Dikkat eksikliği ilişkileri mahvediyor!

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, en önemli ilişkinizi raylardan çıkarabilir. Dikkat dağınıklığı, erteleme ve diğer DEHB belirtileri, hem DEHB olan hem de eşi olan kişiler için öfke, hayal kırıklığı ve incinme duyguları yaratabilir.

Dikkat  eksikliği ilişkileri mahvediyor!

Fakat evliliğinizde veya ilişkinizde yanlış anlamaları önlemek için uygun tedavi ve taktikler geliştirebilirsiniz.

Dikkat dağılması

Bu DEHB'nin ana belirtisidir. DEHB partneriniz sözleri yerine getirmediğinde ya da sizi dinlemiyor gibi göründüğünde. Kendinizi duyulmamış, ihmal edilmiş ve istenmeyen hissediyorsunuz. Gerçekte, sizi çok seviyor olabilir ancak TV, telefon ya da kendi düşünceleri ile çok fazla dikkati dağılmış durumdalardır.

Distraksiyon Stratejileri

Öncelikle, DEHB partnerinize nasıl hissettiğinizi söyleyin. Söylenmemiş duygular kızgınlığa ve öfkeye yol açabilir. Eğer konuşmalar büyük bir sorunsa, eşinizle dikkati dağılmadan yüz yüze konuşmak, randevu belirleyin. Konuşurken eşinize dokunmanız yardımcı olabilir. Eğer DEHB'li biriyseniz ve dikkatinizin dağılmaya başladığını hissediyorsanız, dikkat edin. Eşinizden söylediklerini tekrar etmesini isteyin. Konuşma çok uzun sürerse ve aklınız karışmaya başlarsa tekrar bağlantı kurmak daha zordur.

Hyperfocus

Bu, dikkat dağınıklığının tersidir. Bir şeye dalmış olduğunuzda, dikkatinizi çekmek zor olabilir. Hyperfocus, üretkenlik için bir hediye olabilir. Ama kontrol edilmediğinde, sevdiklerinize, dikkatinizi çeken her şeyden daha az önemli hissettirebilirsiniz.

Hyperfocus Stratejileri

Çevrimiçi oyunlar veya çapraz bulmaca gibi belirli etkinlikler sırasında hiperfokusa eğilimli iseniz, yemek zamanlarınızda veya partnerinizle ilgilenmeniz gereken zamanda bunlardan uzak durun. Alarmları ayarlayın ve bir şey yapmaya harcadığınız zamanı izleyin. Hiper odaklandığınızı fark ettiğinizde, meşgul olmanız için hareket edin. Hyperfocus sorunu olan birinin İş ortağıysanız veya eşiyseniz, bu davranışları kişisel olarak almamaya çalışın.

Unutkanlık

Akşam yemeği randevunuzu unuttun ve eşini restoranda seni beklerken mahsur bıraktın. Belki elektrik kesildi çünkü elektrik faturanızı ödemeyi unuttun. Ortağınız, temel görevlerle bile size güvenemeyeceğini düşünüyor. Kendinin bir başarısızlık örneği gibi hissetmeye başladın. Bu aksiyonların sonucunda öfke her iki tarafta da oluşur.

Unutkanlık Stratejileri

Unutkanlık ve diğer DEHB belirtileri karakter kusurları değildir. Nutuk atmaya kalkmayın ve bu davranışları kaba veya sizi önemsemiyormuş olarak etiketlemeyin. Ortağınıza güvenmeyerek bütün işleri üzerinize almayın. Bu DEHB li kişiyi kırmanızı sağlayabilir. Bunun yerine, hatırlamalarına yardımcı olmak için eşinizle birlikte çalışın. Akıllı telefonda veya dizüstü bilgisayarda günlük planlayıcı veya hatırlatıcı kullanın.

Düzensizlik

DEHB ile partneriniz, işleri atlayabilir veya yarım bırakabilir. Ya da sürekli olarak araba anahtarlarını yanlış yerlerde arayabilir veya önemli kağıtları kaybedebilir. Dağınıklık, strese, boşa zaman kaybına ve paraya sebep olabilir.

