya yardımcı olunur. Ağız ve çevresindeki kasların etkinliğini arttırmaya yönelik terapi etkinlikleri yine oyunlar ve çocukların ihtiyaçlarına uygun yöntemlerle uygulanır.

Her çocuk özel olduğundan dil ve konuşma terapisi nasıl yapılır sorusunun cevabı da çocukların sorunlarına ve ihtiyaçlarına göre değişecektir.

DİL VE KONUŞMA BOZUKLUĞU EGZERSİZLERİ

Dilin aktivitesini arttıracak olan dil ve konuşma bozukluğu egzersizleri arasında; dil egzersizleri, dudak egzersizleri, yanak egzersizleri ve çene egzersizleri yer alıyor. Dilde kullanılmayan noktaların geliştirilmesini sağlayan bu egzersizler dil kaslarını güçlendirmektedir. Dil ve konuşma bozukluğu tedavisinde hastanın kendine güvenmesi oldukça önemlidir.

Dil ve konuşma terapisi nasıl yapılır sorusunda belirtmemiz gereken bir nokta da hasta ve uzman arasında güven ilişkisinin yaratılmasıdır. Dil ve konuşma bozukluğu yaşayan kişilerde ilerleme kaydetmenin ilk ve temel aşaması terapiye gelen kişi ve uzman terapist arasında güven ilişkisinin oluşturulmasıdır.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: