ÇÜRÜK DİŞ ORANI FAZLA

ÇÜRÜK DİŞ ORANI FAZLA
Paylaş:

DHA

Türkiye'de çürük diş oranının yüzde 84 dolayında olduğu ve diş bakımına önem verilmediği ortaya çıktı.


Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir  Çetinkara, Türkiye'de çürük diş oranının yüzde 84 dolayında olduğunu, 6- 12 yaş grubundaki çocuklarda sağlık sorunlarında ilk sırada diş çürüğü şikayetinin bulunduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Türk toplumunda 6 yaşına kadar diş fırçalama alışkanlığı kazanmayan bireylerin sadece yüzde 23’ünün ileri yaşlarda bu alışkanlığı kazanabildiğinin belirlendiğini kaydetti.

Çürüklerin başlıca nedeninin fırçalama alışkanlığının bulunmaması olduğunu ifade eden Dr. Çetinkara, Avrupa ülkeleri içinde Türkiye'nin ağız ve diş sağlığı bakımından Romanya'nın da gerisinde olduğunu söyledi. ‘Flor jel projesi’ ile ilköğretim okulu birinci sınıf öğrencilerine diş fırçalama alışkanlığı kazandırmayı amaçladıklarını belirten Dr. Kadir Çetinkara, “Ülke ekonomisinin büyükçe bir bölümü diş tedavisi giderine harcanmaktadır. Öyle ki diş çürüğünde yüzde 5'lik bir azalma yakalanırsa sağlık giderinde 1.5 trilyonluk bir azalma sağlanmaktadır. Yapılan çalışmalar, flor jel uygulamasıyla dişlerde en az yüzde 30- 35 oranında çürüğün önlendiğini göstermektedir” dedi.