Dehidrasyon Tepkimesi

Vücutta ortaya çıkan su kaybına dehidrasyon adı verilmektedir. Dehidrasyon tepkimesi ise vücuttaki iki organik molekülün birleşmesi sonucunda su açığa çıkması olayına verilen isimdir. Yani dehidrasyon tepkimesi ile vücutta su açığa çıkmaktadır.

Dehidrasyon Tepkimesi

Günlük yaşamımızda fark etmesek bile birçok neden ile su kaybı yaşamaktayız. Terleyerek, ağlayarak, nefes alarak vb. gibi birçok neden ile su kaybı yaşayan vücudumuz eğer kaybetmiş olduğu bu suyu yeniden bünyede toplayamazsa halsizlikler, yorgunluklar, bilinç kayıpları vb. gibi faklı birçok tepki ortaya çıkabilmektedir. İşte bu sebeplerden dolayı vücudumuzun su kaybetmesini önlememiz gerekmektedir.

Vücutta Su Kaybı Yaşanmaması İçin

Elbette gün içerisinde vücudumuzda su kayıpları yaşanacaktır. Çünkü yukarıda da dile getirmiş olduğumuz gibi nefes alıp vermemiz bile vücudumuzda belli oranda su kaybına yol açmaktadır. Bu süreçte önemli olan şey yaşanan su kayıpları sonrasında vücudun ihtiyacı olan suyu yeniden alabilmesidir. Günlük olarak 2-2,5 litre su tüketimi oldukça önemlidir.

Yeterli Miktarda Su Tüketimi İçin Ne Yapılmalı?

Vücudumuzun ihtiyacı olan günlük su miktarını tüketebilmemiz için şunları yapabiliriz. Öncelikle sabah uyandığımızda güne kahve veya çay ile başlamak yerine su içerek başlayabiliriz. Bu durumu alışkanlık haline getirirsek hem daha zinde hem de daha enerjik bir güne uyanacağınızdan emin olabilirsiniz. Aynı zamanda yiyeceklerin yanında farklı şeyler tüketmek yerine su tüketmeniz sağlığınız için oldukça faydalı bir alışkanlık olacaktır. Ne kadar çok su tüketirseniz -tabi bir günde 2,5 litreyi geçmemeye çalışarak- kendinizi o kadar enerjik hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.Etiketler: Dehidrasyon Dehidrasyon nedir


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Serebral Palsi belirtileri nelerdir?
  09 Nisan 2019, 09:41
 • Zenginlik soydan mı geliyor?
  04 Nisan 2019, 11:12
 • Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz?
  04 Nisan 2019, 11:07
 • Gelecekte yaşam süreleri artacak mı?
  04 Nisan 2019, 09:25