Çocukta sağlık ve spor alışkanlığı

Siz de çocuklarınızı spora teşvik edin...

Çocukta sağlık ve spor alışkanlığı

Siz de çocuklarınızı spora teşvik edin...

Peki çocuğunuzun spor alışkanlığı kazanmasını nasıl sağlarsınız? Çocuğunuzu tanıyın Çocuğunuzun yaşı, fiziksel durumu, hangi aktiviteleri yapmaktan keyif aldığını öğrenin. Beden eğitimi öğretmeninden tavsiye alın. İnce ve esnek yapılı bir kızınız varsa bale veya jimnastiğe , takım oyunları seven bir oğlunuz varsa basketbol veya voleybola yönlendirebilirsiniz.

ARAŞTIRIN

sporyapancocuklarÇocuğunuzun seçtiği sporda başarılı olması için önce öğretmeni ile tanıştırın. Öğretmenini ve arkadaşlarını seven çocuğunuzun o sporu sevme olasılığı yüksektir.

DESTEK OLUN

Hiçbir çocuk ilk başta spora gitmek için çizgi filmlerinden veya uykusundan vazgeçmek istemez .Spor yapmaya alışana kadar ona zaman tanıyın, destek olun, motive edin ve ödül verin. Yaptığı şeyin öneminden bahsedin ; sağlığına ve vücuduna olan yararlarını sık sık hatırlatın. Sağlam ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın önemini söyleyin.

ÖRNEK OLUN

Çocuklar anne ve babalarını örnek alırlar. Onun sizi örnek alması için sizin de sağlığınıza dikkat etmeniz, spor yapmanız ve sağlıklı beslenmeniz gerekir. Sizin bu konuda disiplinli olmanız çocuklarınız için önemlidir.

BÜYÜME VE GELİŞMEYİ KONTROL EDİN

Çocuğunuzun kilosunu ve boyunu ayda bir kere ölçün yaşıtlarıyla kıyaslayın büyümesinin uygun oranda olup olmadığını takip edin.Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa beslenme uzmanına başvurun ve sağlıklı beslenmesine ön ayak olun.

ÖDÜL

Her alışkanlığın oluşması için en az bir ay süreye ve karşılığında bir ödüle ihtiyaç vardır. Çocuğunuza sporunu yaptıktan sonra sevdiği film için sinema ini verebilir, istediği ayakkabıyı alabilir veya onu motive edici cümlelerle destekleyebilirsiniz.

OKUL ÇAĞINDA HERŞEYİ DENEYİN

Okul çağı dönemi sağlıklı alışkanlıklar kazanmak için en ideal dönemdir.bu dönemde çocuğunuzun beslenmesi, sporu, büyüme ve gelişmesini takip edin. Başladığı sporu sevmediyse başka seveceği bir spor ile değiştirin, denemekten asla vazgeçmeyin. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al