Çok mu terliyorsunuz

Çok mu terliyorsunuz? Peki terlemenin tamamen kesilmesi sağlıklı mı?

Çok mu terliyorsunuz

Terlemenin tamamen kesilmesi sağlıklı mı? Terlemenin tamamen kesilmesi aslında imkansızdır. Cerrahi tedavi sonucunda el, yüz, ayak ve koltuk altında terleme kesilebilir ancak vücudun diğer kısımları terlemeye devam eder. Ya da çeşitli yöntemlerle terleme azaltılabilir. Fakat terleme bir hastalık boyutunda değilse kesilmesi faydalı değildir.

Çeşitli aktiviteler sonucu ısınan vücudun kendini soğutmak için dört beş defa terlemesi normaldir. Ama gereğinden çok fazla terleme olursa bu kişiyi rahatsız eder, can sıkıntısına ve kişinin utanmasına sebep olur. İhtiyaçtan fazla terleme durumuna hiperhidroz denir. Tedavisi ve azaltılması kremler, iyonoforez, botox, cerrahi tedavi, ilaç tedavileri ile sağlanabilir.

Uzmanlara göre eğer çok rahatsız edici ve hastalık boyutunda değilse terlemeyi kesici çözümler bulmaya çalışmak, bu tip deodorantlar veya ürünler kullanmak sağlıklı değil. Terleme vücudun doğal bir tepkisidir ve sağlıklıdır.

TER KOKUSUNU NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

- Öncelikle her gün duş alın, almasanız bile koltuk altlarınızı sabunla yıkayın ve temizleyin.
- Aktarlarda ya da kozmetik dükkanlarında da bulunan tuz minerallerini kullanabilirsiniz. Özellikle cildi hassas olanlar, deodorantlara alerjisi olanlar için en doğal çözümdür.
- Deodorant kullanmak gün içinde pratik bir çözümdür.
- Kıyafetlerinizdeki ter lekelerinden rahatsız oluyorsanız koltuk altına yapıştırılan ter emici pedlerden kullanabilirsiniz.
- İç çamaşırınızın hijyenine özen gösterin. Yaz aylarında aynı kıyafeti bir kereden fazla giymeyin.

MAHMUREEtiketler: terleme ter kokusu çok terleme terleme tedavisi terlemek sağlıklımı


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Psikosomatik hastalık ne demektir?
  15 Nisan 2019, 10:12
 • Beyinde pıhtı atması nedir, nasıl tedavi edilir?
  11 Nisan 2019, 17:12
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 17:01
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 16:52