COVID 19 aşısı diğer hastalıklardan da koruyor mu?

Yeni bir araştırmaya göre, COVID-19'a karşı aşılanmış kişilerin virüsten ölme olasılıkları daha düşük olmakla kalmıyor, aynı zamanda aşıyı takip eden aylarda herhangi bir nedenle ölme olasılıkları da daha düşük.

COVID 19 aşısı diğer hastalıklardan da koruyor mu?

“Amerika Birleşik Devletleri'nde izin verilen COVID-19 aşılarının güvenli olduğu tekrar tekrar gösterildi. Çalışma ekibini yöneten ve Kaiser Permanente Güney Kaliforniya Araştırma ve Değerlendirme Departmanında araştırmacı olan Stanley Xu, CNN'e verdiği demeçte, bu çalışma aynı zamanda güvenliklerini de doğrulamaktadır. Aslında, COVID-19 için aşılanan kişilerin, COVID ölümleri hariç tutulduğunda bile aşılanmayanlara göre daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu gösteriyor. Bu, COVID-19 aşılarının COVID-19 enfeksiyonuna, ciddi hastalıklara ve ölüme karşı etkili olduğunu gösteren diğer çalışmalardan elde edilen kanıtlara ek olarak." dedi.

Araştırma ekibi, COVID-19'a karşı aşılanmış 6,4 milyon kişi ve son yıllarda grip aşısı olan ancak COVID-19 aşısı olmayan 4,6 milyon kişi dahil olmak üzere 11 milyon kişi üzerinde çalıştı. Koronavirüs dışı ölümleri analiz etmek için COVID-19'dan hayatını kaybeden herkesi filtrelediler.

Aralık 2020 ile Temmuz 2021 arasında, COVID-19 aşısı olanların yaş, ırk ve etnik köken, cinsiyet ve coğrafi konum için ayarlamalar dahil olmak üzere aşılanmamış kişilere göre COVID-19 dışı ölüm oranları daha düşüktü. İki doz Pfizer aşısı alanların aşılanmamış kişiler olarak aşılamadan sonraki aylarda koronavirüs dışı nedenlerden ölme olasılığı %34 daha yüksekti. İki doz Moderna aşısı alanların aşılanmamış kişiler kadar ölme olasılığı %31, Johnson & Johnson aşısını tek seferde alanların ölme olasılığı %54 kadardı.

Araştırmacılar, gelecekte bu konuyu daha fazla incelemeyi planladıklarını belirterek, genel olarak aşılanan kişilerin yaptırmayanlara göre daha sağlıklı olma eğiliminde olmasının bir açıklaması olabilir.

En son CDC verilerine göre, ABD'de 220 milyondan fazla insan en az bir COVID-19 aşı dozu aldı. 12 yaş ve üzerindekilerin %77'sinden fazlası aşı olmuştur ve %67'si tam aşılı olarak kabul edilmektedir.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Koronavirüste endişe verici olarak sınıflandırılan ve nu varyantı ve Omicron olarak adlandırılan yeni varyant çıktı. COVID-19 epidemiyolojisinde zarar
  • Birleşik Krallık'taki bir veteriner kliniğindeki personel, kalp kasının iltihabı olan miyokardit yaşayan kedi ve köpeklerde ani ve atipik bir artış fa
  • Tüm COVID-19 önlemlerini uyguluyorsunuz. Sürekli korunuyorsunuz, belki evden çıkmadınız ama yine de bir şekilde üşüttünüz. Nasıl hastalandığınızı mera
  • COVID-19 pandemi kısıtlamalarının 2020-2021 grip sezonunu büyük ölçüde bozduğu ve grip vakalarının Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önce hiç görül
  • COVID-19 için tedavi edilen hastalarda teşhisten ortalama 7 ay sonra hala yüksek beyin sisi oranlarına rastlandı.
  • Randevu Al