Çörek otu yağının faydaları nedir?

Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şifalı bitkilerde kullanılan, Düğünçiçeği familyasının (Ranunculaceae) tek yıllık bitkisidir.

Çörek otu yağının faydaları nedir?

ÇÖREK OTU NEDİR?

Çörek otu bitkisi, çeşitli mutfak ve tıbbi geleneklerde uzun bir kullanım geçmişine sahip olduğu güneybatı Asya'da ve Akdeniz ve Afrika'nın bazı bölgelerinde bulunur.

Çörek Otu Bitkisi yaklaşık bir metre büyür ve ince yapraklara, küçük soluk çiçeklere ve tohumlarla dolu meyve kabuklarına sahiptir. Çörek Otu   tohumu büyüklüğündeki bu tohumlar, timokinon (TQ) adı verilen güçlü bir bileşik de dahil olmak üzere bir dizi aktif bileşen içerir.

Tohumlar, rezene benzer bir aromaya sahiptir ve bitki her ikisiyle de ilgili olmasa da, hindistan cevizine biraz benzer keskin bir tada sahiptir. Tohumlar genellikle kavrulur ve baharat olarak öğütülür ve Hindistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın bazı bölgelerinde köri, pirinç, ekmek ve tatlı şekerlemeler için yaygın olarak kullanılır. Çörek otu, birçok yerde geleneksel tıpta da önemlidir ve çok çeşitli rahatsızlıklar için değerli bir bitkisel ilaçtır. Bitki bazen çekici çiçekleri için bir süs bitkisi olarak yetiştirilir ve daha yaygın bir süs bitkisi olan buğuda aşk (Nigella damascena) ile yakından ilişkilidir.

Çörek otu bitkileri, yüksekliği 20 ila 60 cm (8 ila 24 inç) arasında büyüyen dayanıklı yıllık bitkilerdir. Dallı gövdeler ince, derinden bölünmüş yapraklar taşır ve bitkinin gelişmiş bir taprootu vardır. Soluk mavi veya beyaz çiçeklerin beş yaprağı, çok sayıda organı ve beş veya altı uzun kaynaşmış halısı vardır. Siyah üçgen veya piramidal tohumlar, her biri uzun bir çıkıntıda sona eren beş veya altı parçalı bir kapsül içinde taşınır. Bitkiler çeşitli topraklarda büyüyebilir ve kolayca yeniden tohumlanarak bazı bölgelerde yabani otlar haline gelebilir.

Çörek otu vücuda birçok faydası bulunuyor.  Uzmanlar Çörek Otunun  anti-kanser ajanı olarak ilgi görmüştür. N. Sativa'nın tümörlerin başlangıcını, büyümesini ve yayılmasını kontrol etmedeki rolüne bakmak için devam eden çalışmalar vardır. Son araştırmalar, N. Sativa'da Çörek Otunun gelecekteki önleme ve tedavi protokolleri için umut taşıyan bir kanser hücresini öldürme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir;

-Cilt üzerinde iyileştirici etkisi vardır

- Kanser üzerinde etkilidir

- Antioksidan Etkisi

- Antienflamatuar Etkisi

- Diyabet tedavisinde etkilidir

- Zayıflatır

- Emziren annelerde sütü artırır

- Kilo vermeden yardımcı olur

- İltihabı azaltmak

- Bağışıklık sistemini geliştirmek

 - Kansere karşı korumak

- Ateş düşürücü etkisi vardır

- Mide bulantısı

-Mide ağrısı

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- İltihap kurutucudur.

- Kuru öksürük ve bronşite iyi gelir.

- Kan şekerini düşürür

- Hemoroid ve basur tedavisinde

- Astım hastalarına iyi geldiği görülür.

- Kalbi korur.

- Kansere karşı koruma sağlar.

- Sinüzit tedavisi

- Ağrı kesici özelliği vardır

- Kan damarı duvarlarının esnekliğini artırır

- Göz ağrıları

- Kronik yorgunluk giderilir

- Kronik bağ ağrısına iyi gelir

- Tırnak sağlığını güçlendirir

- Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.

- Dolaşım sistemine yarar sağlar.

- Cinsel gücü artırır

- Amfizem rahatsızlı

- Öksürük

- Sarılık tadavisi

- Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.

- Mantar, parazit tedavisinde etkilidir

- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

- Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder.

- Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.

- Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir.

- Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz.

- Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz.

- A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.

-Yaraları iyileştirir

- Beyin tümörlerinin büyümesini engeller

- Baş ağrısına iyi gelir

- Gaz giderir

- Sindirim sistemini günceller

- Saç sağlığına iyi gelir

- Kabızlığı giderir

- Burun tıkanıklığını giderir.
- Astıma iyi gelir

- Mide Bulantısını geçirir

- Diş ağrısına iyi gelir

- Eklem ağrılarına iyi gelir

- Vücuttaki sertliklere iyi gelir

- Kolesterolü düşürür

- Hipertansiyon

- Karaciğer sağlığı

- Bağırsak solucanları tedavisinde

- Astım

- Bronşit

- Hemoroid

- Romatizma

Çörek otu; Bazen her derde deva olarak tanımlanan çörek otu tohumları ve yağları, geleneksel alternatif tıpta ve Ayurveda da çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çörek otu tohumları emzirme dönemindeki annelerin sütünü fazlalaştırırken, adet ve doğum sonrası problemleri de gidermede kullanılıyor. Çörek otu genellikle bağırsak solucanlarını tedavi etmek için kullanılırlar ve sindirim sorunlarını giderdikleri söylenir.  Çörek otu Tohumlar ve yağ ayrıca iltihaplanma için kullanılır ve astım ve bronşit semptomlarını azaltmak ve romatoid artriti tedavi etmek için kullanılır. Tohumların gerçekten de farmakolojik potansiyele sahip olabileceğini öne süren önemli sayıda çalışma yapılmıştır. Çörek otu tohumlar çeşitli kimyasallar içerir, ancak çörek otunun farmakolojik özelliklerinin çoğu, timokinonun en bol olduğu kinin bileşiklerinin varlığına atfedilir.

Çörek otu Tohumları, antimikrobiyal, antiparaziter ve antifungal özelliklere sahip olduğuna dair klinik kanıtlar vardır ve bazı hayvan çalışmaları tümör baskılanmasını göstermiştir. Ek olarak, çörek otu diyabet ve hipertansiyona karşı etkili olabileceğine ve bir anti-inflamatuar olarak yararlı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Çörek otu kara habbe olarak da bilinir, halk arasında her derde şifa olarak kabul edilir. İlaç kullanmayı sevmeyen bireyleri mutlu edecek birçok etkisinin olduğu bilinen çörek otu yağı, faydaları kadar zararları konusunda da merak ediliyor.

ÇÖREK OTU NASIL TÜKETİLMELİ?

Çörek otu yağı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu'da yetişir. İnsanlar çörek otunu binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar. Tohumlar ayrıca kimyon, kekik vs. ile yemekleri lezzetlendirebilirler. Çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır.

Çörek otu için  "Bu çörek otu ölüm hariç tüm hastalıklara şifadır" dediği aktarılır. Çörek otu Nigella sativa. Apselerden uçuk zostere kadar her şeyi tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır.

ÇÖREK OTUNUN DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?

Çörek Otu  aynı zamanda şu adlarla da anılan çiçekli bir bitkidir:

-  Rezene çiçeği

-  Siyah kimyon

-  Kalonji

ÇÖREK OTU HANGİ ALERJİLERE İYİ GELİR?

Çörek Otu hakkında yapılan Çok sayıda araştırma, alerjik rinit tedavisi için çörek otunun çok yararlı olduğu sonucunu vermiştir.

- Tıkanıklık

- Burun akması

- Hapşırma

- Burun pasajlarının şişmesi

ÇÖREK OTU İLE ENFEKSİYON KONTROLÜ

Çörek Otu, antibiyotiklere dirençli bakteriler için de bir tedavi olarak umut vaat ediyor.

ÇÖREK OTU YAĞI ALZHEIMER HASTALIĞINDA ETKİLİ Mİ?

Çörek Otu Alzheimer hastalığında da çok önemli rol oynuyor. Çörek otu, yaklaşık iki metre boyunda ve Kraliçe Anne'nin danteline benzer beyaz çiçeklerle kaplı. Çörek otu veya çörek otu yağı, Beslenme alanındaki son gelişmeler, fonksiyonel gıda, nutrasötikler ve ilaçlar için fitokimyasal açıdan zengin kaynaklar olarak şifalı bitkilere ve şifalı bitkilere olan ilginin artmasına neden olmuştur. Araştırmalar, çeşitli biyoaktif fitokimyasalların terapötik potansiyeline ışık tuttuğundan, bitki özleri ve yağlarına olan talep artmıştır.

ÇÖREK OTU İLE BİTKİSEL TARİFLER

Çörek otu veya çörek otu yağı tohumları (Nigella sativa) özellikle yaygın beslenme ve tıbbi uygulamalara sahiptir.

Geleneksel tıpta çörek otu, yorgunluğu ve kronik baş ağrısını yönetmek için kullanılır. Çörek otu yağı, antiseptik ve analjezik bir çare olarak ve eklem ağrıları ve sertliklerinin tedavisinde kullanılır ve susam yağı ile karıştırılarak dermatoz, karın rahatsızlıkları, öksürük, baş ağrısı, ateş, karaciğer rahatsızlıkları, sarılık, göz ağrısı ve hemoroid tedavisinde kullanılabilir. Çörek otu uçucu yağının ana bileşeni olan timokinonun karsinojenezi baskıladığı gösterilmiştir.

Çörek otu (Çörek otu) tohumları: Kimya, Teknoloji, İşlevsellik ve Uygulamalar, çörek otu tohumunun yüksek değerli yağlarının, fitokimyasallarının, besin maddelerinin ve uçucularının kimyasal bileşimini, terapötik özelliklerini ve işlevselliğini ayrıntılı olarak sunar.

- -2 tatlı kaşığı Çörek otu veya çörek otu yağının bir kase yoğurta karıştırıp tüketin

- Aynı karışımı cildinize de uygulayıp yarım saat cildinizde tutup cildi temizlemek cilt sağlığına iyi gelir

- Çörek otu yağını pamuğa döküp cildinizi temizlemek cilt sağlığına iyi gelir

- Çörek otunu bir tatlı kaşığı olarak çiğ olarak direkt de tüketebilirsiniz.

Çörek otu (N. sativa) tohumu, yüzyıllardır dünya çapında farklı uygarlıklarda çeşitli hayvan ve insan rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Şimdiye kadar, çok sayıda çalışma, Çörek otu tohumunun ve ana aktif bileşeni olan timokinonun, nörolojik ve zihinsel hastalıklar, kardiyovasküler bozukluklar, kanser, diyabet, inflamatuar durumlar ve infertilite gibi farklı kronik hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı tıbbi olarak çok etkili olduğunu göstermiştir. bakteri, mantar, parazit ve viral enfeksiyonlara bağlı çeşitli bulaşıcı hastalıkların yanı sıra. Şimdiye kadar yapılan sınırlı çalışmalara rağmen, N. sativa'nın HIV/AIDS'e karşı umut verici etkinliği, tam terapötik etkinliği kanıtlandıktan sonra bu pandemik hastalığın tedavisi için alternatif bir seçenek olarak araştırılabilir. Ayrıca, bu değerli tohumun güçlü antioksidan özelliği, minimum yan etki ile besin takviyesi olarak potansiyel rolü açısından son zamanlarda artan bir ilgi görmüştür. Ayrıca, farklı konvansiyonel kemoterapötik ajanlarla birleştirildiğinde, optimize edilmiş etkinlik ve en az ve/veya hiç toksisite ile birlikte kullanılan ilaçların dozajının azaltılmasıyla sonuçlanan etkilerini sinerjize eder. N. sativa tohumlarına bir takım farmasötik ve biyolojik özellikler atfedilmiştir. Bu derleme, bu değerli bitkinin fonksiyonel gıdasını ve nutrasötik potansiyelini araştırmak için N. sativa tohumu ve yağının geleneksel tıbbi ve biyolojik ilkeleri ile birlikte yüksek değerli bileşenlerin profiline odaklanmaktadır.

Bitkiler, insanlık tarihinde geleneksel ilaçların temeli olarak uzun süredir kullanılmaktadır ve aynı zamanda modern ilaçların kaynağı olarak da işlev görmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, sınırlı kaynaklara sahip ülkelerdeki toplulukların dörtte üçünden fazlası, temel sağlık ihtiyaçları için tıbbi bitkilere güvenmektedir, çünkü toplumların %60'ından fazlasının erişimi ve/veya maddi gücü yoktur. allopatik ilaçlar Optimum beslenme alanındaki yeni gelişmelere paralel olarak, günümüzde bitkilerin gıda ve ilaç kaynağı olarak kullanımına olan ilgi yeniden canlanmaktadır. Son zamanlarda, fito-tıbbın kullanımı, sadece kolay erişilebilirlikleri ve düşük maliyetleri nedeniyle değil, aynı zamanda doğal ilaçların sentetik ilaçlara kıyasla daha az zararlı etkiye sahip olduğu inancı nedeniyle çok sayıda hastalık için çarpıcı biçimde artmıştır:

Doğal kaynaklardan yeni ürünlerin geliştirilmesi de teşvik edilmektedir, çünkü küresel olarak var olan 300.000 bitki türünden sadece %15'inin farmakolojik potansiyelleri için keşfedildiği tahmin edilmektedir [6]. Birçok şifalı bitki arasında çörek otu ve çörek otu yağı dünya çapında tarihteki en değerli besin açısından zengin bitkilerden biri olarak kabul edilmiştir ve bu türün küçük tohumlarının geleneksel olarak iddia edilen kullanımlarını doğrulamak için çok sayıda bilimsel çalışma devam etmektedir.

Çörek otu yağının maksimum besin değeri, önemli miktarda bitkisel protein, lif ve mineraller ve vitaminlerin varlığına bağlanabilir. Farklı kaynaklardan bildirilen besin bileşimi, proteinin %20-85'ini, yağın %38.20'sini, lifin %7-94'ünü ve toplam karbonhidratın %31.94'ünü ortaya çıkardı. Tanımlanan çeşitli amino asitler arasında glutamat, arginin ve aspartat, sistein ve metionin sırasıyla majör ve minör amino asitlerdi. Çörek otu tohumları ayrıca önemli seviyelerde demir, bakır, çinko, fosfor, kalsiyum, tiamin, niasin, piridoksin ve folik asit içerir. Ek olarak, N. sativa'nın fitokimyasal analizleri, esas olarak alkaloidler, saponinler, steroller ve uçucu yağı içeren yüzlerce fito-bileşenin varlığını göstermiştir, ancak bunların çoğunun bileşimi kimyasal olarak tanınmamıştır veya biyolojik olarak doğrulanmamıştır. N. sativa tohumu, ana yağ asitlerinin linoleik asit (%64.6) ve palmitik asit (%20.4) olduğu %26-34 sabit yağ içerir. Tohum yağı %0,4-2,5 oranında uçucu yağdan oluşur. Şimdiye kadar bildirilen farklı aktif bileşenler arasında, uçucu yağın ana bileşeni olarak bulunan timokinon en biyoaktif bileşiktir ve geniş kapsamlı terapötik faydalar sergiler.

Literatürde ÇÖREK OTU tohumundan elde edilen birkaç biyoaktif bileşik rapor edilmiştir; bunlar arasında en önemli biyoaktif olanlar timokinonlardır. N. sativa'nın farklı çeşitlerinden bildirilen diğer ana fitokimyasallar arasında steroller ve saponinler, fenolik bileşikler, alkaloidler, yeni lipid bileşenleri ve yağ asitleri ve değişen bileşime sahip uçucu yağlar bulunur.  Çeşitli çalışmalarda bildirilen uçucu yağ bileşimi (% 0.4-0.45), yaklaşık kırk farklı bileşiği temsil eder, bol miktarda tanımlanan bileşenler arasında trans-anetol, p-simen limonen, karvon, a-thujene, timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) bulunur. , ditimokinon, karvakrol ve çeşitli konsantrasyonlarda β-Pinene.

Çörek otu tohumlarından farklı ekstraksiyon yöntemleriyle izole edilen uçucu yağda bulunan en önemli biyoaktif bileşen olan timokinon miktarı geniş bir aralıkta değişmektedir: SC-CO2 (1.06, 4.07 mg/g) kullanılarak  ve Soxhlet ekstraksiyonu (2940.43 mg/kg) ve (8.8 mg/g) yağ

Çörek otu Tohum yağı yağ asidi bileşiminin (%32-40) çeşitli yazarlar tarafından başlıca, linoleik, linolenik, oleik, palmitoleik, palmitik asitler ile birlikte araşidonik, eikosadienoik, stearik ve miristik asit içerdiği bildirilmiştir. Yeni bir dienoat ve bilinen iki monoester ile birlikte yeni lipidler, tohumun sabunlaştırılmamış ekstraktından, yani metilnonadeka dienoat, pentil heksadek -enoat ve pentil pentadec enoattan izole edilmiştir.

Fitosteroller, insan diyetinin önemli bir parçasıdır ve düşük yoğunluklu lipoprotein ve toplam kolesterol seviyesini düşürmedeki nutrasötik ve tıbbi yararları nedeniyle daha fazla ilgi görmektedir. Fitosteroller, bitkisel yağların kalitesini ve gıda etiketlemesini değerlendirmek için karakteristik bileşikler olarak da önemlidir. Farklı araştırmacılar tarafından tahmin edilen çörek otu yağının toplam sterol içeriğinin sabunlaştırılmamış maddenin %18 ila 42'si arasında olduğu bulundu. Tanımlanan başlıca steroller sitosterol, kampesterol, stigmasterol ve avenasterol olmuştur.

Çörek otu yağı; Oksidatif stres ve serbest radikal seviyelerinde bir yoğunlaşma, nörolojik bozukluk, kanser, yaşlanma ve endokrin hastalığı dahil olmak üzere çeşitli ilerleyici patolojik durumlarla ilişkili en önde gelen merkezi belirteçler arasındadır. Bugüne kadar, doğal antioksidanlar olarak şifalı bitkilerin tedavi seçeneğinde artan bir önem olmuştur. Doğal olarak oluşan çeşitli şifalı bitkiler arasında, N. sativa, in vivo ve in vitro çalışmalarda etkili antioksidan aktiviteleri nedeniyle rapor edilmiştir.

Allium sativum ve çörek otu  tohumunun iki aylık tüketimden sonra otuz postmenopozal kadında birlikte kullanımı, eritrosit glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve süperoksit dismutazda artan aktivite ile plazma malondialdehit (MDA) seviyelerinde önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu [38]. Benzer şekilde, çörek otu tohumunun sabit ve uçucu yağı, sıçan modelinde potasyum bromatın getirdiği oksidatif strese karşı Glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz ve GSH-Px'te önemli bir artış ortaya koydu.

Çörek Otu ve nanoboyutlu klinoptilolitin Wistar sıçanlarına ayrı ayrı uygulanması, hem ekstraktların hem de diyabetik grupların birlikte kullanımlarına göre antioksidan parametrelerde önemli gelişme gösterdi. 50 gönüllü obez denek üzerinde yapılan randomize kontrollü bir klinik çalışma, Çörek Otu  tohumu yağının daha az kalorili bir diyetle birlikte süperoksit dismutaz (SOD) seviyesini ve vücut ağırlığını, sekiz haftalık denemede plasebo grubuna kıyasla önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Çörek Otu; Ayrıca, aterojenik süspansiyonla beslenen sıçanlarda Çörek Otu  tohumundan fraksiyonlanan metanolik ekstrakt ve uçucu yağın, serbest radikallere karşı plazma toplam antioksidan gücünü yüzde seksen sekiz oranında etkili bir şekilde yenilediği bildirilmiştir.. Benzer şekilde, N. sativa yağı ve timokinon uygulaması, mide mukozasında karbonhidrat biyotransformasyonu ve enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan savunma sistemi üzerinde sisplatin kaynaklı değişikliği belirgin şekilde iyileştirdi. Bu nedenle, Çörek Otu  ve timokinonun belirgin antioksidan aktivitesi, potansiyel olarak daha yeni bir antioksidan ajan olabilir ve sağlığın geliştirilmesi ve hastalıkların önlenmesi için yaşam için gerekli besinler olarak kullanılabilir.

WEBMD - JOHN HOPKINS

Paylaş:Bu yazıya 7 yorum yapıldı.
 • Sevcan Durdu yazdı:

  merhabalar, burada ki yazan faydalar tabii vardır ancak ilaç gibi düşünmemek gerekir. Ben uzun zamandır kullanıyorum ve bir çok markayıda test etme şansım oldu.


 • mustafa akın yazdı:

  şekere faydası olurmu anjo olanlara zararı varmıdır


 • halil yazdı:

  cok memnun kaldım bu çörek otu yağın 3gün oldu kullanmaya başlalıyalım yeni başladım kullanmaya 6ay boyunca kullancan


 • Derdeva yazdı:

  Mrb s.a mustafa bey corek otu yağının sabahları 1 tatlı kaşığı ac karnına alırsanız kilo verdirmeye tok karnına alırsanız kilo aldırmaya yarar öncelikli olarak.bagisiklik sisteminizi kuvvetlendirmeye,şekere,tansiyona,alerjiye,eklem ağrılarına iyi gelmektedir.surerek uygulama yaptiginizdada eklem ağrılarının geçirdiği kanıtlanmıştır.anjiyo olmanız buna engel değildir.sadece kemoterapi görenler içemez.kemoterepi alıp üzerinden 8 ay geçen hastalar bağışıklık sistemi içebilir.hamile bayanlar hamileleik döneminde içemez.ankarada 9 senedir yerli tohumdan corek otu yagi çıkarmaktayız.


 • ümit akduman yazdı:

  Hocam iyi günler dilerim. Uykuya dalmakta zorlanmama rağmen uyku hapı kullanmak istemiyorum.Sabaha kadar deliksiz uyumayı alkolü bıraktıktan sonra (1 sene) unuttum.Bu arada esas sorum şu olacaktır:Uyku apnem vardı,test sonrası cihazı 3 aydır kullanmaya başlamama rağmen uykuya dalış öncesi istemsiz şekilde 3-5 saniyelik titreme oluyor,dişlerim tıkırdıyor.Ne yapabilirim ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.


 • Mustafa yazdı:

  Sayik erol tangut yaz veya tebve-i sayik ilmi yaz işine yarar bide hacamat sülük tedavisinede bakabilirsin


 • Veli yazdı:

  Merhaba Chemotherapie den önce ve sonrasında alınıp alınmamasnda sakıncalımı? Hayırlı günler


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
 • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
 • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
 • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
 • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
 • Randevu Al