Deprem Korkusu Tedavisi

Depreme şahit olan kişilerde sıklıkla görülebilen panik ve anksiyete bozuklukları, ne yazık ki yaşam kalitesini doğrudan düşürüyor. Gün içerisinde korkuya kapılan ve en kötüsünü düşünen kişi, ne yazık ki zorlu dakikalar yaşıyor.

Deprem Korkusu Tedavisi

İşin içerisine giren deprem korkusu neticesinde hastalığın daha da şiddetlendiğine şahit olmak mümkün hale geliyor. Peki, deprem korkusu tedavisi nasıl olunur?

Yaşadığınız sorunu kabul etmeniz ve buna göre çeşitli yollar izlemeniz son derece önemlidir. Genellikle depremden korktuğunu kabul etmeyen kişiler, ne yazık ki bu sorunu çok daha zor bir şekilde aşıyor. Ayrıca deprem, sağlıklı bir insanın dahi korktuğu bir gerçekliktir. Ancak bu korku yaşam kalitesini etkilemeye başlarsa, bu noktada müdahale edilmesi gerekiyor.

DEPREM KORKUSU TEDAVİSİ VE DEPREM KORKUSU İÇİN UYGUN TEDAVİ

Eğer ruhsal bozukluklar ile mücadele ediyorsanız öncelikli olarak hastalığınız üzerine yoğunlaşmalısınız. Örneğin panik atak hastasıysanız uzman bir doktora görünebilir ve ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Doktor kontrolünde alınan ilaçlar, belirli ölçüde hastalığı yenmenize yardımcı oluyor. Benzer durum anksiyete için de geçerli. Aşırı korku hali olarak tanımlanabilen anksiyete için ilaç ya da terapi desteği alabilirsiniz.

Hastalığın tedavi edilmesi neticesinde deprem korkusunda büyük oranda azalma yaşayabilirsiniz. Psikolojik hastalıklar, ne yazık ki uzun süreli bir şekilde kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle zaman kaybetmeden tedaviye başvurulması ve önlemler alınması, hem hastalık hem de deprem korkusu için son derece önemlidir.

DEPREM KORKUSU ADINA BİLİNÇLENME

Psikolojik hastalık boyutunda bir korkudan çok genel bir korku söz konusu ise bu durum karşısında çeşitli seminerlere katılabilir ve problemin üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Eğitim almanız ve deprem adına bilinçlenmeniz, korkunuza karşı daha güçlü hissetmenize yardımcı oluyor. Üstelik benzer şekilde ilk yardım eğitimi alarak hem sevdiklerinize hem de kendinize yardımcı olma şansı elde edebilirisiniz.

Eğitim almanız, psikolojik olarak güçlenmenize de yardımcı oluyor. Hazır hissetmeniz ve güçlenmeniz, deprem dâhil farklı korkularınızı dahi yenmenizde epey etkili bir hale geliyor. Ayrıca yaşadığınız binanın sağlam olduğundan emin olmak da yine deprem korkusunu yenmede size büyük oranda yardımcı oluyor.

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • yasemin yazdı:

    merhabalar, geçtiğimiz depremde çok korktum ve elimde ayaklarımda beynimde uyuşmalar oldu.ellerim ayaklarım titremeye başladı.kalp çarpıntısı oluştu.2 gündür evimde kalmıyorum. gündüzleri evime girdiğimde sanki hala deprem oluyor gibi geliyor. sanırım piskolojim bozuldu.nbozuldu.ne yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ülkemizin birçok bölgesi deprem kuşağında yer alıyor. Tarihsel süreç içerisinde defalarca deprem yaşamış olan Türkiye, buna bağlı psikolojik hastalıkl
  • Psikologlar insanların stres ve baskı altında kendilerine zarar verecek kararlar alabildiğini söylüyor.
  • Depremin kendisinin değil, olası sonuçlarının kişide korku oluşturduğunu belirten uzmanlar, deprem korkusu “Seismophobia”nın en çok belirsizlikle teti
  • Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver deprem travmasının nasıl daha kolay atlatılabileceğini anlattı…
  • Gününüz deprem olacak korkusuyla geçiyorsa dikkat edin. Deprem korkusu, hayatınızı etkiliyorsa destek şart!
  • Randevu Al