Daha geçen günü unutuyorsanız tehlike büyük

Daha geçen günü unutuyorsanız tehlike büyük. Alzheimer yakın dönem unutkanlıklarıyla başlıyor.

Daha geçen günü unutuyorsanız tehlike büyük

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Tanrıdağ, "Her bunama Alzheimer değildir ama her Alzheimer bir bunamadır. Dolayısıyla her bunama Alzheimera dönüşmez. Alzheimer bunaması yakın dönem unutkanlıklarıyla başlar." dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, "Her bunama Alzheimer değildir ama her Alzheimer bir bunamadır. Dolayısıyla her bunama Alzheimer dönüşmez. Alzheimer bunaması yakın dönem unutkanlıklarıyla başlar." açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Tanrıdağ, bunamanın, inme, parkinson, kafa travmasına bağlı bunama, psikiyatrik bunama, virütik bunama gibi çeşitli nedenlerle oluşabileceğini belirterek, bu bunama türlerinin Alzheimer bunamasına benzemediğini aktardı.

Alzheimer hastalığının da bunamaya sebebiyet verdiğini anlatan Tanrıdağ, bu durumun unutkanlık bunaması şeklinde ortaya çıktığını belirterek, "Her bunama Alzheimer değildir ama her Alzheimer bir bunamadır. Dolayısıyla her bunama Alzheimera dönüşmez. Alzheimer  bunaması yakın dönem unutkanlıklarıyla başlar." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tanrıdağ, Alzheimer hastalığında en önemli kavramın erken teşhis olduğunu ve beyin check-up'ıyla bunun sağlanabileceğini vurguladı.

Tanrıdağ, " Alzheimer  hastalığı şu an için önlenebilen bir hastalık olmasa da erken tanı sayesinde hastalığın hızı ve kapsamı kontrol altına alınabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"65 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA 1 KEZ CHECK-UP YAPILMALI"

Ailesinde Alzheimer hastalığı olmayan kişilerde hastalığın 65 yaşından sonra görülmeye başladığını açıklayan Tanrıdağ, şöyle devam etti:

"Beyin check-up'ı 65 yaşından itibaren yılda 1 kez yapılmalı. Hastalık tanısı almış kişilerde beyin check-up'ı düzenli aralıklarla 6 ayda bir yapılarak hastalığın ilerleme hızı ve ilaçların etkisi ölçülmeli. Alzheimerdan korkmanın bir yararı yoktur. Hastalığın tanı konulmadan ilerlemesinden korkmak gerekir. Erken tanı Alzheimer için her şeydir. Çünkü erken tanı sonucunda önleyici ilaçlar kullanılması hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Araştırmalar, bunama yaşayan insanların 2050 yılında 3 kat artacağını gösteriyor. Bu çalışmalarda gündeme gelen varsayımlar çeşitli etkenlerin eşliğinde gerçek olacakmış gibi duruyor. Bu etkenleri, dünya nüfusunun çoğalması, ortalama yaşam süresinin artması, farkındalığın ve tanı yöntemlerinin gelişiyor olması şeklinde özetleyebiliriz."

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Unutkanlık, dikkat azalması ve davranış bozuklukları demans habercisi olabilir.
  • Uluslararası bir araştırmada dünya genelinde demans (bunama) vakalarının sayısının 2050'ye kadar 57 milyondan 153 milyona çıkabileceği uyarısı yapıldı
  • Uzmanlar ev değişimiyle birlikte yaşlılarda demans riskinin de söz konusu olduğuna dikkat çekiyor.
  • ABD'li bir ilaç şirketi Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatan bir ilaç bulduğunu açıkladı. Aducanumab adı verilen ilaç beyinde biriken toksik
  • Yaşlılık döneminde ortaya çıkan unutkanlıkları dikkate alın! Yaşlıdır unutur demeyin! Demans olabilir!
  • Randevu Al