Dalgın zihninizi böyle toplayın

Zihinsel dalgınlık, konsantrasyonun bir düşmanı olarak düşünülür. Fakat bu durum her zaman doğru değildir, dahası doğru türde bir dalgınlık, esasında odaklanmanıza yardımcı bile olabilir.

Dalgın zihninizi böyle toplayın

DALGINLIK İÇİN ZİHNİNİZE DAHA FAZLASINI SUNUN

University College London’dan araştırmacıların yürüttüğü bir araştırmada, kasti olarak dikkat dağıtıcılar eklemenin –örneğin; sayfaya eklenmiş bir kenar süsü ya da bir miktar arka plan gürültüsü– esasında dikkat dağılmasını azalttığı bulgusuna ulaşıldı. Araştırmacıların “yük teorisi” olarak tanımladığı bu durum; işe yarıyor çünkü; dikkat sınırlı bir kaynaktır, dolayısıyla, zihindeki bütün dikkat “yuvalarını” doldurursanız, dikkatinizin dağılmasına sebep olacak başka boş “oda” kalmayacaktır.

KENDİNİZE “YEM ATIN”

Bir zevk aramak, insanların odaklanmış halde kalmalarına yardımcı olabiliyor, fakat araştırmalara göre, bu arayış için iyi bir zamanlama ayarlamanız gerekiyor. Sıkıcı bir görev sırasında insanlara küçük ödüller sunmak, odaklanmalarını kaybetmelerini engellemiyor, ancak söz konusu sıkıcı aktivitenin sonuna büyük bir ödül koymak insanları “alarm halde” tutabiliyor. Boston Dikkat ve Öğrenme Laboratuvarı’ndan araştırmacıların yürüttüğü bu araştırmaya göre; bu yöntemin en işe yarar olduğu şekil ise; kişinin söz konusu görevden zihinsel göçünü engelleyecek bir “suç ortağı” bulunduğunda mümkün hale geliyor. Yakın bir arkadaş bu noktada iyi bir destekçi olabiliyor.

MOLALAR SIRASINDA HAYALLERE DALMAK

Öncelikle, zihninizin dalgınlık için fırsatlar kolladığını bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden, ihtiyacını karşılaması için de ona tekrar tekrar fırsatlar sunmalısınız. Örneğin, zihninizi kurcalayan ve çözmeniz gereken bir mesele için zihninize bir mola verebilir, sonrasında tekrar görevinize geri dönebilirsiniz. Harvard University’den psikolog Paul Seli, bu yöntemin tamamen faydalı olabileceğini söylüyor.

RAHATLAYIN

Adrenalin desteğinin zihninizi yoğunlaştırmaya yarayacağını düşünebilirsiniz, ancak stres aslında bilişsel kontrol devrelerindeki reseptörlere bağlanan noradrenalin de dahil olmak üzere hormonların salınımını uyarır. Bu da, düşüncelere dalan zihninizin takibini güçleştirir. Dolayısıyla rahatlamanız, kopan zihninizi çabuk toparlayabilmeniz için uygun zemini sağlayacaktır.

BİRAZ KESTİRİN

Uyku eksikliği, mental performansı etkileyerek hem iç hem de dış dikkat dağıtıcılara direnme yetimizi azaltır. Üstelik, uyku, hafıza pekiştirilmesi için de son derece önemlidir. Güncel araştırmalar, bir sınavdan önce kendinize bir saatlik bir uyku arası vermenizin, uyanık halde zihninizi toparlamak için sarfettiğiniz eforun çok daha azını harcayarak toparlanmanıza sebep olduğunu ortaya koyuyor.

BİR ŞEYLER KARALAYIN

Yapılan bir araştırmada, sıkıcı bir ses kaydını dinlemeye zorlanan insanların; ses kaydını dinleme sırasında bir şeyler karalamalarına izin verildiyse kayıtta söylenenleri sonradan daha iyi hatırlayabildikleri ortaya koyuldu. Fakat, bu noktada karalamanın içeriği de önemli. Hatırlamaya çalıştığınız şeyle ilgili bir şeyler karalamanın, kasıtlı bir zihin dalgınlığı olarak nitelendirilmesi mümkündür, bu da kopmalar yaşayan zihninizin söz konusu göreve odaklanmasına yardımcı olabilir. Ancak çok fazla detaya girmemelisiniz, eğer ki yaptığınız karalama, bütün dikkatinizi kendisine çekiyorsa, bu da her şeyin tersine dönebileceği anlamına gelir.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Demans, travmatik beyin hasarı, Parkinson, ALS ve inme gibi beyin hastalıkları sonucunda bilişsel, dilsel, iletişimsel güçlükler, konuşma bozuklukları
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Zevk için beyin bölgelerini saptamak, kısmen, zevki tetikleyebileceğimiz birçok farklı yoldan dolayı zordur. Beynin farklı bölümlerindeki çok özel mer
  • Empati nedir? Nasıl empati kurulur? İnsanların önyargılarını kabul etmek ve diğer insanlar tarafından tutulanları anlamaya çalışmak için kendi dünya g
  • Beyni zinde tutmak, özellikle sağlıklı yaşam konusunda en önemli konuların başında gelir. Hem iyi işleyen hem de zinde bir beyne sahip olabilmek için
  • Doğru ve dengeli beslenme beyin sağlığını olumlu etkiliyor. Sağlıklı bir beyin için ne yenilmeli? Yeşillikleri sofranızdan eksik etmeyin.
  • Randevu Al