Dev roket 'Falcon Heavy'nin ilk uçuşu

Birkaç gün önce Mars'a fırlatılan 'Falcon Heavy' isimli uzay aracı bütün Dünyada yankı yarattı. Havacılık Tıbbi Derneği' üyelerinden Dr. Tevfik Çakmakçı, medyaya yansıyan ve yansımayan boyutlarıyla 'Falcon Heavy'ni yazdı. İşte o yazı...

Dev roket 'Falcon Heavy'nin ilk uçuşu

Elektrikli otomobilin öncüsü Elon Musk, 6 Şubat 2018 günü Mars’a fırlattığı uzay aracına, şimdiye kadarki uzay yolculuklarında alışıldığı gibi (64 tonluk yük taşıma simulasyonu olarak) betondan veya çelikten bir blok da alabilirdi. Fakat çok başarılı bir girişimci ve pazarlama uzmanı için bu çok sıkıcı olurdu. Bu nedenle, hem elektrikli araba üreticisi TESLA hem de uzay yolculuğu kuruluşu SPACEX’i birlikte yöneten Musk, özel garajındaki kırmızı Tesla Roadstar’ı yeni dev roketinin içinde uzaya ateşledi.

Musk alışılmamış uzay kargosunun detaylarında cimri davranmadı, araç popüler kültürden alıntılarla dolu: 100 bin $ değerindeki aracın sürücü koltuğunda üzerinde SpaceX uzay elbisesi olan bir manken (Space man) oturuyor, aracın radyosundan David Bowie’nin ‘Apollo 8’ ve ‘2001; A Space Odyssey’ filmlerinden esinlenerek yazdığı ‘Space Oddity’ şarkısı sonsuza dek çalacak. Gösterge tablosunun üzerinde bilimkurgu yazarı Douglas Adams’ın “Don’t Panic” uyarısı bulunuyor, Isaac Asimov’un bilim kurgu klasiği ‘Vakıf’ özel bir veri taşıyıcı üzerinde araca yerleştirilmiş… Bütün bunların ciddi bir arka plânı var: SpaceX yeni ağır yük roketi Falcon Heavy ilk uçuşunda ticari bir yük taşımıyor. Bunu Tesla ile birlikte yapması fikri, arabayı gelecekteki kargolar için adeta test objesi olarak kullanma amacına dayanmaktadır.

ROKETTEKİ ÖZELLİK NEDİR?

70 metre uzunluğundaki “Falcon Heavy” şu an için en güçlü uzay roketidir: SpaceX’e göre, 64 tona kadar kargoyu uzaya taşıyabilir. Bu, SpaceX’in rakibi olan United Launch Alliance Delta IV Heavy’den (ikinci güçlü roket) yaklaşık 2 kat fazladır.

Musk’ın yeni dev roketi, SpaceX’in daha küçük “Falcon 9” roketinin türevi olan yan yana sıralanmış hareket sistemi basamaklarından oluşuyor. Roketin toplamda 27 motoru var ve bu sayede 18 adet Boeing 747 Jumbo Jete eşdeğer hareket gücü sağlıyor. Gene de rekor bu rokette değildir: Önceki on yıllarda hem Amerikalılar hem de Sovyetler daha büyük roketler kullanmışlardır. Musk’a göre, Falcon Heavy’nin fırlatılması misyon başına 90 milyon dolara mal olacak. Bu, rakip roketlerden önemli ölçüde daha ucuzdur ve Musk diğer üreticiler için ‘Game over’ diyor.

HER ŞEY YOLUNDA GİDERSE ROKET NEREYE VARACAK?

Musk’ın hedefi insansız roketi ile test kargosunu, yani elektrikli kırmızı Tesla’sını Mars çevresinde eliptik bir yörüngeye oturtmak. Her şey planlandığı gibi giderse Roadstar birkaç yüz milyon yıl boyunca Dünya’dan 400 milyon kilometre uzaklıktaki Mars’ı turlayacak. Musk ayrıca, arabaya monte edilen üç kamera ile epik (destansı) resimler sözü de veriyor.

Roketin üç kademeli hareket sisteminin hepsi Dünya’ya geri dönmeli, hasar görmeden inmeli ve tekrar kullanılmalıydı. Bunun mümkün olduğunu Musk daha küçük SpaceX roketi Falcon 9 ile göstermişti, şimdi de başardı.

MUSK BUNUNLA NEYİ KANITLAMAK İSTİYOR?

SpaceX ağır yük roketi ile öncelikle, uydular gibi ticari yükleri uzaya götürmek istiyor. Yeni roket yeni olanaklar sağlıyor: Böylelikle askeri ve sivil amaçlı uydular gelecekte daha büyük ve performans açısından önemli ölçüde daha güçlü olabilecekler. Yeni ağır yük roketi aynı zamanda onlarca veya yüzlerce küçük uyduyu bir defada ve nispeten ucuza nakledebilir.

Aslında roket uzun süreden beri Ay’a veya Mars’a insanlı uçuş misyonları için tasarlandı. Musk yıllardan beri açıkça kırmızı gezegenin kolonileştirilmesini hayal ediyor. Falcon Heavy olası Mars misyonu için sadece bir ara adım.

SpaceX’de zaten 30 motorla uçacak daha büyük bir roket planlamada. Birleşik Devletler Uzay Ajansı NASA da yeni mega roket Space Launch System’i plânlıyor. Şimdiye kadarki en güçlü roketin, ABD’nin ilk Ay’a inerken kullandığı 130 ton taşıma kapasiteli Satürn V roketinden de daha üstün olması gerekiyor. Amazon milyarderi Jeff Bezos’un uzay seyahati şirketi olan Blue Origin de Falcon Heavy boyutunda “New Glenn” isimli bir ağır yük roketi üzerinde çalışıyor.

BÜTÜN BUNLARIN ELEKTRİKLİ ARABA İLE NE İLGİSİ VAR?

Konu olarak yok tabi ki. Çünkü Tesla’nın görevi sadece muhteşem bir test yükü olmak. Ama Musk bununla pazarlama becerisini tekrardan hatırlatıyor. Çünkü çok eski Roadstar’ın Mars’a doğru hareket etmesi, onu halihazırda elektrikli araba üretiminde mücadele ettiği dünyevi sorunlardan uzaklaştırıyor.

2017’nin son çeyreğindeki en son üretim sayılarının gösterdiği gibi, Tesla’nın yoğun talep ve şiddetli rekabet pazarındaki Model 3’ünün üretimi önceki gibi mükemmel devam etmiyor. Her ne kadar Aralık ayında bariz olarak haftada yüzlerce araç tamamlanmış olsa da, hala planlamanın çok altındadır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al