Depresyonun dikkat çekici belirtileri

Depresyonun dikkat çekici belirtileri

Ortada belirli bir neden yokken kişinin üzüntülü, karamsar, tahammülsüz hissetmesi çoğu zaman çevresindekiler için anlaşılır olmasa da o hali yaşayan kişinin hayatında fırtınalar kopuyor olabilir.

Depresyonun dikkat çekici belirtileriNP Grup ve İder Vakfı işbirliği ile Npistanbul Nöropsikiyatri Hastanesinde her hafta cumartesi günü yapılan “Bilgilendirme Toplantıları”nında bu hafta deprasyon konusunu anlatacak olan Dr. Gökben Hızlı Sayar, depresyon yaşayan insanlar için hayatın çok zor olduğunu vurguluyor ve “Depresyon, sadece hastanın kendisi üzerinde değil çevresi üzerinde de, baskı yaratabilir. Hastalığın isteksizlik, neşesizlik, zevk alamama gibi belirtileri nedeniyle sosyal ilişkilerde de bir bozulma olur. Üstelik hastalık ne kadar uzun sürerse bu bozulma da o denli ağır hale gelir. Ortada belirli bir neden yokken kişinin üzüntülü, karamsar, tahammülsüz hissetmesi çoğu zaman çevresindekiler için anlaşılır değildir” diyor.

Toplantı için ayrıntılı bilgi www.psikoegitim.com sitesinden alınabilir....

"Depresyonda temel belirti 'elem-keder' duygusu yönünde bir artışın olmasıdır" diyen Sayar, örtülü depresyonda tipik belirtilerin geri planda olduğuna dikkat çekiyor ve sorunun genelde beden ve organ diliyle ortaya çıktığını belirtiyor.

Sayar'a göre şu noktalara dikkat edilmeli:
Aşağıdaki belirtiler dikkat çekici olabilir:

- Müzminleşmiş ve gezici nitelikte olan ağrılar
- Astım krizleri
- Mide-bağırsak bozuklukları
- Çarpıntı atakları
- Tansiyon düzensizlikleri
- Baş dönmeleri
- Bulantı ve kusmalar
- Ani kilo kayıpları
- Alerjiler
- Altını ıslatma
- Yataktan çıkamama
- Unutkanlık (yalancı bunama)
- Öğrenme güçlükleri
- Cinsel işlev bozuklukları
- Uyku bozuklukları
- Alkol ve uyuşturucu madde kullanımları
- Takıntılar
- Kişilik değişimleri

Bu değişikliklere cevap bulun!
Eğer bir kişide aşağıdaki davranış değişiklikleri varsa “depresyon olabilir mi?” sorusuna cevap bulunması için bir uzmandan yardım alınmalıdır:

- Aile içi ilişkilerin bozulması
- Bir anda verilen boşanma kararları
- Sorumluluklarına kayıtsız kalma
- Evi terk etme
- Okulu bırakma
- Mesleki performansının bozulması
- Sağlığını ihmal etme (yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olmasına rağmen ilaçlarını kullanmama, tedaviyi reddetme vb.)
- Kendine zarar verici davranışlar içine girme (tehlikeli ve hızlı araba kullanma vb.)
- Önceden rahat bir insanken ekonomik sorunlarla aşırı ilgilenmeye başlama
- Durgunluk, çevreden iç dünyasına çekilme
- Beceri kayıpları
- Sosyal ilişkilerde bozulma
- Sinirlilik ve şiddete eğilim olması

KAYNAK: //www.haber7.com
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al