Çocukların çoğu hareketsiz ve egzersiz yapmıyor!

Çocukların çoğu hareketsiz ve egzersiz yapmıyor! 11-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 80'i yeterince egzersiz yapmıyor.

Çocukların çoğu hareketsiz ve egzersiz yapmıyor!

146 ülkeden 1,6 milyon çocuğun günlük bedensel hareketliliğini inceleyen yeni bir araştırma, 11-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 80'inin yeterince egzersiz yapmadığını ortaya koydu. Uzmanlar bu durumun çocukların sağlığının yanı sıra beyinsel gelişimini ve sosyal becerilerini de olumsuz etkilediği uyarısında bulunuyor.

Lancet adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada 1,6 milyon çocuğun 2001 ve 2016 yıllarındaki günlük bedensel hareketliliği karşılaştırıldı. Dünya ortalaması olarak kız çocuklarının yüzde 85'inin, erkek çocuklarının ise yüzde 78'inin yeterince fiziksel aktivitede bulunmadıkları tespit edildi.

Araştırmada, dört ülke dışında erkek çocukların kız çocuklarından daha aktif olduğu görüldü. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hareketsizliğin, çocukların sağlığının yanı sıra beyinsel gelişimini ve sosyal becerilerini de olumsuz etkilediği uyarısında bulunuyor.

Günde bir saat fiziksel egzersiz yapma yönündeki tavsiyenin hayata geçirilmemesi, zengin ülkelerde olduğu kadar yoksul ülkelerde de önemli bir sorun olarak görülüyor.

Hangi ülkeler daha iyi?

WHO, egzersiz azlığının evrensel bir sorun olduğunu vurguluyor. Aktivite seviyesi görece biraz daha yüksek olan Bangladeş'te bile çocukların yüzde 66'sının (her 3 çocuktan 2'si) günde 1 saat egzersiz tavsiyesini yerine getirmediği görüldü.

En az aktif olanlar ise Filipinler'de yüzde 93 ile erkek çocuklar, Güney Kore'de de yüzde 97 ile kız çocukları. İngiltere'de erkek çocuklarının yüzde 75'i, kız çocuklarının ise yüzde 85'i yeterince aktif değil.

Türkiye'de durum ne?

Türkiye'de yeterince fiziksel aktivitede bulunmayan çocukların oranı 2001'de yüzde 82, 2016'da ise yüzde 81 olarak tespit edildi. 2001'de Türkiye'de erkek çocuklarda aktivite yetersizliği yüzde 78,7 iken 2016'da aynı oran yüzde 76,6 olarak kaydedildi. Kız çocuklarında ise bu oranın sırasıyla yüzde 85,9 ve 86,9 olduğu tespit edildi.

Neler egzersiz kapsamına giriyor?

Kalbin daha hızlı atmasına ve akciğerlerin daha sıkı çalışmasına yol açan her tür etkinlik egzersiz olarak değerlendiriliyor. Koşma, bisiklet sürme, yüzme, futbol, zıplama, ip atlama, jimnastik bunlar arasında sayılabilir. Uzmanlar, çocukların günde 60 dakika orta ve hızlı derecede egzersiz yapmasını tavsiye ediyor.

Orta dereceli egzersiz, konuşmanın mümkün olduğu, hızlı derece ise bunun mümkün olmadığı aktiviteler için kullanılıyor.

Çocuklar tembel mi?

Peki, çocukların yeterince egzersiz yapmadığına işaret eden bu bulgular onların tembel olduğunu mu gösteriyor?

WHO'dan Dr. Fiona Bull, öyle olmadığını söylüyor.

Bull, "Bu çocuklarla ilgili bir durum değil, herkesi ilgilendiriyor. Fiziksel aktiviteyi ihmal etmek ve öncelik vermemek evrensel bir sorun" diyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al