COVID pandemisi bir grip türünü yok edebilir

COVID-19 pandemi kısıtlamalarının 2020-2021 grip sezonunu büyük ölçüde bozduğu ve grip vakalarının Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önce hiç görülmemiş en düşük seviyelere düştüğü iyi biliniyor.

COVID pandemisi bir grip türünü yok edebilir

Aslında o kadar az grip yayıldı ki, bazı bilim adamları artık insanların enfekte olmaması nedeniyle büyük grip suşlarından birinin neslinin tükenmiş olabileceğinden şüpheleniyor.

Influenza B/Yamagata, yıllık grip aşılarına düzenli olarak dahil edilen dört suştan biridir, ancak bir Avustralya araştırma ekibinin yakın zamanda Nature Reviews dergisinde bildirdiğine göre, COVID karantinalarının ortasında bu suş tamamen radardan düşmüş gibi görünüyor.

En son grip mevsiminde halk sağlığı yetkililerine yalnızca 31 şüpheli B/Yamagata vakası bildirildi, ancak B/Yamagata'nın gerçekten suçlu olduğunu belirlemek için başarılı bir virüs izolasyonu veya dizilimi olmadı.

Araştırmacılar, B/Yamagata'nın diğer büyük grip türlerinden her zaman daha az bulaşıcı olma eğiliminde olduğunu belirtti. Bu tür de diğerleri kadar enerjik olarak gelişmez; aşı üreticileri, 2015'ten beri yıllık grip aşısının B/Yamagata bileşenini güncellemek zorunda kalmadı.

Araştırmacılar, raporlarında "COVID-19 pandemisinin baskılayıcı koşullarıyla birleştiğinde, küresel B/Yamagata dolaşımının güçlü bir şekilde bastırılmasını ve bu soyun potansiyel olarak yok olmasını kolaylaştırmış olabilir" sonucuna vardılar. Çalışmayı Melbourne Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Marios Koutsakos yönetti.

Amerikalı bulaşıcı hastalık uzmanları, bir grip türünün gerçekten de soyu tükenirse, bunun yıllık griple mücadele için yeni olanaklar açacağını söyledi. Ama önce B/Yamagata'nın tozu ısırıp ısırmadığını belirlemenin bir grip mevsiminden daha uzun süreceği konusunda uyarıyorlar.

Kennedy, "Sadece bir süredir görmediğimiz kanıtlar, bunun tek başına ikna edici bir argüman olduğunu düşünmüyorum. Mart 2020'den bu yana tek bir vaka görmediğimizi gösteren veriler, bu iyi, ancak hiçbirini görmediğimiz daha uzun bir dönem görmek istiyorum, çünkü bu soylar bizden daha önce gizlendi.  Şimdi, COVID kısıtlamaları gevşedi ve çocuklar okula geri döndü, bu da halk sağlığı yetkilileri arasında bu grip mevsiminin zor olabileceğine dair endişeleri artırdı. B/Yamagata yeniden yüzeye çıkabilir, dedi.

Bethesda, Md. merkezli National Foundation for National Foundation'ın tıbbi direktörü Dr. William Schaffner, "B/Yamagata gerçekten sonsuza kadar yok olursa, bu, paramızın karşılığını daha fazla almak için yıllık grip aşısına dahil edilen suşları dengeleyebileceğimiz anlamına gelir," dedi.

John Hopkins

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Koronavirüste endişe verici olarak sınıflandırılan ve nu varyantı ve Omicron olarak adlandırılan yeni varyant çıktı. COVID-19 epidemiyolojisinde zarar
  • Birleşik Krallık'taki bir veteriner kliniğindeki personel, kalp kasının iltihabı olan miyokardit yaşayan kedi ve köpeklerde ani ve atipik bir artış fa
  • Tüm COVID-19 önlemlerini uyguluyorsunuz. Sürekli korunuyorsunuz, belki evden çıkmadınız ama yine de bir şekilde üşüttünüz. Nasıl hastalandığınızı mera
  • Yeni bir araştırmaya göre, COVID-19'a karşı aşılanmış kişilerin virüsten ölme olasılıkları daha düşük olmakla kalmıyor, aynı zamanda aşıyı takip eden
  • COVID-19 için tedavi edilen hastalarda teşhisten ortalama 7 ay sonra hala yüksek beyin sisi oranlarına rastlandı.
  • Randevu Al