E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Dejavu yaşadığınız oluyor mu? İşte nedeni

Dejavu yaşadığınız oluyor mu? İnsan neden dejavu hissine kapılır? İşte nedeni!

Dejavu yaşadığınız oluyor  mu? İşte nedeni

Herkes o duyguyu yaşamıştır: Bir olayı daha önce yaşamış olma hissi. Ama bir yandan da bunun mümkün olmadığını bilirsiniz. Peki bu his neden oluşur?

Dejavu adı verilen bu olgunun nedenlerini ve bu konuda bilinmesi gerekenleri derledik.

SEYAHAT DEJAVUYU TETİKLİYOR

Dejavu genellikle belli yerlerle ilgilidir. Yeni bir yere gidip orada yeni tecrübeler yaşamak bu hissi tetikleyebilir.

Zira tanımadığımız yerlerde, sanki oraya daha önce gitmişiz duygusu ile böyle bir şey olmadığı için o anıya sahip olmamızın mümkün olmadığı bilgisinden kaynaklanan "çatışma" potansiyeli daha fazladır.

Araştırmalar, daha fazla seyahat edenlerin daha fazla dejavu duygusu yaşadığını gösteriyor.

GENÇLERDE DEJAVU DAHA YAYGIN

Dejavu hissi gençlikte daha fazla hissedilir; ama bunun sayısı ayda birden fazla değildir. 40-50 yaşına gelindiğinde bu oran yarıya iner. 60'larınızda ise yılda bir kez veya daha azdır.

BAZI İNSANLARDA DEJAVU HİSSİ GÜN BOYU SÜREBİLİR

Nadir de olsa bazı insanlarda dejavu ciddi bir sorun haline gelebilir. 22 yaşındayken gün boyu devam eden dejavu duygusu yaşayan Manchesterlı Lisa "Sabah o yaşanmışlık hissiyle uyanıyordum" diyor.

Bu sorunu giderek daha sık ve daha yoğun yaşamaya başlamış. Sonunda bunun temporal lob epilepsi adı verilen bir epilepsi türünden kaynaklandığı ortaya çıkınca tedavi olmuş.

DEJAVUYA HAFIZADA ANLIK YANLIŞ BAĞLANTI NEDEN OLUYOR

Sık ve yoğun dejavu nöbetleri geçiren insanları inceleyen bilim insanları, sorunun beyinde temporal lob adı verilen bölge ile bağlantılı olabileceğini tespit etti.

Buradaki sinir bağlantılarında olmaması gereken bir anda ateşleme olduğunda sahte bir anı ve yaşanmışlık hissi ortaya çıkıyor.

Bilimsel olduğu söylenemeyecek diğer teorilere göre ise iki paralel evrenin çarpışması ya da reenkarnasyon nedeniyle dejavu hissi yaşanıyor.

BEYİNDEKİ 'TEYİT' MEKANİZMASI GERÇEĞE DÖNÜŞ SAĞLIYOR

Bilim insanları, beyinde temporal lobda olup bitenleri denetleyen bir ikinci sistem olduğuna inanıyor. Bu sistem, yaşanan hislerin bir hatadan ibaret olduğunu anlamamızı ve dejavunun sona ermesini sağlıyor.

HÜRRİYET                                                                                            Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: