Depresyon ve intihar düşüncesine karşı ketamin

Ketamin, şiddetli depresyon, intihar düşünceleri olan insanlar için hayat sunar.

Depresyon ve intihar düşüncesine karşı ketamin

Birkaç ay önce, Alan Ferguson ölmeye hazır olduğuna karar verdi. Üçüncü kez. 2014 yılında iki kez intihar girişiminde bulundu ve “ölmem gerek” düşüncesi beyninde bir kez daha yankılanıyordu.

Şimdi 54 yaşında, Ferguson 18 yaşındayken klinik depresyon teşhisi kondu. O zamandan beri, bir düzineden fazla ilacın - SSRI'lar, SNRI'lar, trisiklik antidepresanlar, hepsi az ya da çok reçete edildi.

DİRENÇLİ DEPRESYONDA KETAMİN BAŞARISI

“hiçbir zaman tamam iyi hissediyorum diye düşünmedim her zaman tamam bu tolare edilebilir diye düşündüm ‘ölmek’ fikri ise her zaman vardı”

'SON KONUŞMAMIZ OLABİLİR'

Mayıs ayı başlarında, Ferguson aniden tüm ilaçlarını almayı bıraktı, işini bıraktı ve köpeğini Zeke'yi verdi. O akşam kızkardeşi Linda'yı aradı.

“Çok iyi bir sohbetti” dedi. "Linda ve ben pek çok şey üzerinde anlaşamıyorum ve o gece kritik konulardan kaçındım çünkü onun son konuşmamız olduğunu düşündüğüm şeyin kötü anılarına ya da kötü düşüncelerine sahip olmasını istemedim."

Şans ya da kader  ya da profesyonel sezgiler nasıl adlandırmak isterseniz adlandırın , ertesi gün önceden planlanmış bir telefonla, Ferguson'un psikiyatristi onu Milwaukee'deki bir ketamin kliniğine, evinden yaklaşık bir buçuk saat kadar uzaklıkta bir kliniğe gitmesini teklif etti.

ŞİDDETLİ DEPRESYONA KETAMİN

Ketamin, başta anestezi olmak üzere hastanelerde kullanılan güçlü bir ilaçtır, ancak yakın zamandaki bilimsel çalışmalarda tedaviye dirençli depresyon ve intihar düşüncesi konusunda önemli umutlar vaad ediyor.

Ketamin eğlence amaçlı ve yasadışı olarak "Özel K." olarak bilinen bir kulüp ilacı olarak kullanılır. Yoğun yüksek ve dissosiyatif etkiler oluşturur.

'HİÇ ENDİŞELENMEDİM'

“polis memuru dolayısıyla uyuşturucu olarak kullanıldığını yasadışı olarak sokak kullanımını biliyordum ama ben de oldukça açık fikirli bir insanım ve tüm geleneksel ilaçlardan sonra başarı değil, diye düşündüm, 'Eh, belki de burada bununla bir şey vardır', dedi Ferguson. "Daha önce hiç denemediğim bir şeyi denemekten endişelenmedim. Çalışmayacak bir şey denemekle ilgili endişelendim."

İNTİHAR DÜŞÜNCESİ

Fergusan hayatını sonlandırma planını 1 hafta erteledi ve Milwaukee deki ketamin kliniğine gitmeye karar verdi.

Pratik bir anestezi uzmanı olan Dr. Kevin Kane, Ketamine Milwaukee'nin tıp direktörüdür. On yıllardır depresyon tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni bir ilaç sınıfı olmadığına bakıldığında Kane, ketaminin bozukluğun en inatçı vakalarını başarılı bir şekilde tedavi etmek için kullanılmasının son 50 yılda ruh sağlığı açısından en büyük atılım olabileceğini belirtti. ." Tedaviye dirençli depresyonu olan hastaların% 70'inde etkili olduğunu tahmin ediyor.

KETAMİNLE BİR KAÇ SAAT İÇİNDE RAHATLAMA

Ketamin intravenöz olarak uygulanır ve rahatlama çabucak gelir, sadece birkaç saat içinde.

Ferguson ertesi sabah kaygılı bir şekilde “ölü olmam gerek” düşüncelerini merakla beklediğini söyledi. Ama hiç yoktu.  Öğlrnr doğru: hala yok. Öğleden sonra: yok. Akşam: Yok.

"Olumsuz düşünceler yok!" diye hatırladı. "Sorunlarım hala var oldu ... ama işler farklıydı. En sadık, hayat boyu yoldaşım gitmişti!"

Ferguson, "m ile başlayan kelimeyi" kullanmaktan hoşlanmaz: mucize. Ancak ketaminin kendisi için tıbbi bir mucize çalışmasının yolunu gösterecektir.

Ketamin ile depresyonu tedavi etmek ilacın "off-label" kullanımıdır, bir doktor tarafından önerildiğinde bile, sağlık sigortası kapsamında değildir. Ferguson ilk infüzyonu için yeterli parayı bir araya getirmeyi başardı. İyi bir arkadaşı ilaç için parasını ona verdi. Ve 3. için kilise etrafında dolaşıp para topladı ve üçüncü tedavisi için para ödedi. Ama sonuç,  paha biçilemez.

'KURTARMA İĞNESİ' DE DENİLİYOR

Bazı hastalardaki ketamin ne kadar hızlı ve ne kadar iyi çalıştığından dolayı, bazı doktorlar bunu intihar eğilimi olan kişiler için "kurtarma iğnesi" olarak adlandırmışlardır.

Kane, "Ketamin, diğer antidepresanlar , daha standart antidepresanlar, çalışacak altı haftalık zaman penceresine sahip oluncaya kadar kendi ruh hallerini iyileştirmek ve intihar düşüncelerini durdurmak için bir yol olabilir" dedi. "Ketamine, başka ilaçların içeri girme şansı bulana kadar, bu pencereden açık kalmasını sağlayabilir.

“Bazen, bu kadar depresyonda olduğunuzda, neredeyse hiç yataktan çıkamayacağınız zaman, terapistinizin, kendinize yardım etmek için yapmanız gerektiğini söylemesi zor.” Dedi. "Umudum ... insanlara, kendilerine yardımcı olmak için yapabileceklerini bildikleri diğer şeyleri yapmaya başlamalarına izin veren ruh halinde olmalarını sağlıyor."

Kane, ketaminin depresif hastalarda, hipokampus ve prefrontal korteks gibi, atrofiye uğramış beyin bölgelerinde büyüyen sinapslar ile çalıştığını açıkladı. “Kışın yapraklarını kesen bir ağaç gibi düşünürseniz, ketamin bu yaprakları geri çekmeye yardımcı olur” dedi. “Yeni bir dalı ya da yepyeni bir ağacı büyütmek zorunda değil. Sadece yeni yaprakları filizlemek zorunda.”

Üstelik, ketamin bir popüler parti ilacı yapan aynı dissosiyatif özellikler, ciddi depresyonun tedavisinde ilacı bu kadar etkili kılan şeydir.

"Bazen, insanlar bu terapi seanslarına ve gerçekleştirmelerine geri dönebilecekleri çok derin düşüncelere sahip olabilirler ve onların rahatlamalarını sağlamak için kendileri için gerçekten harika bir basamak olabilirler."

Yale Tıp Okulu'nda bir psikiyatri profesörü olan Dr. Gerard Sanacora, ketaminin hızlı, güçlü anti-intihar etkisi hakkında hiçbir şüphe duymadığını söyledi. “Bence en büyük soru şudur: Bunu nasıl sürdürüyorsunuz? Ve bunu almak için en iyi hastanın kim olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?”

Klinik çalışmalar, ketaminin ani yan etkilerinin artmış kalp atım hızı ve tansiyonu içerebileceğini ortaya koymuştur. Ancak Sanacora, ketamin tedavisinin uzun vadeli bilişsel etkilerini belirlemek ve standart dozajlama kılavuzları geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tıp Dergisi JAMA Psikiyatri Dergisi'nde yayınlanan "Duygudurum Bozukluklarının Tedavisinde Ketamin Kullanımı Üzerine Bir Konsensüs Bildirgesi" nin ortak yazarı olan Sanacora, "insanların çoğunluğu için değil, herkesin - semptomlarının" bir süre sonra geri dönmek eğilimindedir. "

En azından şu andan itibaren, ketamin tedavisine başladıktan iki aydan fazla bir süre sonra, Ferguson kendi hayatını alma konusunda tek bir düşüncesi olmadığını söyledi.

“Uyanabileceğim ve sabah uyandığım için üzgün olmamam gerçekten çok önemli” dedi. Yine de Ferguson, ilacın mucizevi bir tedavi olmadığının ve hayatının geri kalanı için sürekli bir bakıma ihtiyaç duyacağının farkında.

Ferguson, Haziran ayında bir ketamin infüzyonu aldıktan sonra Kane'e sadece hayatını kurtardığı için değil, asla mümkün olduğunu bilmediği bir hayat vermesi için teşekkür etti.

CNNN / ÇEVİRİ: ZEYNEP GÜÇLÜCAN

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon son zamanlarda sadece yetişkinlerin değil, çocukların ve ergenlerin de yaşadığı bir sorun haline geldi.
  • Atipik ya da popüler psikolojide örtülü depresyon olarak da adlandırılan maskeli depresyonun kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Psik
  • Fiziksel egzersiz ruh halini etkiler. Araştırmalar bize ruh hali ve fiziksel sağlığın ilişkili olduğunu söylüyor ve ruh hali, benlik saygısı da dahil
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Randevu Al