COVİD-19 mücadelesinin kahramanları anıldı

COVİD-19 mücadelesinin kahramanları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde anıldı.

COVİD-19 mücadelesinin kahramanları anıldı

Türk Tabipleri Birliği tarafından ilan edilen “1 Nisan Covid-19 nedeniyle Yaşamını Yitiren Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” dolayısıyla Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde hastane çalışanlarının katılımıyla bir tören düzenlendi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen anma törenine hastanede görevli doktorlar, psikologlar, hemşirelerden oluşan personel katıldı.

Pandemi önlemleri kapsamında seyreltilmiş olarak gerçekleştirilen anma töreninde konuşan Psikiyatri Hizmetleri Genel Koordinatörü, Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, Covid-19 pandemisinin bir yılı aşkın bir süredir tüm dünyayı etkisi altına aldığını hatırlattı.Bu mücadelede en büyük savaşı sağlık çalışanlarının verdiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, “Elbette bu süreçte en büyük görev, sağlık çalışanlarına düştü. Sürecin getirdiği duygusal yük bir yana, hastalıkla yüz yüze kaldılar, yaşamlarını kaybettiler. Uluslararası Af Örgütü'nün eylül ayı başında yayımladığı rapora göre,  dünya genelinde en az 7 bin sağlık çalışanı koronavirüse yakalanarak yaşamını yitirdi” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, “Türkiye’de Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) güncel verilerine göre tıp doktoru, hemşire, diş hekimi, eczacı, anestezi-diş-eczane-FTR teknisyeni, sağlık işçisi, ambulans şöförü gibi pek çok alanda hizmet sunarken Covid-19’a yakalanarak yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin sayısı 399 kişi oldu” diye konuştu.

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, ölüm yıldönümünde anıldı

1 Nisan tarihinin aynı zamanda Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun da ölüm yıl dönümü olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu şunları söyledi:

“Ülkemizde pandeminin yeni yeni farkına varmaya başladığımız ilk günlerde, ülkemizin en köklü tıp fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Kliniği hocası Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun hastalığa yakalanması, büyük yankı uyandırdı Herkesin gözü kulağı ondan gelecek iyi haberlerdeydi. Ne yazık ki tüm çabalara rağmen 1 Nisan 2020 tarihinde çok sevilen hocamızı kaybettik ve bu kayıp tıp camiasında ve ülke genelinde derin bir üzüntü yarattı. TTB 1 Nisan gününü Covıd-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü ilan etti. Şimdi hepimizi, kaybettiğimiz tüm sağlık emekçilerinin anısına saygı duruşuna ve sonrasında istiklal Marşını seslendirmeye davet ediyorum.”

Anma töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi de aşılama çalışmaları kapsamında aşılama hizmeti vermeye devam ediyor. Aşılamanın başladığı 21 Ocak
  • Dünyanın en büyük ve en prestijli sağlık akreditörü olan JCI (Joint Commission International) denetimini dördüncü kez başarıyla tamamlayan Üsküdar Üni
  • Prof. Dr. Eli Somer, “Uyumsuz Hayal Kurma Fenomeni”ni anlattı. Uyumsuz hayal kurma, sürükleyici bir kişilik özelliğidir. Yalnız bireyler kendi hayali
  • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Tıp Bayramı Haftası’nda İBB ekiplerini ağırladı.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, CoronaVac aşısının ikinci dozunu NPİSTANB
  • Randevu Al