COVID Aşısı ve Grip Aşısı hakkında

COVID ve grip aşıları önemlidir ve ciddi hastalıkları veya ölümleri önlemede oldukça etkilidir. COVID aşısı ile grip aşısı arasındaki en büyük farklardan biri, COVID aşısının virüsün şu anda dolaşımda olan tüm suşlarına karşı etkili olması. İşte Covid-19 ve grip aşısı arasındaki farklar...

COVID Aşısı ve Grip Aşısı hakkında

Amerika Birleşik Devletleri'nde kabul edilen üç COVID aşısından ikisi (Pfizer ve Moderna) mRNA veya haberci RNA'dır. Atışlar, antijen kodlayan mRNA moleküllerini bağışıklık hücrelerine vererek bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek çalışır. Yaklaşık 20 yıllık araştırmayı temsil ederler ve üretilmesi nispeten kolaydır.

Grip aşısı için bilim adamları virüsü yumurtalarda toplar, etkisiz hale getirir ve ardından geniş çapta yapmadan önce antijeni saflaştırır.

Saldırdıkları suşlar

COVID aşısı ile grip aşısı arasındaki en büyük farklardan biri, COVID aşısının virüsün şu anda dolaşımda olan tüm suşlarına karşı etkili olmasıdır. Öte yandan grip aşısı, bilim adamlarının muhtemelen her yıl dolaşacağını belirlediği grip türlerini ele almak için tasarlanmıştır.

Ancak geçen yılki grip sezonunun maskeleme ve mesafe nedeniyle çok hafif olduğu göz önüne alındığında, 2021-22 sezonunun şiddetli olabileceğine dair endişeler var.

Alabama Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü'nde bulaşıcı hastalık uzmanı ve yardımcı doçent olan Rachael Lee, "Bu yıl aşı dörtlü, yani dört suşa karşı koruma sağlamak için tasarlandı" diyor.

“Diğer yıllar, üç değerli olacak.”

Yan etkiler

Hem grip hem de COVID aşıları yan etkiler üretebilir, ancak COVID aşısına karşı bağışıklık yanıtı vücut üzerinde biraz daha zor olma eğilimindedir. Her iki durumda da yan etkiler, ağrıyan kaslar, iğneyi aldığınız yerde ağrı, hafif ateş, baş ağrısı ve bazen çok hafif öksürük gibi hastalıkların semptomlarını içerir. Her iki aşının da semptomatik etkileri genellikle 24 saatten uzun sürmez.

Ulusal Bağışıklama ve Solunum Hastalıkları Merkezi'nin Grip Bölümü'nde epidemiyolog olan Jill Ferdinands'a göre, araştırmacılar COVID aşılarının ne kadar süre etkili olduğunu hâlâ öğrenirken, genel düşünce grip aşısından daha uzun süre koruma sağladıklarıdır. CDC'de. Araştırmalar, grip aşısını aldıktan sonraki birkaç ay içinde bağışıklığın azalmaya başladığını gösteriyor.

Ancak yakın gelecekte bilim adamları, mRNA teknolojisini kullanarak grip aşıları oluşturarak bunları COVID aşılarının etkinliği ile eşit hale getirebilir. Bu arada, bilmeniz gereken en önemli şey, ikisini de almanız gerektiğidir.

Lee, "Veriler, bu aşıları alırsanız semptomlarınızın çok daha hafif olacağını gösteriyor" diyor. "Eğer aşı olursanız, halk sağlığı çabalarına yardımcı olacaktır."

Bu, hastanelerin COVID hastalarıyla dolup taştığı ve uzmanların gribin güçlü bir geri dönüş yapabileceğini tahmin ettiği bu yıl özellikle doğrudur.

Lee, "Hastanelerimiz artık pandemi dalgalanmalarını nasıl yöneteceklerini öğrendiler, ancak bunun ilerlemesini önlemek istiyoruz. Aşılar bunu yapmak için araçlardır.”

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Koronavirüste endişe verici olarak sınıflandırılan ve nu varyantı ve Omicron olarak adlandırılan yeni varyant çıktı. COVID-19 epidemiyolojisinde zarar
  • Birleşik Krallık'taki bir veteriner kliniğindeki personel, kalp kasının iltihabı olan miyokardit yaşayan kedi ve köpeklerde ani ve atipik bir artış fa
  • Tüm COVID-19 önlemlerini uyguluyorsunuz. Sürekli korunuyorsunuz, belki evden çıkmadınız ama yine de bir şekilde üşüttünüz. Nasıl hastalandığınızı mera
  • COVID-19 pandemi kısıtlamalarının 2020-2021 grip sezonunu büyük ölçüde bozduğu ve grip vakalarının Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önce hiç görül
  • Yeni bir araştırmaya göre, COVID-19'a karşı aşılanmış kişilerin virüsten ölme olasılıkları daha düşük olmakla kalmıyor, aynı zamanda aşıyı takip eden
  • COVID-19 için tedavi edilen hastalarda teşhisten ortalama 7 ay sonra hala yüksek beyin sisi oranlarına rastlandı.
  • Randevu Al