Demans hastalarını korumanın yolu nedir?

Demans hastalarını korumanın yolu nedir? Barkod, demans hastalarını korumanın bir yolu olabilir mi?

Demans hastalarını korumanın yolu nedir?
Paylaş:

Japonya'da her yıl binlerce demans hastası kayboluyor, yüzlercesi ise sağ bulunamıyor. Japonya dünyadaki en yaşlı nüfusa sahip ülke, ancak ülkedeki ileri teknoloji sayesinde demans hastalığına yakalananlar güvenli bir şekilde yaşayabiliyor.

O sefer eve döndü, ama bu tarihten sonra, demans hastalığı da ilerledikçe, 4 kez daha kayboldu. Nobel ödüllü bilim insanı Randy Schekman için demans hastası birine bakmanın stresi yabancı değil. Schekman'ın eşi, hayatını kaybetmeden önce Parkinson ve demans hastalıklarına yakalanmıştı.

Japonya'da yaş almanın geleceğiyle ilgili bir toplantıda bana, "Sürekli nöbet halinde olmanız gerekiyor" diyor.

"Eşimin demans hastalığı ilerledikçe, dışarıya çıktığımızda onu tek başına tuvalete gönderemez olmuştum. Lavaboya gider, kapıyı kilitler, sonra da açamazdı. Kadınlar tuvaletinde kilitli kalırdı."

Profesör Schekman, demans hastalığına yakalanan kişi sayısının artmasıyla, bu durumun beraberinde getireceği sonuçların, iklim değişikliğine benzer bir krize dönüşeceğini tahmin ediyor. Bunu ise, demans hastalarına bakanların üzerindeki yüke ve sevdiklerine bakmak için işten ayrılan bu kişiler nedeniyle oluşan ekonomik kayba dayandırıyor.

Profesör Schekman, Parkinson hastalığının arkasındaki nedenleri çözebilmek için dünya çapındaki bilim insanlarından oluşan ekiplerle yürüteceği 10 yıllık bir projeye başlamak üzere.

Projenin milyar dolarlık bütçesi Google'ın kurucularından Sergey Brin tarafından karşılanacak.

Demans hastalarının bakımına yönelik yeni çözümler

Japonya'da, Bayan Itou gibi kişiler, hafıza kaybına ve gözetim altında olma ihtiyacına yönelik yeni pratik çözümler uyguluyorlar. Yerel yönetimler, demans hastalarına ve onların bakıcılarına takabilecekleri kartlar veriyor. Bu kartlarda, akıllı telefonlarla okunabilen, barkoda benzer QR kodları oluyor.

Barkodlar, son iki kez kaybolduğunda Bayan Itou'nun eve dönmesine yardım etti. Barkod fikrini bulanlardan biri olan Haruo Hidaka, onu yetiştiren büyükannesinin demans hastalığından çektiklerini görünce aklına bu fikrin geldiğini söylüyor.

Bu fikre o kadar çok inanmış ki, ekibi prototipini ürettikten sonra, Japonya'daki 630 şehir ve kasabaya satışını yapmaya bizzat kendi gitmiş. Fikir başarıya ulaşmış ve çalıştığı şirket Japon eczacılık şirketi Toho Holding tarafından satın alınmış.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: