Çörek otu yağının faydaları nedir?

Çörek otu yağının faydaları arasında Kalp sağlığını koruması, kanseri önlemedeki gücü, cinsel güce etkisi, damar tıkanıklığına ve sinüzite iyi gelmesi gibi birçok faydası bulunan çörek otu yağı, faydaları ile alternatif tıp tutkunlarının iştahını kabartıyor. Çörek otu bağışıklığı da güçlendiriyor.

Çörek otu yağının faydaları nedir?

ÇÖREK OTU YAĞI NEDİR?

Çörek otu yağı Asya'ya özgü Nigella Sativa bitkisinden yapılmaktadır. Bitki teknik olarak Buttercup ailesinin bir üyesidir ve küçük, siyah, hilal şeklinde tohumlara sahiptir.

Çörek otu yağı, bitkinin siyah tohumlarından elde edilmektedir. Uzun dönemler zamana meydan okuyan besinler arasında yer alan ve Nigella sativa (N. sativa) bitkisinden elde edilen siyah tohum çörek otu olarak bilinmektedir.

Çörek otu vücuda birçok faydası bulunuyor. Zayıflatıcı etkisinden mide bulantısına, diş ağrısını geçirmesinden kolesterolü düşürücü etkisine faydası bulunan Çörek otu kara habbe olarak da bilinir, halk arasında her derde şifa olarak kabul edilir.

Çörek otu yağının faydaları nedir? Çörek otu yağı nedir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Kalp sağlığını koruması, kanseri önlemedeki gücü, cinsel güce etkisi, damar tıkanıklığına ve sinüzite iyi gelmesi gibi birçok faydası bulunan çörek otu yağı, faydaları ile alternatif tıp tutkunlarının iştahını kabartıyor.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir; cilt üzerinde iyileştirici, kanser, diyabet üzerinde olumlu etkisi ve kilo vermeye yardımcı olması örnek verilebilir.

İlaç kullanmayı sevmeyen bireyleri mutlu edecek birçok etkisinin olduğu bilinen çörek otu yağı, faydaları kadar zararları konusunda da merak ediliyor. Peki bu mucizevi bitki nasıl tüketilmeli? İşte merak edilen tüm detayları ile çörek otu yağı...

Çörek otu yağı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu'da yetişir. İnsanlar çörek otunu binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar. Tohumlar ayrıca kimyon, kekik vs. ile yemekleri lezzetlendirebilirler. Çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır.

ÇÖREK OTU YAĞININ FAYDALARI

- Mide bulantısı ve mide ağrıları için bire birdir.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- İltihap kurutucudur.
- Kuru öksürük ve bronşite iyi gelir.
- Kan şekerini düşürür.
- Astım hastalarına iyi geldiği görülür.
- Kalbi korur.
- Kansere karşı koruma sağlar.
- Sinüzite iyi gelir.
- Saçların yapısını korur ve saçların kolay, sağlıklı uzamasına yardım eder.
- Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.
- Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır.
- Diyabet diğer bir adıyla şeker hastalığı için de faydalıdır.
- Kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur.
- Kronik yorgunluğa iyi gelir.
- Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.
- Dolaşım sistemine yarar sağlar.
- Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.- Ateş düşürmeye yardım eder.
- Amfizem rahatsızlığına karşı kullanılabilir.
- Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.
- Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Kolesterolü dengeler.
- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.
- Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder.
- Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.
- Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir.
- Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz.
- Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz.
- A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.
- Yaraları iyileştirici özelliği vardır.
- Baş ağrısına iyi gelerek baş ağrısını geçirir.
- Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Bağırsak parazitlerini geçirir.
- Sindirim sistemini rahatlatır. Gaz giderici özelliği vardır.
- Kabızlığı gidermeye yardım eder.
- Dizanteriye karşı fayda sağlar.
- Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.
- Burun tıkanıklığını giderir.
- Astım yada alerjik reaksiyonları olan kişilere de fayda sağlar.
- Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kış hastalıkları olan nezle, grip için etkilidir..
- Araştırmalar, çörek otu ilavesinin insanların vücut kitle indeksini (BMI) düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

- Çörek otu yağı, tümör azaltıcı özelliklere de sahip olabilecek bir antioksidan ve anti-enflamatuar bileşik olan timokinonu içerir.

- 2013'te Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi'nde yayınlanan sistematik bir derlemede, çörek otu yağının faydaları arasında obezite ile mücadelede etkili olabileceği bulundu.

- İnsanlar çörek otu yağının faydaları için yiyeceklerle veya cilde faydalı olması için bölgesel olarak uygulayabilirler. Yağı masaj yağlarına, şampuanlara, ev yapımı cilt bakım ürünlerine ve kokulara eklemek de mümkündür.

- Çörek otu yağı, aşağıdaki cilt rahatsızlıkları olan kişiler için de yararlı olabilir:

Egzama: Çörek otu yağının tedavi edici yararları vardır, el egzamasının şiddetini azaltabilir.

Akne: Araştırmalar, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir. 

Psoriazis: 2012 yılı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yağın aynı zamanda antiporiatik yararları olabileceğini göstermektedir.

-  Çörek otu yağı da saçları nemlendirebilir, cildi yumuşatabilir ve nemlendirici olarak işlev görebilir.

-  Çörek otu yağının faydaları sağlık üzerinde de fazladır; Son araştırmalar, çörek otu yağındaki timokinonun, birkaç kanser hücresi tipinde programlanmış hücre ölümünü veya apoptozu etkileyebileceğini göstermiştir. Bunlar beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri hücrelerini içerir.

- Fareler üzerinde yapılan bir 2013 araştırmasına göre, çörek otu yağının faydalarından bir diğeri karaciğer ve böbrek hastalığı komplikasyonlarını azaltabilir ve organ yapılarını iyileştirebilir. Araştırmacılar, bu etkilerin insanlarda da meydana gelip gelmeyeceğini bilmiyor.- Çörek otu yağının faydalarından bir başkası antidiyabetik özelliklere sahip olması ve kan şekeri seviyesini yükseltmesidir. Yine, bu çalışmada hayvan modelleri kullanılmış, bu nedenle insanlarda yağın etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

-  Anormal sperm ve infertilitesi olan erkeklerde yapılan plasebo kontrollü bir klinik çalışma, çörek otu yağının sperm hareketini iyileştirebileceğini ve sperm sayısını artırabileceğini buldu.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Yan etkiler ve riskler

ÇÖREK OTU YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Çörek otu, ağız yoluyla az miktarlarda alındığında genellikle çoğu insan için güvenlidir ve zarar verici değildir. Yani, yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun bir zararı yoktur. Çörek otu özü ve yağı ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda güvenlidir. Ancak, uzun süre kullanıldıklarında güvenli olup olmadıkları hakkında hala yeterli bilgi yoktur. Öte yandan çörek otu, alerjik kaşıntılara neden olabilmektedir.

• İnsanlar ilaç yerine çörek otu yağı kullanmamalıdır.

• İlaç alan kişiler, çörek otu yağı gibi bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayı bırakmamak esastır.

• Herhangi bir takviyede olduğu gibi hamile veya emziren kadınlar, kullanmadan önce çörek otu yağının faydalarının kendileri için uygun olup olmadığını görmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

• Çörek otu yağı bazı insanlarda alerjik döküntüye neden olabilir. Bu nedenle, reaksiyonu tetiklememesini sağlamak için önce ciltte küçük bir kısım üzerinde test yapmak hayati önem taşır.

• İnsanlar ayrıca yağı gözlerden, burun deliklerinden ve diğer hassas vücut parçalarından uzak tutmaya özen göstermelidir.

• Çörek otu yağı bazen mide rahatsızlığı, kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

En güvenli ve en faydalı şekilde çörek otu yağının faydalarını elde etmek için, her zaman yüzde 100 saf, sertifikalı, yüksek kaliteli, organik çörek otu yağı kullanılmalı.

Birçok çalışma, çeşitli tıbbi ve cilt durumları için sağlık ve kozmetik yararları olabileceğini göstermiştir, ancak bu çalışmalar genellikle insanlardan ziyade hayvan veya hücre modellerinde kullanılmaktadır.

Çörek otu yağı almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun, ürünleri alırken seçici olmak hayati önem taşımaktadır. Birçok sağlık deposu çörek otu yağı satmaktadır ve çevrimiçi olarak hem sıvı hem de kapsül şeklinde bulunur.

ÇÖREK OTU YAĞI NE İŞE YARAR?

Çörek otu yağı faydaları ile alternatif tıpa ilgi duyanların yüzünü güldürüyor. Birçok hastalığa derman olan Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Zayıflatıcı etkisinden mide bulantısına, diş ağrısını geçirmesinden kolesterolü düşürücü etkisine faydası bulunan Çörek otu yağı, faydaları olduğu kadar zararlarını da barındırmaktadır. İşte vatandaşların merakla araştırdığı, fitoterapi uzmanlarının öve öve bitiremediği çörek otu yağının dillere destan faydaları

ÇÖREK OTU YAĞI NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir.

Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur. Kalitesinden emin olunmayan ürünler kullanılmamalıdır.

ÇÖREK OTU YAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Nigella Sativa olarak bilinen ve birçok bilimsel makalede araştırma konusu olmuş mucize bitki çörek otu binlerce yıldır kozmetik, gıda gibi alanlarda kullanılmaktadır. Günümüzde çörek otu bitkisinin en çok tohum ve yağından faydalanılmaktadır. Soğuk sıkım veya bir diğer adıyla presleme yöntemiyle bitkinin tohumundan elde ettiğimiz çörek otu yağı içerik bakımından en zengin ve niteliği yüksek yağ sınıfında yer almaktadır.

Çörek otu yağı hem dıştan sürülebilen, hem de ağız yolu ile alınarak kullanılabilen bir bitkisel yağdır. Sürülebilir ve içilebilir yağlardan olan bu mucizevi yağın kullanımı şu şekilde olmalıdır. Naturelya Organik Çörek Otu Yağı’nı bir hekim veya eczacı tavsiye etti ise bu yazımıza değil kesinlikle hekim veya eczacının tavsiyesine uymalısınız. Eğer bir sağlık görevlisinin tavsiyesi dışında kendiniz kullanacaksanız aşağıdaki yöntemlerden birini seçip kullanabilirsiniz. (Not: Yetişkinler için tavsiye edilen miktardır.)  

1) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını 1 bardak sıcak suya karıştırarak buharını soluyabilirsiniz.

2) 1 yemek kaşığı organik çörek otu yağını yemeklerinize, salatalarınıza doğrudan kullanabilirsiniz.

3) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını 1 bardak su, meyve suyu, kahve, ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

4) 1 dilim ekmeğin üzerine ya da yoğurda ilave ederek yiyebilirsiniz.  

5) Çörek otu yağını 2 yemek kaşığı ölçüsünde saç, saç derisi ve cildimizin üzerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 defa tekrarlayabilirsiniz.  

6) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını kahvaltıdan önce doğrudan ağzınıza alarak tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının İçinde Neler Var?

Çörek otu yağının ana bileşenlerine baktığımızda, oleik asit (omega 9), linoleik asit (omega 6), stearik asit, timokinon, palmitik asit, karoten, A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi fenolik bileşenlerden meydana gelir. Özellikle Timokinon çörek otu yağında bulunan fenolik bir bileşen olup, antioksidan özelliği oldukça yüksek bir maddedir. Bu bileşen çörek otu yağının faydaları ile ilgili yayınlanmış birçok makalede önemle bahsedilen maddedir.

Paylaş:Bu yazıya 7 yorum yapıldı.
 • Sevcan Durdu yazdı:

  merhabalar, burada ki yazan faydalar tabii vardır ancak ilaç gibi düşünmemek gerekir. Ben uzun zamandır kullanıyorum ve bir çok markayıda test etme şansım oldu.


 • mustafa akın yazdı:

  şekere faydası olurmu anjo olanlara zararı varmıdır


 • halil yazdı:

  cok memnun kaldım bu çörek otu yağın 3gün oldu kullanmaya başlalıyalım yeni başladım kullanmaya 6ay boyunca kullancan


 • Derdeva yazdı:

  Mrb s.a mustafa bey corek otu yağının sabahları 1 tatlı kaşığı ac karnına alırsanız kilo verdirmeye tok karnına alırsanız kilo aldırmaya yarar öncelikli olarak.bagisiklik sisteminizi kuvvetlendirmeye,şekere,tansiyona,alerjiye,eklem ağrılarına iyi gelmektedir.surerek uygulama yaptiginizdada eklem ağrılarının geçirdiği kanıtlanmıştır.anjiyo olmanız buna engel değildir.sadece kemoterapi görenler içemez.kemoterepi alıp üzerinden 8 ay geçen hastalar bağışıklık sistemi içebilir.hamile bayanlar hamileleik döneminde içemez.ankarada 9 senedir yerli tohumdan corek otu yagi çıkarmaktayız.


 • ümit akduman yazdı:

  Hocam iyi günler dilerim. Uykuya dalmakta zorlanmama rağmen uyku hapı kullanmak istemiyorum.Sabaha kadar deliksiz uyumayı alkolü bıraktıktan sonra (1 sene) unuttum.Bu arada esas sorum şu olacaktır:Uyku apnem vardı,test sonrası cihazı 3 aydır kullanmaya başlamama rağmen uykuya dalış öncesi istemsiz şekilde 3-5 saniyelik titreme oluyor,dişlerim tıkırdıyor.Ne yapabilirim ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.


 • Mustafa yazdı:

  Sayik erol tangut yaz veya tebve-i sayik ilmi yaz işine yarar bide hacamat sülük tedavisinede bakabilirsin


 • Veli yazdı:

  Merhaba Chemotherapie den önce ve sonrasında alınıp alınmamasnda sakıncalımı? Hayırlı günler


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Sıcak havaların vazgeçilmezi klimalar. Ancak klimalar doğru kullanılmadığında başka sorunlara yol açabiliyor. İdeal klima ısısı ne olmalı? Klimaların
 • Cevizin faydaları say say bitmez... Ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağa
 • Hamilelikte mide bulantısı ve kusma en çok zorlayan konulardan biridir. Sabah mide bulantısı için yataktan kalkmadan önce kızarmış ekmek, mısır gev
 • Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Ancak olasılığa işaret edebilecek erken gebel
 • Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü nasıl kullanılır? Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü hangi hastalıklarda kullanılır. Papatya Çayı,
 • Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu nedenle ağrının kaynağını bulmak için, öncelik
 • Randevu Al