Deprem anında neler yapmalı neler yapmamalı?

Deprem anında neler yapmalı neler yapmamalı? Uzmanlar, risk altındaki bölgelerde yaşanan deprem korkusunu yenmenin çaresinin, deprem anında neler yapılacağını çok iyi bilmek ve uygulama yapmak olduğunu söylüyor.

Deprem anında neler yapmalı neler yapmamalı?

Son aylarda üst üste yaşanan depremler, deprem bölgesinde derin yıkımlar ve can kaybı meydana getirirken toplumun diğer kesimlerinde “fobi” gelişmesine sebep oluyor. Özellikle büyük İstanbul depremi ihtimali binlerce kilometre uzaklıkta bu kaygının derinden yaşanmasına yol açıyor. Seismophobia denilen “Deprem fobisi”nin oluşması için mutlaka bir depreme maruz kalmak gerekmediğini vurgulayan uzmanlar, fobinin kalıcı işlev bozukluğuna sebep olmaması için destek almak gerektiğini vurguluyor. Deprem fobisinin işe gidememe, evde duramama, eski binalara hiç girememe, uyku düzeninin tamamen bozulması gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyleyen NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, baş etme stratejilerini anlattı.

İHTİMALİ BİLE KORKUTUYOR

Gündelik hayatta kişilerin birçok şeyden kaynaklanan fobileri olabileceğini belirten Özgenur Taşkın “Deprem fobisi de bunlardan biridir. Deprem fobisi, kişi depreme hiç maruz kalmasa da deprem sırasında yaşananları başkalarından dinleyerek ya da arkadaşlarının yaşadığı stres ve travmadan etkilenerek de oluşabilir. Deprem düşüncesinin yol açtığı fizyolojik tepkiler yorgunluk, bulantı, baş ağrısı, tikler ya da baş dönmesidir. Davranışsal tepkiler ise uyku problemleri, sık ağlama, tedirginlik hâli, isteksizliktir. Duygusal tepkiler ise kaygı, depresyon, suçluluk hissetme ve kendisine ya da başkasına zarar geleceği beklentisidir” dedi.

HAYATINIZI ETKİLEMEYE BAŞLADIYSA...

Taşkın, deprem fobisinin depremden korkma, deprem konusu geçince endişelenme ve bulunduğu yerden ayrılma isteği, sürekli olarak depremle ilgili araştırma yapma ve sürekli olarak tetikte kalma durumu olduğunu söyleyen Özgenur Taşkın “Teşhis koyarken kişi gündelik hayatına devam edemiyor mu? İşe ya da okula gidemiyor mu? Uyku düzeninde bozulmalar var mı? diye bakmak gerekir. Deprem korkusunun patolojik boyutu kişinin işlevselliğini yitirdiği noktada başlar. O noktada mutlaka bir uzmana danışılmalıdır” dedi. Özgenur Taşkın, deprem fobisiyle başa çıkmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

- Depremin nerede ve ne zaman olacağı bilinmez ancak bilinmezlik korkuyu artırır. Gerçekleşebilecek bir deprem sırasında ne yapacağını bilmek endişeyi azaltır. Evinizde mini bir deprem tatbikatı yapın, sığınabileceğiniz güvenli alanı belirleyin.

- Sürekli olarak aynı şeyi düşünmek kaygıyı artırır, dikkatinizi dağıtacak konulara odaklanmaya çalışın.

- Nefes egzersizleri yapın.

TÜRKİYE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Beklenmedik zamanlarda meydana gelen şiddetli depremler travmalara yol açabilir.
  • Depremde kişilerde kaygı ve anksiyeteye neden olan durumun bilinmezlik olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, özellikle deprem konusu
  • Ülkemizin birçok bölgesi deprem kuşağında yer alıyor. Tarihsel süreç içerisinde defalarca deprem yaşamış olan Türkiye, buna bağlı psikolojik hastalıkl
  • Deprem sonrası ortaya çıkan travmaların herkeste farklı etkiler oluşturabiliyor.
  • Psikologlar insanların stres ve baskı altında kendilerine zarar verecek kararlar alabildiğini söylüyor.
  • Depremin kendisinin değil, olası sonuçlarının kişide korku oluşturduğunu belirten uzmanlar, deprem korkusu “Seismophobia”nın en çok belirsizlikle teti
  • Randevu Al