"Delirmekten korkuyorum"

"Yüzümde, başımda karıncalanmalar var. İçimde müthiş bir sıkıntı, sanki patlayacağım. Bağırmak geliyor içimden. Delirmekten korkuyorum."

"Delirmekten korkuyorum"
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, sürekli yorgunluk, halsizlik ve arada bir yaşadığım ölüm korkusu şikayetleriyle psikiyatriste başvurdum. Depresyon teşhisiyle antidepresan ilaç önerdi. Ancak ilaç kullanmakta tereddütlüyüm. İlaç kullanmaktan korkuyorum. CEVAP Depresyon tedaviyle düzelen bir bozukluktur. Tedavide ilk seçenek ilaç tedavisidir. İlaçla birlikte psikoterapi de uygulanırsa, daha iyi sonuç alınmaktadır. İlaçlar konusunda hekiminizden etkisi, yan etkisi gibi konularda bilgi alarak çekinmeden kullanabilirsiniz. SORU Çok yoğun çalışıyorum fibromyaljilerim azıttı. İnatla hiçbir ilaç kullanmıyorum. Spor yapıyorum ama yetmiyor. CEVAP Fibromiyaljide fizyoterapi teknikleri ve ilaç yararlıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde tedavinize ek olarak ilaç da kullanmanız uygun olur. İlaç olarak en çok kullanılanlar bir antidepresan grubundan ilaçlar ve kas gevşeticilerdir. Spor yapmak olumludur, fakat fizyoterapistlerin önerilerine uygun spor ve hareketler yapılmalıdır. SORU Yüzümde, başımda karıncalanmalar var. İçimde müthiş bir sıkıntı, sanki patlayacağım. Bağırmak geliyor içimden. Delirmekten korkuyorum. CEVAP Bu belirtiler aşırı stres durumlarında daha çok görülür. Yaşanan stresli olaylar, aile ve iş yaşamı, insan ilişkileri, kişilik yapısı gözden geçirildiğinde bunların nedeni daha iyi anlaşılabilir. Böyle durumlarda ve böyle belirtiler olduğunda bir ruh hekimine başvurmak uygundur.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

DELİRMEKTEN KORKUYORUM

EŞİM BANA HİÇ GÜVENMİYOR

EŞİM İKİNCİ BİR ŞANS İSTİYOR

BİLDİĞİM DOĞRULARDAN ŞÜPHE EDİYORUM

HER ŞEYİ UNUTUR OLDUM

KIZIMLA İLETİŞİM KURAMIYORUM

EVLİ BİR ADAMLA BERABERİM

EŞİM BENİ ALDATIYOR

YAŞÇA BÜYÜK BİRİNE AŞIK OLDUM

SİNİRLERİME HAKİM OLAMIYORUM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM