Deksametazon Nedir?

Deksametazon ilacı ucuz ve yaygın olarak bulunan bir steroid. Deksametazon Nedir? Piyasadaki Deksametazon ilacının Koronavirüs COVİD 19 tedavisinde etkili olabileceği ortaya çıktı. Deksametazon, Koronavirüs vakalarında ölüm oranını azaltan ilk ilaç Türkiye'de kullanılıyor mu ve nasıl kullanılıyor?

Deksametazon Nedir?

Deksametazon

Deksametazon İlacı Nedir?

İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi yapılan araştırmaya göre, piyasadaki Deksametazon ilacının Korona virüsü Covid 19 tedavisinde etkili olabileceği ortaya çıktı. Korona virüsü COVİD 19 sebebiyle ciddi solunum sorunları yaşayan hastalarda denen Deksametazon ilacı, hastaların hızla iyileşmesinde büyük pay sahibi oldu. Dünya Sağlık Örgütü de yaptığı açıklama ile Deksametazon ilacı için ‘hayat kurtaran buluş’ tanımlaması yaptı.

Deksametazon Nedir?

Deksametazon, genellikle Miyelom (kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseri) hastalarında sık kullanılan, vücutta böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon olan kortizole benzer steroid yapıda ilaç. Beyin şişmesi ya da şiddetli akciğer hastalıkları gibi birçok durumda da o bölgedeki iltihabın giderilmesi için kullanılıyor. Koronavirüs COVİD 19 hastalarında yüksek oranda ölüme yol açan durumlardan biri de akciğerlerdeki iltihaplanma.

Deksametazon'un uzun süreli kullanımı pamukçuk , kemik kaybı, katarakt , kolay morarma veya kas zayıflığına neden olabilir. Deksametazonun anti-enflamatuar ve immünsüpresan etkileri vardır. Deksametazon ilk olarak 1957 yılında üretildi ve 1961 yılında ise tıbbi kullanım için onaylandı. Amerika Birleşik Devletleri'nde bir aylık bir ilacın maliyeti genellikle 25 ABD dolarından azdır. Hindistan'da, erken doğum tedavisi için kullanılan ilaç yaklaşık 0,5 ABD dolarıdır. Dünyanın birçok bölgesinde bulunur. 2016 yılında, bir milyondan fazla reçete ile Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok reçete edilen 259. ilaçtır. Deksametazon bir tür kortikosteroid ilacıdır. Romatizmal problemler, bir dizi cilt hastalığı, şiddetli alerji, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, krup, beyin şişmesi, oftalmik cerrahiyi takiben oküler ağrı ve tüberkülozda antibiyotikler gibi birçok durumun tedavisinde kullanılır. Ağız yoluyla, kas içine enjeksiyon olarak veya intravenöz olarak alınabilir. Deksametazonun etkileri sıklıkla bir gün içinde görülür ve yaklaşık üç gün sürer.

Deksametazon Türkiye'de kullanılıyor mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'de yapılan araştırma sonucu "Şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç" olarak açıklanan Deksametazon ilacının, Türkiye'de koronavirüs salgını başladığından beri hastaların tedavisinde kullanıldığını açıkladı.

BBC Türkçe'ye konuşan hekimler, ilacın koronavirüs tedavisindeki etkisinin 'şaşırtıcı olmadığını', on yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizon ilacı Deksametazon'un salgından önce de yoğun bakımda solunum sıkıntısı çeken hastalar için kullanıldığını söyledi.

Oxford Üniversitesi öncülüğünde İngiltere'de yapılan kapsamlı bir araştırma, Deksametazon adlı ucuz ve kolay bulunabilen bir ilacın Koronavirüs Covid-19 virüsüyle mücadelede önemli bir rol oynayabileceğini açıkladı.

Bakan Koca, Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehber ve tedavi algoritmasında Deksametazon ilacının yer aldığını ve en başından beri özellikle 'sitokin fırtınası' olan hastalarda kullanıldığını belirtti: Koca, "Başından beri kullandığımız ama hangi hastaya kullandığımızın da net belirli olduğu, özellikle riskli solunum sıkıntısı olan hastalara hem genel hem de hedefe yönelik bu ve benzeri ilaçları kullandığımızı ve rehberimizde olduğunu, bunun Türkiye'nin kendi algoritmasının ne kadar geniş ve önceden tedbir aldığını göstermek açısından da önemli olduğunu söylemek istiyorum." dedi.

Deksametazon ne zaman  ve nasıl kullanılır?

Deksametazon, Virüs nedeniyle ciddi solunum yolu rahatsızlığı çeken hastaların, Deksametazon ilacı ile uygulanan tedavi sonrasında hızla iyileşme gösterdiği ortaya çıktı.Deksametazon: Koronavirüsle mücadelede şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç olarak tanınmaya başladı.

Yapılan araştırmada Deksametazon ilacınIN solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir, oksijen verilen hastalarda ise beşte bir oranında azalttığı ortaya kondu.

Deksametazon Ne Kadar?

Deksametazon, Ucuz olması nedeniyle ilacın yüksek vaka sayısıyla baş etmekte zorlanan yoksul ülkeler için de yararlı olacağı belirtilen Deksametazon'un yüksek risk grubundaki hastalarda etkili olduğu ortaya çıktı. Deksametazon çok ucuz ve ulaşılabilir olduğu biliniyor.

