Deprem korkusunu nasıl yenerim

Ülkemizin birçok bölgesi deprem kuşağında yer alıyor. Tarihsel süreç içerisinde defalarca deprem yaşamış olan Türkiye, buna bağlı psikolojik hastalıkların da görülebildiği bir ülke olarak tanımlanabilir.

Deprem korkusunu nasıl yenerim

Daha önce depreme şahit olan kişiler, ne yazık ki panik bozuklukları ya da anksiyete gibi hastalıklar ile yaşıyor. Bunun sonucunda ise deprem korkusunu nasıl yenerim sorusu sıklıkla soruluyor.

Depremden korkmak son derece normaldir. Yıkıcı ve ölüme varan sonuçlar doğuran deprem, doğal olarak paniğe ve stres bozukluklarına yol açıyor. Sıkça yaşanan doğa olayları içerisinde yüksek oranda yıkıcı olmasıyla bilinen deprem, aslına bakılırsa önlem alındığı takdirde ölümcül olmuyor. Temeli sağlam bir şekilde inşa edilen binalar neticesinde depremde korunmak mümkün.

DEPREM KORKUSUNU YENMEK

Yaşamakta olduğunuz evinize deprem adına güvenmeniz, deprem korkusunu yenmenize yardımcı oluyor. Eğer oturduğunuz binanın sağlam olmadığına ilişkin şüpheleriniz var ise bunun için binanızın test edilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca sağlam olduğuna ilişkin emin olduğunuz bir binaya da taşınabilirsiniz.

Deprem, mutlaka sizi evinizde yakalayacak diye bir kural yok. İş yerinde, dışarıda ya da arkadaşınızı ziyaret ettiğiniz anlarda a deprem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar adına önlem almak adına deprem konusunda bilinçlenmelisiniz.

Gerekirse çeşitli seminerlere katılabilir, deprem adına eğitim görebilirsiniz. Eğitim almanız ve bilinçlenmeniz, depreme karşı çok daha güçlü hissetmenize yardımcı oluyor. Ayrıca acil durumlarda stresinizi kontrol altına almayı öğrenmeniz de yine korku ile başa çıkmanızı kolaylaştırıyor.

DEPREM KORKUSUNU NASIL YENERİM VE DEPREM ADINA ÖNLEM ALMAK

Deprem korkusunu nasıl yenerim sorusunu sıklıkla dile getiriyorsanız deprem adına önlemler almaya dikkat etmelisiniz. Acil durum çantası hazırlayabilir, ilk yardım eğitimi alabilir ve kendinizi depreme karşı hazır hissedebilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmek, deprem korkusunu yenmede son derece fayda sağlıyor.

Güçlü hissetmenize yardımcı olan eğitimler, ayrıca korkunuzu kontrol altına almanıza yardımcı oluyor. Üstelik acil durumlarda hem kendinize hem de insanlara yardım etme şansı elde edebilirsiniz. Eğer panik ve anksiyete gibi ruhsal bozukluklar söz konusu ise bu konuda uzman desteği almanız gerekiyor. Gerekli tedavi ile yaşadığınız sağlık sorunundan kurtulmanız önem teşkil ediyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikologlar insanların stres ve baskı altında kendilerine zarar verecek kararlar alabildiğini söylüyor.
  • Depremin kendisinin değil, olası sonuçlarının kişide korku oluşturduğunu belirten uzmanlar, deprem korkusu “Seismophobia”nın en çok belirsizlikle teti
  • Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver deprem travmasının nasıl daha kolay atlatılabileceğini anlattı…
  • Depreme şahit olan kişilerde sıklıkla görülebilen panik ve anksiyete bozuklukları, ne yazık ki yaşam kalitesini doğrudan düşürüyor. Gün içerisinde kor
  • Gününüz deprem olacak korkusuyla geçiyorsa dikkat edin. Deprem korkusu, hayatınızı etkiliyorsa destek şart!
  • Randevu Al