Dikkat edilmesi gereken Anoreksiya belirtileri

Anoreksiya hastalığı yoğun bir psikolojik sorun içerisinde olan kişilerde sık sık görülebilen bir hastalıktır. Anoreksiya belirtileri arasında ilk sırada aşırı kilo kaybı yer alır.

Dikkat edilmesi gereken Anoreksiya belirtileri

Anoreksiya olan kişiler, normal kilolarını kabul etmeme gibi psikolojik sorunlar yaşarlar. Ayrıca beden algılarında bozukluk da ortaya çıkar. En az 3 ay boyunca menstrürasyon görülmemesi gibi belirtiler de mevcuttur.

Hastalığa yakalanan kişiler, vücutları zayıf ve ince hale gelse bile sürekli olarak kilolu olduklarını düşünür ve çevrelerine bu durumdan dolayı yakınırlar. Sosyal hayat ile bağların kopmaya başlaması da anoreksiya belirtileri arasındadır. Anoreksiya hastalığı yaşayanlar sosyal faaliyetlerden uzak durmaya başlarlar. Aynı zamanda ruh halleri genellikle neşesiz ve negatif olur.

Öğünler esnasında yemekten çok çatal ve bıçaklarla daha fazla meşgul oluyor ve çiğneme süreleri giderek uzuyor ise bu durum da anoreksiya belirtisi olabilir. Yemekleri özel odalarında yalnız yemeyi tercih edenler ve bu yeme biçimini başka kişilerden gizlemek de anoreksiya belirtileri arasındadır. Bu tür dikkat edilmesi gereken belirtiler dışında halsizlik, kansızlık, bağırsak ve cilt problemleri de anoreksiya hastalığına işaret ediyor olabilir.

ANOREKSİYA NASIL TEDAVİ EDİLİR

Anoreksiyanın tedavisine geç kalınır ise, hastalık ölüm ile sonuçlanabilir. Bu sebeple, erken teşhis son derece önemlidir. Hastalar genel olarak bu durumun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu kabul etmezler. Ancak hastalar ile iletişim kurularak bu durumun ciddiyeti kesinlikle anlatılmalıdır.

Anoreksiya hem fiziksel hem de zihinsel sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıktığı için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer fiziksel yıpranmalar mevcut ise, tedavilere ilk önce tıbbi olarak başlanır. Kalp rahatsızlıkları ve depresyon mevcut ise, tıbbi tedaviler bu sorunları ortadan kaldıracaktır.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ ANOREKSİYA TEDAVİSİNİ DESTEKLER Mİ

Tıbbi tedavilerden sonra kişinin beslenme alışkanlıklarının düzelebilmesi için diyetisyen ve beslenme danışmanlığı kısmına geçilir. Bu tedaviler ile birlikte hastaların sosyal aktivitelere yoğunlaşması da desteklenir. Resim, yazı veya herhangi bir sanat dalı ile ilgilenen hastalar tedavilere daha hızlı cevap verebilmektedir. Tedavi süreci boyunca hasta yakınlarının da tedavi olan kişi ile yakın ilişkiler kurması son derece önemlidir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeme bozuklukları kimler de görülür, yeme bozukluğu tedavisi var mıdır?
  • Anoreksiya nervoza bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyalı insanların yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Anoreksiya hem bedeni hem de zihni etkiler.
  • Anoreksiya yemekle ilgili duygu ve düşünceler ile yeme davranışının bireyde rahatsızlık oluşturması ile ortaya çıkan bir yeme bozukluğudur.
  • Anoreksiya kilo vermenin takıntı haline gelmesi nedeniyle oluşan yeme bozukluğu olarak tanımlanabilir. Anoreksiyayı tanımlarken hem fiziksel hem de ps
  • Yeme bozukluğu olarak bilinen anoreksiya en fazla ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve kadınlarda erkeklere oranla 20 kat daha fazla görülüyor.
  • Yeme davranışlarında bozuklara neden olan Anoreksiya Nevroza bedende ve zihinde etkisini gösteren psikiyatrik bir hastalıktır. Kişinin kendi görünümün
  • Randevu Al