Dehidrasyon Sentezi

Dehidrasyon nedir? Toplum içerisinde bu terimi ne kadar sık duyuyorsunuz?

Dehidrasyon Sentezi
Paylaş:

Terim olarak pek fazla bilinmiyor olsa da dehidrasyon her bireyin dönem dönem yaşıyor olduğu bir sorundur. Dehidrasyon, vücudumuzun susuz kalması durumuna verilen isimdir. Dehidrasyon sırasında vücutta aşırı su kaybı yaşanmaktadır. Bedenin ihtiyacı olan sıvıyı kaybetmesi ve devamında da yavaşlayarak halsizleşmesi durumuna da verilen isimdir.

İnsan vücudu günlük olarak belirli seviyede bir su miktarına ihtiyaç duymaktadır. Eğer gün içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su oranını alamazsak dehidrasyon ortaya çıkmaktadır. Vücut susuz kaldığı için hali hazırda kullanılıyor olan su vücudun içerisinde yeniden dağıtılarak düzenlenir ancak bu sırada vücut halsizleşmeye ve yorgun düşmeye başlayacaktır.

Dehidrasyon Neden Ortaya Çıkar?

Gülük yaşantımızda, iş hayatımızda yani aslında sosyal çevremizde birçok şey içmekteyiz. Ancak içtiğimiz şeylerin sizce yüzde kaçı su? Gün içerisinde bol kahve, kola, gazoz, çay gibi farklı içeceklerin tüketimi bizlere susuzluğu unutturuyor olsa da aslında bu süreç içerisinde vücudumuz oldukça fazla su kaybetmektedir. Günlük olarak alınması gereken 2-2,5 litrelik su miktarını alamayan vücut aynı zamanda idrar yoluyla, terleyerek hatta nefes alıp verirken bile daha da fazla suyu bünyeden atmaktadır. Bu durum ise vücutta dehidrasyon yaşanmasına neden olmaktadır.

Dehisrasyonu Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Dehidrasyonu önleyebilmek için vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu 2-2,5 litrelik su miktarını içmemiz gerekmektedir. Günlük hayatınızda çay, kahve vb. gibi farklı seçenekler yerine su tüketmeniz sizleri dehidrasyondan koruyacaktır.

Dehidrasyon sentezi ise vücutta yaşanan su kaybından dolayı yani dehidrasyondan dolayı vücudumuz içerisindeki küçük organik moleküllerin birleşirken suyu ortaya çıkarmaları durumuna verilen isimdir. Dehidrasyon sentezi sırasında vücudumuz ekstra bir enerji harcayarak kendini yormaktadır. Yani aslında küçük moleküllerinin -örneğin glikoz, aminoasit gibi- birleşerek büyük molekülleri oluşturması sırasında su açığa çıkarması durumuna dehidrasyon sentezi adı verilmektedir.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: