Dehidrasyon ve Hidroliz

Günlük olarak kaç litre su tüketiyorsunuz?

Dehidrasyon ve Hidroliz
Paylaş:

Her bireyin günlük olarak 2-2,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. 2-2,5 litrenin alında yapılan su tüketimleri vücudumuz için yeterli olmamakla birlikte bizleri yoran ve halsizleştiren bir takım sorunları da ortaya çıkarabilmektedir. Yeterli seviyede su ihtiyacını karşılayamayan vücut gün içerisinde enerjisini yitirmeye başlayacaktır. Günlük hayat içerisinde tüketilen diğer içecekler ise vücudumuzun su ihtiyacını karşılayamayacak ve yalnızca susuzluk hissini yok edecektir. İşte bu süreç içerisinde vücudumuz halsizleşecek ve dehidrasyon ortaya çıkacaktır. Yani dehidrasyon bedenimizin ihtiyacı olan suyu kaybetmesine sonucunda ortaya çıkmaktadır. Peki dehidrasyon ve hidroliz arasındaki ilişki nedir?

Hidroliz Nedir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi dehidrasyon vücudumuzun sıvı kaybetmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yani bir insanın vücudu alması gerekenden çok su kaybediyorsa bir dehidrasyon yaşıyor demektir. Hidroliz ise dehidrasyon sentezinin tam tersidir. Yani vücudumuzda bulunan büyük moleküllerin su ile reaksiyonları sonucunda küçük moleküllere dönüşmesine hidroliz adı verilmektedir. Büyük moleküllerin daha küçük moleküllere dönüşmesi sırasında bir enerji kaybı da yaşanmamaktadır.

Dehisrasyon Çeşitleri

Dehidrasyon hastalığının başlangıç, orta ve ileri evreleri bulunmaktadır. Başlangıç ve orta seviyede bulunan hastaların tedavileri aslında oldukça kolaydır. Belirli bir diyet listesi ve sık sık su tüketimi ile hastalar bu durumdan kurtulabilmektedirler. Ancak ileri seviyedeki dehidrasyon diğerlerine göre daha tehlikelidir. Daha da ileriye giderse bilinç kayıpları hatta ölüme bile yol açabilecek ileri düzeydeki dehidrasyon hastalığının teşhisi konulduğunda hastaların ciddi bir tedavi süreci içerisine alınmaları gerekmektedir. Doğru bir tedavi yöntemi ile hastalar bu durumu atlatabileceklerdir.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: