Deprem Travma Psikolojisi

Depremzede ailelere psikolojik destek verildi

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması gerçekleştirildi.

Depremzede ailelere psikolojik destek verildi

Aileler Üniversitede Projesi kapsamında gerçekleştirilen buluşmada NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy ve Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, depremzede ailelerle sohbet etti. Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü ise çocuklara oyun terapiyle destek verdi.

Üsküdar Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde Üsküdar Belediyesi ve NPİSTANBUL Hastanesi uzmanları tarafından depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması düzenlendi. Uzmanlar, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen afetzede ailelerle ve ailelerin çocuklarıyla buluştu.

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi iş birliğinde hayata geçirilen Aileler Üniversitede Projesi’nin sürdürülebilirliği ve toplumsal katkısı kapsamında düzenlenen programda NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy ve Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, çoğunluğu Hatay ve Kahramanmaraş’tan gelen afetzede ailelerle sohbet etti.

Zorluklar paylaşılarak aşılmalı
 
Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, yaşanan afetin ve yarattığı travmanın büyüklüğüne değinerek içinden geçtiğimiz zorlu sürecin bıraktığı izlere değindi. Bu sürecin önce aile içinde, ardından da toplum içerisinde sağlanacak birlik ve beraberlikle aşılacağını kaydeden Demirsoy, bu süreçte duyguları yaşamaktan çekinilmemesi gerektiğini, bu duyguların gayet normal olduğunu ve hissedilen duyguların ifade edilerek paylaşılmasının sürecin daha sağlıklı bir şekilde aşılmasında yararı olacağını kaydetti.

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın da içinden geçilen zorlu süreçte yapılması gerekenlere işaret etti. Taşkın, travmayla yaşamak ve kayıpların ardından yas süreci hakkında bilgi verdi. Taşkın, stres anında nefes egzersizlerini de uygulamalı olarak gösterdi.

İki saat süren programda uzmanlar, depremzede ailelerin pozitif iyi oluşlarına katkı sağladı. Uzman Klinik Psikolog İnci Nur Ülkü ise çocuklara oyun terapiyle destek verdi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) 2022 Raporu, dünyayla aynı anda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010, 2015-2022 ile
  • Randevu Al