Deksametazon Kimlerde Kullanılıyor?

Deksametazon, İlaç denemesinde hastanede tedavi gören 2000 hastaya deksametazon verildi ve sonuçlar, bu ilacı almayan 4 bin hastanın verileriyle kıyaslandı.Deksametazon,  İlaçla solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski oranı yüzde 40'tan yüzde 28'e düştü. Araştırma heyetinin başkanı Prof. Peter Horby, "Bu şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç" dedi.

Deksametazon Yan Etkileri

Deksametazon yan etkileri var mı? Bazı bilim insanları ilacın yan etkilerine karşı uyarıyor. Onlarca yıldır çeşitli hastalıklar için kullanılan bir tür kortizon ilacı Deksametazon'un COVID-19 tedavisinde kullanılmasına karşı dikkatli yaklaşan bilim insanları da var.

Bazı uzmanlar Deksametazon ilacının dozajı ve zamanlaması konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı için yanlış kullanımın, hastalara zarar verebileceğine işaret ediyor.

Leuven Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Geert Meyfroidt da Deksametazon ilacına ilişkin araştırma sonuçlarının, bilimsel dergiler aracılığıyla değil de dünya çapında daha hızlı kullanılabilmesi için, bir basın bülteni aracılığıyla duyurulduğunu düşünüyor.

Tüm dünyada isteyen herkesin kolayca ve ucuza ulaşabileceği Deksametazon ilacının hızla yaygın bir şekilde kullanılmasının kendisini biraz endişelendirdiğini açıkladı.

Deksametazon hakkında Frankfurt kentindeki Goethe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyonoloji Bölümü Başkanı Maria Vehreschild, Deksametazon ilacının yan etkileri üzerinde çalışılmasının da önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Deksametazon ile ilgili Hannover Tıp Fakültesi'nden Pnömolog Tobias Welte de "Elde edilen sonuçlar bağımsız ve tam yetkili bilir kişiler tarafından incelemeden araştırmayı değerlendiremezsiniz" diyor.

Regensburg Üniversite Hastanesi Enfeksiyonoloji Bölümü'nden Bernd Salzberger ise deksametazon maddesinin virüse karşı vücudun bağışıklık yanıtını frenleyebileceğine ve bunun da virüsün yok edilmesini yavaşlatabileceğini savunuyor. Deksametazon ile ilgili Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ilacın ağır korona hastaları için hayat kurtarıcı olabileceğini söyledi.

Belçika Halk Sağlığı Enstitüsü (Sciensano) Viral Hastalıklar Bölümü Başkanı Steven Van Gucht, ilacın, oksijen yoksunluğu veya mekanik solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalarda ölüm oranını yüzde 30'a kadar düşmesinin 'çok iyi bir sonuç' olduğunu belirtti.

Ghent Üniversitesi'nden akciğer hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bart Lambrecht ise, Covid-19 hastalarındaki iltihap sorununun, kolay bulunan ve çok ucuz bir ilaçla ortadan kaldırılabildiğini vurgulayarak, bunun çok önemli bir adım olarak değerlendiriyor.

Türkiye'de şu ana dek COVID-19 tedavisinde Deksametazon'un muadili sayılabilecek bir başka kortizon ilacının kullanıldığını ifade eden Ünal, bu ilaçların 'keskin bıçak' olduğunu söylüyor:

"Biz hidrokortizon kullanıyoruz. Kortizon, hidrokortizon, deksametazon hepsi aynı grup ilaçlar. Onlar deksametazonun iltihap önleyici etkisi biraz daha fazla olabileceği için araştırmada deksametazonu tercih etmişler. Bizler de bundan sonra deksametazonu tercih edebiliriz ki zaten kullanıyoruz, esasında bunların hepsi kortizon. Deksametazon ve bu ilaçlar keskin bıçaktır; bir taraftan iyileştirir ama bir taraftan zarar verebilir. Aslında tedavideki etkisi bizim açımızdan yeni bir bilgi değil, sadece İngiltere'de deksametazon ile yapılan klinik çalışmaların sonuçları yeni çıktı. Beklediğimiz ve bildiğimiz bir sonuçtu."

Ünal, Deksametazon ilacıın direkt COVID-19'a yönelik bir ilaç olmadığının altını çiziyor ve "Virüsün yarattığı immün sistem alevlenmesine karşı, alevlenmeyi azaltıcı bir ilaç" diyor.

Deksametazon İlacının Yararları Neler?

- Deksametazon ilacıınn hayat kurtardığı açıklandı.

- Deksametazon ilacının, entübe hastaların yüzde 35'inde, tamamlayıcı oksijene ihtiyaç duyanların ise yüzde 20’sinde ölüm oranını azalttığı ortaya çıktı.

- Deksametazon ilacı ile ilgili, Oxford'daki çalışma grubunun liderlerinden Dr Martin Landray, "Rakamların umut verici olduğunu söyleyerek,"Bu bir tedavi değil, ama kesinlikle ileriye dönük büyük bir adım" dedi.

- Deksametazonun bir diğer önemli yararı da 25 eurodan az fiyatıyla ucuz olması.

- Wellcome Trust'tan Cammack'ın söylediği gibi ilacın tedariği çok basit. Daha fazla üretilmesi ve piyasaya sürülmesi de kolay.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al