Corona (Korona) Covid 19 Nedir

Coronavirüs nedir?, 2019 Yeni Coronavirüsü nasıl yayılır? Coronavirüs risk grubu nedir? Coronavirüsünün semptomları nelerdir? Coronavirüs ölüm oranları nelerdir? Coronavirüsü nasıl teşhis edilir? Coronavirüs nasıl tedavi edilir? Coronavirüsünden korunmak için nasıl önlemler alınabilir?

Corona (Korona) Covid 19 Nedir

Koronavirüsler (Coronavirüs) bir virüs türüdür. Birçok farklı çeşit vardır ve bazıları hastalığa neden olur. Yeni tanımlanmış bir tip, yakın zamanda Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 olarak adlandırılan solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 nasıl yayılır?

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 öksürük ve hapşırıklardan damlacıklar aracılığıyla kişiden kişiye bulaşabilir. Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19, tüm dünyada insanlarda tespit edilmiştir ve bir salgın olarak kabul edilir.

Bu yeni Koronavirüsün (Coronavirüs) COVID-19 yayılması Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), Dünya Sağlık Örgütü ve dünyadaki Johns Hopkins gibi sağlık kuruluşları tarafından izlenmektedir.

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 insanlara nasıl yayıldı?

COVID-19, Aralık 2019'da Çin'de bir şehir olan Wuhan'da ortaya çıktı. Sağlık görevlileri hala bu yeni Koronavirüsün (Coronavirüs) COVID-19 tam kaynağını izliyor olsa da, erken hipotezler, bunun Wuhan, Çin'deki bir deniz ürünleri pazarına bağlı olabileceğini düşünüyordu. Pazarı ziyaret eden bazı insanlar yeni koronavirüsün neden olduğu viral pnömoni geliştirdi. 25 Ocak 2020'de yapılan bir çalışma, ilk bildirilen vakayı içeren bireyin 1 Aralık 2019'da hastalandığını ve deniz ürünleri pazarıyla bağlantısı olmadığını belirtiyor. Bu virüsün nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı konusunda araştırmalar devam ediyorç

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19'un süresi nedir?

Virüse maruz kaldıktan sonraki 14 gün içinde semptomların insanlarda ortaya çıktığı görülmektedir.

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 belirtileri nelerdir?

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 semptomları şunları içerir:

- Öksürük
- Ateş
- Nefes darlığı
- Ateş
- Kuru öksürük
- Yorgunluk
- Akciğerlerden balgam veya kalın balgam öksürmek
- Nefes darlığı
- Kemik veya eklem ağrısı
- Boğaz ağrısı
- Baş ağrısı
- Titreme
- Bulantı veya kusma
- Tıkalı burun
- İshal
- Kan öksürme
- Şişmiş gözler

Nadir durumlarda, Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 ciddi solunum problemlerine, böbrek yetmezliğine veya ölüme neden olabilir.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

Ateşiniz veya öksürme veya nefes darlığı gibi herhangi bir solunum zorluğunuz varsa, doktorunuzu veya bir sağlık uzmanını arayın ve doktorun ofisine, acil bakım tesisine veya acil servise gitmeden önce belirtilerinizi telefonla açıklayın. Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız ve Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19'a sahip olabileceğinizden endişeleniyorsanız bunlara dikkat!

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 nasıl teşhis edilir?

Hafif bir Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 vakaları grip veya kötü soğuk algınlığına benzer görünebileceğinden tanı sadece fiziksel bir muayene ile zor olabilir. Bir laboratuvar testi teşhisi doğrulayabilir.

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 nasıl tedavi edilir?

Şu andan itibaren, virüs için spesifik bir tedavi yoktur. Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19''dan hasta olan insanlar destekleyici önlemler ile tedavi edilmelidir: Şiddetli vakalar için, araştırma ilaçları ve terapötikler dahil olmak üzere tedavi için ek seçenekler olabilir.

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 ölüme neden olur mu?

29 Mart 2020 itibariyle 31.734 ölüm COVID-19'a atfedilmiştir. Ancak, 145.625 kişi hastalıktan kurtuldu. Bu bilgi, Johns Hopkins Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi tarafından geliştirilen Coronavirus COVID-19 Küresel Durumlar haritasından gelmektedir.

Bu Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 SARS'dan farklı mı?

SARS, ciddi akut solunum sendromu anlamına gelir. 2003 yılında Çin'de SARS salgını başladı ve 2004'te sona ermeden önce diğer ülkelere yayıldı. COVID-19'a neden olan virüs, 2003 SARS salgınına neden olan virüse benziyor: her ikisi de koronavirüs tipidir. Çok şey bilinmiyor, ancak Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 2003 SARS'dan daha hızlı yayılıyor gibi görünüyor ve aynı zamanda daha az ciddi hastalığa neden olabilir.

Kendinizi bu Koronavirüsten (Coronavirüs) COVID-19'a nasıl koruyorsunuz?

İyi hijyen, solunum görgü kuralları ve sosyal mesafeler uygulamak çok önemlidir.

Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 hakkında

- Koronavirüsler (Coronavirüs) COVID-19 farklı hayvanlarda yaygındır. Nadiren, bir hayvan koronavirüsü insanları enfekte edebilir.

- Birçok farklı tipte  Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 vardır. Bazıları soğuk algınlığı veya diğer hafif solunum (burun, boğaz, akciğer) hastalıklarına neden olabilir.

- Diğer Koronavirüsler (Coronavirüs) COVID-19 ciddi akut solunum sendromu (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) dahil olmak üzere daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

- Koronavirüsler (Coronavirüs) COVID-19 görünümleri için adlandırılır: Mikroskop altında virüsler, kendilerini bir korona veya taç gibi çevreleyen sivri yapılarla kaplanmış gibi görünürler.

hopkinsmedicine

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İlk oral antiviral COVID tedavisi olabilecek Merck hapı, SARS-CoV-2 koronavirüsünü mutasyona uğramaya zorluyor. Merck geliştirdiği bir antiviral hap
  • Koronavirüs COVİD 19 (coronavirüs) hangi yüzeylerde kaç saat canlı kalır? Virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunup ağzınıza, burnunuza veya
  • Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, kişinin vücudun
  • 65 yaş ve üzeri bireyler zatürre ve grip aşısı olmalı. Kış ayları yaklaştıkça özellikle riskli gruptaki hastaların zatürre ve grip aşısı olmaları öner
  • Delta ve Delta Plus varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının azaltılmasında yine en güçlü olan silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur,
  • Sahte aşı ve sahte PCR testleri, önlem alınmazsa pandemiyi uzatabilir. Aşı karşıtlarının aşı yaptırmamak için rüşvet vererek HES kodlarına aşı yapılm
  • Randevu Al