Çocukların çizdikleri resimler ne anlama geliyor

Üsküdar Üniversitesi’nin Köln’de açtığı Üsküdar University Europe, Almanya’daki Türklere eğitim desteği vermeye devam ediyor.

Çocukların çizdikleri resimler ne anlama geliyor

Uzm. Psk. Ömer Bayar, çocuklara sanatı sevdirmek konusunda Almanya merkezde bulunan Türkler'e seminer verdi:

Çocukların çizdikleri resimler ne anlama geliyorİşte Bayar'ın açıklamaları:

Neden sanatı sevdirmelidir

RESİMLER DUYGULARI ANLATIYOR

Bir bireyin duygularını, düşüncelerini aktarabilmesi için farklı materyalleri kullanmasıdır. Biz insan olarak anlaşılmak, yaşadıklarımızı paylaşmak ihtiyacındayız. Sanatta duygularımızı anlatmanın bir yolu. Çocukların çizdiği resimlerden onların duygularını anlamak gibi psikolojide yöntemler de var. Çocuk sanatla uğraşırken farklı şeyler deniyor, denediklerinin sonuçlarına bakıyor, farklılık kişilerin üretilen şeye yaklaşımını gözlemliyor. Deftere sert hatlarla yapılan bir resim karşı tarafın öfkesini bize anlatır aslında.

Çocukların çizdikleri resimler ne anlama geliyor 2

ÖNCE SİZ MODEL OLUN

Empati, iletişim yeteneklerimizin gelişmesi bizim sosyalleşmemize de destekler. Önce biz model olmalıyız. Çocuklarda gözlem yeteneği çok gelişmiştir ama çocuklar önce gözlemlediğini öğrenir. Ebeveynler önce sanatın bir konusuyla meşgul olmalı ki çocuklar da meraklı olsun.

CESUR OLUN

Psk. Ömer Bayar çok güzel resim çizdiğini söyledi. Bu yeteneğinin çocukluğunda annesiyle yaptığı resim aktiviteleri ile geliştiğini söyledi. Ne kadar güzel veya gerçekçi bir çizim olduğu önemli değil değerli olan çaba sarfetmek, vakit geçirmektir. Aileler cesur ve denemeye hevesli olmalı.

RESİM YAPILACAK ALAN YARATIN

Çocuğunuza evinizde mutlaka resim yapabileceği bir alan yaratın. Duvara kağıt yapıştırmak, evin bir alanını ona özel ayırmak gibi. Çocuğunuzdan resim yapmaya başladığında resme ilgi gösterin ve sorular sorun. Çocuğa anlamaya çalıştığınızı hissettirin.

ONU SINIRLAMAYIN

Onu eleştirip, sınırlamayın. Gerçekçi limitlere gerek yok. Çocuk yaptığı şeyde özgür olmalı. Resimleri sağlayabileceğiniz kutularınız veya klasörleriniz olmalı. Böylece yaptığı çalışmaların değerini anlar. Çocuğunuza defter alabilirsiniz. Böylece çocuk farklı ortamlarda da isterse resim yapabilir. Bir de defter tutmanın bir diğer güzel tarafı da birlikte eski resimlere bakıp yorum yapabilirsiniz.

BİRLİKTE GALERİLERE GİDİP SERGİ GEZİN

Çocuğa materyal sağlarken hazır kalıpları ve boyama kitapları tavsiye etmem. Çocuklar böyle kısıtlanmamalıdır. Çocuğa nasıl boyaması, nasıl çizmesi gerektiğini söylemeyin. Özgür bırakın. Çocuk asla rekabet yaşamamalı. Kıyaslandığında kendisini kötü ve değersiz hisseder.

KIYASLAMA YAPMAYIN

Küçük çocuklarda resim yarışmalarına katılmalarını önermem, kıyaslama yapılmamalı. "Hadi bize bir ev çiz" gibi yönlendirmeyin, Özgür bırakın.

"On kere gösterdim hala ağaç çizemiyorsun" gibi çocuğa yaklaşılmamalı.  Her çocuğun gelişimi, yaklaşımı farklıdır.

EN SEVDİĞİNİZ EŞYANIZI BOYAYABİLİR

Çocuk en sevdiğiniz eşyanızı boyayabilir, masaya zarar verebilir. Çocuğun kendi alanına ihtiyacı var. Çocuklara resim yapabileceği yerlerle ilgili seçenek yaratın. Böylece hem siz yer konusunda çerçeve çizersiniz hem de çocuk seçim yapabildiği için mutlu olur.

SORULARI UZMANIMIZ YANITLADI

Merkezdeki dinleyicilerden gelen sorular yanıtlandı. Özellikle çocukların her zaman anne ile resim yapması yalnız başına yapmak istememesi konuşuldu

Çocukları her zaman herşeyi birlikte yapmaya alıştırıyoruz ve herşeyi kontrol etmek istiyoruz. Bizim bu yaklaşımımız çocukta güvensizlik yaratabilir. En başta çocuk bazı şeyleri yalnız yapmak istediğinde alan yaratmalıyız. Çocuğu yalnız başına resim yapması için teşvik etmeliyiz. Örn, size sürpriz bir resim çizmesi istenebilir. Sonrasında da "çok güzel çizmişsin" yerine "çizdiğin bu ağaç ile ne anlatmak istedin" gibi sorular sorun. Aksi takdirde çocuğun hedefi hep çok güzel resim çizmek olur.

Çocuk resim yaparken gerçek hayatta olmayan boyutlandırma, renklendirme yapabilir. Turuncu bulutlar, çok uzun kol ve bacaklar gibi. Çocuk özgür olmalı ve içinden geldiği gibi yaklaşmalı. Yaşına göre de bu durum yorumlanmamalı. Bu yaklaşım genel bir özgürlük alanı olmalı. Eğer çocuğun genel hayat algısı ile ilgili bir sıkıntı yok ise orantısız ve farklı renklendirilmiş resimler çocuğun sadece hayal gücünü gösterir. Endişelenecek bir durum yoktur.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ben ve Sen Dili, kişinin kendini anlatması, sen dili ise karşıdaki ki ile iletişim kurma şeklidir. Çocuk sahibi olmak, her anne-babanın yaşamındaki dö
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Anne olmak en özel ve en güzel mucize… Ya anne sütü? Anne sütünün mucizelerini biliyor musunuz?
  • ‘Hayalim iyi bir anne olmak’ diyenlerden misiniz? İyi bir anne olabilirsiniz. Nasıl mı? Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen R
  • Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu söz dinlememe durumu ile anne-babala
  • Küçük çocuklar için en kritik yaşlardan biri olan üç yaş, onların kendilerini anlayıp, hayaller kurdukları ve bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir yaş
  • Randevu Al