Düzensizlik Stratejileri

Sakin olun ve konular hakkında konuşun. Ardından düzeltmeleri arayın. Belki de DEHB ile partner faturaları ödemek yerine yemek ve çamaşır yıkamadan sorumlu olabilir. Kora kor  savaşlardan kaçınmak için güçlü yönlerin her birine oynayın. DEHB partnerinin eşyalarını belirli noktalarda tutma ihtiyacına saygı gösterin - bu, organize olmanın yolları olabilir.

Dürtüsellik

Hiperaktif tipte DEHB olan kişiler dürtüsel olma eğilimindedir. Genellikle düşünmeden önce hareket ederler. Yaygın bir sorun, dürtüsel harcamadır. İhtiyacınız olmayan şeylere para verebilir veya kredi kartlarını azami ölçüde kullanabilirsiniz. Bazı insanlar riskli seks yapabilir ya da tehlikeli olabilirler.

Dürtüsellik Stratejileri

Öz-kontrol öğrenilebilir. Partnerinizin sosyal durumlarda nasıl davranılacağı konusunda rol oynamasını isteyebilirsiniz. Fazla harcama yapmaya müsaitseniz, nakit para kullanın ve alışveriş listenize bağlı kalın. Katalogları atın ve perakendecilerin e-posta aboneliğinden çıkın. Dürtüsel davranışlar hiçbir şekilde kontrol altın alınamıyorsa, DEHB'de uzman bir terapistin yardımına ihtiyacınız olabilir.

Erteleme

Hepimiz zaman zaman sıkıcı veya zor görevleri erteledik. Ancak DEHB'si olan bazı kişiler için erteleme, devasa bir engeldir. Nasıl başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz veya bir proje tarafından bunalmış hissedebilirsiniz. Yaklaşan teslim tarihlerini motivasyon kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Erteleme Stratejileri

Küçük parçalara böldüğünüzde projeyi ele almak daha kolaydır. Sadece ilk parçaya odaklanın - birinci adımı bitirene kadar geri kalanını düşünmeyin. Çalışıyorsanız, şirkete sunmak için görevin bir kısmını paylaşıp paylaşamayacağınızı öğrenin. Ancak sorumlulukların hepsinin üstlenmemeye özen gösterin. En önemlisi, ertelemeyi düşünmeyin

Ruh hali Değişimleri

DEHB olan kişiler genellikle duyguları kontrol etmekte zorlanırlar. Bir anda öfkelenebilir veya ani bir şekilde geniş ruh hali içerisinde dalgalanabilirsiniz. Bunun nedeni, endişe ve hayal kırıklığı - neşe ve mutluluk gibi - başkalarından daha yoğun hissetmenizdir. Bu partnerinizin sınırlarını zorlayabilir.

Ruh Hali Değişim Stratejileri

Sağlıklı bir diyet, iyi bir uyku ve düzenli egzersiz ruh hali değişimlerine başlayabilir. Yoga veya tai chi, stresi azaltabilir ve dürtülerini kontrol etmenize yardımcı olabilir. İş ortağı iseniz, aşırı tepki göstermeyin. Bunun yerine, empati kurun, ancak sizi nasıl etkilediklerini de açıklayın. Bir yürüyüşe çıkın ya da partnerinizle birlikte bir şeyler yapın.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • DEHB^li çocuklara Tekvando ve karate gibi dövüş sporları ile jimnastik ve yüzme tavsiye ediliyor.
  • Çocukluk DEHB tanısı alanların %15-35’i erişkin dönemde de tanı alabiliyor.
  • Yetişkinlik dönemi Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun (DEHB) kişinin yaşamında pek çok olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çeken uzmanlar,
  • Sadece kadınlarda görülen nemfomani, sosyal yaşamın darmadağın olmasına neden olmaktadır. Doyumsuz, güçlü cinsel istek olarak ortaya çıkıyor.Sadece ka
  • Uzun ve mutlu bir evlilik hayal değil. İşte evliliğin aşkı öldürmemesi için tüyolar…
  • DEHB, okul döneminde belirginleşiyor. DEHB, erkek çocuklarında daha fazla görülüyor. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. B
  • Randevu Al