COVID-19 Antikor Testi Nedir?

COVID-19 Antikor Testi Nedir?COVID-19 Antikor Testi Yaptırmanız Gereken İşaretler Nelerdir? COVID-19 semptomlarınız varsa doktorunuzla antikor testi yaptırma konusunda konuşun. Bunlar yorgunluk, öksürük, nefes almada zorluk, baş ağrısı ve eklem ağrısını içerebilir.

COVID-19 Antikor Testi Nedir?

Koronavirüs Testi: Antikor Testi Nedir?

Antikor testi nedir?

Antikorlar kan dolaşımında bol miktarda bulunduğundan, antikor testi tipik olarak bir kan testidir. Antikorlar tükürükte de bulunur ve birçok tükürük antikor testi artık piyasada. Ancak bu testler kan testleri kadar iyi sonuç vermeyebilir. Bir sağlık uzmanı kanınızdan bir örnek alır ve COVID-19 antikorlarını aramak için laboratuvara gönderir. Bu, virüsün kendisine dair kanıt aramak için tükürük ve solunum sıvıları toplamak için burnunuzun içini ve boğazınızın arkasını temizlemeyi içeren viral COVID-19 testinden farklıdır.

Antikor testi viral testten daha mı iyi?

Bunlar tamamlayıcı bilgi sağlayan iki farklı testtir, bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde gitmek en iyisidir. Antikor testi, herhangi bir semptomu olmasa bile bir kişiye geçmişte koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını söylemek için faydalı olabilir. Belirli türdeki antikor testleri, yeniden enfeksiyon riskiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Bununla birlikte, SARS-CoV-2 antikorlarına sahip kişilerin gelecekte virüs bulaşmasına karşı korunup korunmadığı sorusu hala çok aktif bir araştırma alanıdır.

Koronavirüs için en az iki tür test vardır, viral test ve antikor testi. Viral test, solunum sisteminizde koronavirüs kanıtı arar. Pozitif bir viral test, COVID-19'a neden olan koronavirüs türü olan SARS-CoV-2'ye sahip olduğunuz anlamına gelir. Enfeksiyon belirtileriniz olabilir veya olmayabili

Farklı bir test türü, koronavirüse maruz kaldığınızı ve bağışıklık sisteminizin buna tepki verdiğini gösteren antikorları arar. Johns Hopkins immünopatoloji araştırmacısı Ben Larman, antikor testleri ve bunların COVID-19 pandemisinde nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı oluyor.

Antikorlar nelerdir?

Antikorlar, vücudun bağışıklık sistemi tarafından SARS-CoV-2 gibi belirli bir virüsle savaşmak için oluşturulan proteinlerdir. Antikorlar, amaçlanan hedefleri için çok spesifiktir. Yani bir virüse yönelik antikorlar vücudu diğerinden koruyamaz. Başka bir deyişle, kızamık geçirdiyseniz, vücudunuzda kızamık virüsüne karşı antikorlar bulunur, ancak kızamık antikorları sizi koronavirüse yakalanmaktan korumaz.

Antikor testi sonuçları: Ne anlama geliyorlar?

Negatif (antikor testi) sonuçlar, (1) koronavirüse maruz kalmadığınız veya (2) virüse maruz kaldığınız, ancak testiniz sırasında vücudunuzun antikor üretmesi için çok erken olduğu veya test sırasında mevcut olan antikorların seviyesi, testin saptama sınırının altındaydı. Antikor geliştirmek için koronavirüse maruz kaldıktan sonra bir ila üç hafta sürer. Enfeksiyondan haftalar veya aylar sonra antikor testinin de negatif çıkması mümkündür. Bazı enfeksiyonlarda antikorlar zamanla azalır, ancak kişi tekrar aynı bulaşıcı virüse maruz kalırsa, vücut hızlanır ve gerekli antikor savunmasını hızla üretir. SARS-CoV-2 antikorlarının kişiyi gelecekte virüsle yeniden enfeksiyona karşı koruyup korumayacağından henüz emin değiliz.

Pozitif (antikor testi) sonuçlar, muhtemelen bir noktada koronavirüs ile karşılaştığınız anlamına gelir. Bu virüse karşı bağışıklık ve virüsün bulaştığı kişilerin başkalarına ne kadar süre boyunca bulaştığı hakkında daha fazla şey öğrenilene kadar fiziksel mesafe, el yıkama ve maske takma gibi önlemler alarak kendinizi korumanız hala önemlidir.

Pozitif antikor testi, COVID-19'a karşı bağışık olduğum anlamına mı gelir?

Bu, araştırmacıların cevaplamaya hevesli olduğu bir sorudur. Bazı hastalıklarda antikorların varlığı, bağışıklık kazandığınız veya gelecekteki enfeksiyonlara karşı korunduğunuz anlamına gelir. Vücudunuz bu virüsü tanımayı öğrendi ve onunla savaşmak için antikorlar yarattı.

Kızamığa neden olan gibi bazı virüsler için bağışıklığınız az çok kalıcıdır. Diğerleri için, bağışıklık zamanla kaybolabilir. Araştırmacılar, koronavirüse karşı bazı antikorlara sahip olmanın sizi daha ciddi bir COVID-19 vakasından koruyabileceğini umuyor.

Daha fazla araştırma, antikorlara sahip olmak ile bağışıklık kazanma veya gelecekteki SARS-CoV-2 enfeksiyonundan korunma arasındaki ilişkiyi netleştirmeye yardımcı olacaktır.
Koronavirüsü yakalayabileceğinizi ve yayabileceğinizi varsayalım

Bu yeni koronavirüsle ilgili en kafa karıştırıcı şeylerden biri, bireyleri ne kadar farklı şekilde etkilediği olduğundan, COVID-19'unuz olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu test yapmaktır.

Antikor testiniz pozitif veya negatif olsun ya da olmasın, herhangi bir semptomunuz olup olmadığına bakılmaksızın, koronavirüsü taşıyorsanız yine de COVID-19'a yakalanabileceğinizi veya bilmeden başka birine hastalığı bulaştırabileceğinizi unutmamalısınız.

Bu nedenle, antikor durumunuz ne olursa olsun, fiziksel mesafe ve el hijyeni ile birlikte COVID-19'un yayılmasını önlemek için halka açık maske takmak şarttır. Yeni semptomatikseniz, yeni bir enfeksiyonun oluşup oluşmadığını belirlemek için viral bir test yaptırmak önemli olacaktır.

Neden COVİD-19 Antikor Testi Yaptırmalısınız?

Yeni koronavirüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan COVID-19 hakkında öğrenecek daha çok şey var. Uzmanların kesin olarak bildiği bir şey, semptomların grip de dahil olmak üzere diğer koşullara benzeyebileceğidir. Bu nedenle, pandeminin başlangıcında testlerin yaygın olarak mevcut olmamasının yanı sıra bazı insanlar test edilmedi.

COVİD-19 Antikor Testi Nasıl çalışır?

Bu kan testi, bir enfeksiyonunuz olduğunda bağışıklık sisteminizin ürettiği antikorları veya proteinleri kontrol eder. Size şu anda COVID-19 olup olmadığınızı söyleyemez - sadece geçmişte olup olmadığınızı söyler. Antikor testiniz pozitif çıksa bile kendinizi virüsten korumak için adımlar atmanız gerektiğini unutmayın. Bunun nedeni, araştırmacıların soğuk algınlığı veya grip gibi tekrar yakalayıp yakalayamayacağınızı bilmemeleridir.

Koku veya Tat Duyusu Yok

En sevdiğiniz parfümün veya pişen kurabiyelerin kokusunu alamıyor musunuz? Bunun nedeni, araştırmacıların COVID-19'lu insanların yaklaşık yarısının koku veya tat alma duyularını kaybettiğini bulmuş olmasıdır. Ve bazen geri gelmesi biraz zaman alır. Bu semptomlara sahipseniz doktorunuza antikor testi hakkında danışın.

Göğüs ağrısı

COVID-19'un diğer semptomlarıyla birlikte göğüs ağrınız varsa veya hala devam ediyorsa antikor testi yaptırmak isteyebilirsiniz. Bir çalışma, bazı kişilerin teşhisten haftalar sonra hala göğüs ağrısı yaşadığını buldu.

Aşırı yorgunluk

COVID-19 olabilecek semptomlardan çok sonra bir süredir enerjiniz düşükse, doktorunuzla antikor testi hakkında konuşun. Bir çalışma, COVID-19'lu bazı kişilerin haftalar sonra hala yorgun olduğunu buldu.

Sürekli Öksürük

Sizinle uzun süre kalabilecek en yaygın COVID-19 semptomlarından biridir. 2 aydan (çocuklar için 1 ay) uzun süredir öksürüğünüz varsa doktorunuzu arayın.
Dispne olarak da adlandırılan bu, COVID-19'un bir başka yaygın semptomudur. Diğer COVID-19 semptomlarıyla birlikte bir süredir nefes darlığınız varsa doktorunuzla konuşun.

Baş ağrısı

Bu, virüsün başka bir uzun vadeli belirtisidir.

Grip Benzeri Belirtiler

COVID-19 ve grip birbirine çok benzeyebilir. Her ikisi de aniden ortaya çıkar ve çok öksürebilir, çok yorgun hissedebilir ve vücut ağrıları veya baş ağrınız olabilir. Ayrıca çok fazla kusabilir ve kaka yapabilirsiniz. Bir antikor testi, semptomlarınıza COVID-19'un neden olup olmadığını size bildirebilir.

 

2020'nin Başında Hastaydınız

2020'nin başlarında COVID-19 semptomlarınız var mıydı? Uzmanlar, virüsün dünyaya yayılmaya ilk başladığı zaman olduğunu söylüyor. Ayrıca, bu süre içinde özellikle virüs salgını olan ülkelere seyahat edip etmediğinizi de göz önünde bulundurun. COVID-19'unuz varsa, antikorların çoktan gitmiş olabileceğini unutmayın.

COVID'li Birinin Etrafında Bulundunuz

COVID-19 esas olarak virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda kişiden kişiye yayılır. Enfekte kişinin semptomları olmasa bile alabilirsiniz. Genellikle yakın temasta olan (yaklaşık 6 fit) kişiler arasında 15 dakika veya daha uzun süre yayılır. Testi pozitif çıkan biriyle yakın temas halindeyseniz, antikor testi hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İlk oral antiviral COVID tedavisi olabilecek Merck hapı, SARS-CoV-2 koronavirüsünü mutasyona uğramaya zorluyor. Merck geliştirdiği bir antiviral hap
  • Koronavirüs COVİD 19 (coronavirüs) hangi yüzeylerde kaç saat canlı kalır? Virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunup ağzınıza, burnunuza veya
  • Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, kişinin vücudun
  • 65 yaş ve üzeri bireyler zatürre ve grip aşısı olmalı. Kış ayları yaklaştıkça özellikle riskli gruptaki hastaların zatürre ve grip aşısı olmaları öner
  • Delta ve Delta Plus varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının azaltılmasında yine en güçlü olan silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur,
  • Sahte aşı ve sahte PCR testleri, önlem alınmazsa pandemiyi uzatabilir. Aşı karşıtlarının aşı yaptırmamak için rüşvet vererek HES kodlarına aşı yapılm
  • Randevu Al