Çocuklarda tikler neden olur

Çocuklarda burun çekme, göz kırpma, boğazını temizleme, ses çıkartma gibi tekrar eden garip hareketler amaca yönelik değilse, yineleniyorsa, istem dışıysa bunlara tik diyoruz.

Çocuklarda tikler neden olur

Çocuklarda görülen tiklerin nedenleri tam olarak anlaşılmasa da genetik ve çevresel faktörler olarak tanımlanmaktadır. Yani ailede tik problemi olan varsa ya da çocuk tike neden olacak çevresel kötü bir olay yaşadıysa çocuklarda tikler ortaya çıkabilir.

Çocuklarda tiklerin en belirgin nedeni genetik faktörlerdir. Akrabalarında tik sorunu olan çocuklarda tik sorunları çok daha sık görülmektedir. Gerginlik yaratan durumlarda tiklerin ortaya çıkması aile ve çevre tarafından uygulanan baskılardan dolayı gerçekleşebilir. Beyin kimyasalları arasında bulunan depominin anormal hareketlerinden de kaynaklanabileceğine dair de önemli kanıtlar vardır.

ÇOCUKLARDA TİKLERİN TEDAVİSİNDE BAŞARILI YÖNTEMLER NELERDİR

Çocuklarda tiklerin tedavisinde en önemli yöntem tiklerin oluşma nedenlerinin belirlenmesi ve buna göre tedavi uygulanmasıdır. Çocuklarda tikler hangi durumlarda ortaya çıkıyor, ne sıklıkla tekrar ediyor, belirli durumlarda mı ortaya çıkıyor belirlenerek psikolojik destek ve ilaç tedavisi yöntemleri uygulanır.

Çocuklarda görülen tiklerde dikkat edilmesi gereken tiklerin oluşmasını tetikleyen çevresel durumların tespit edilmesidir. Belirli durumlarda tikler ortaya çıkıyorsa nedenleri araştırılmalıdır. Çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına gidilerek çocuklarda görülen tiklerin nedenleri ortaya çıkarılmalı ve gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Çocuklarda görülen tiklerin tedavisinde başarılı olunabilmesi için tiklerin oluşmasındaki nedenlerin anlaşılması çok önemlidir.

BİR HAREKETİN TİK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR

Bir hareketin tik olarak tanımlanmasında hareketin istem dışı olması, amaca yönelik olmaması ancak baskılanabilmesi söz konusudur. Ses çıkartma ve garip hareketlerin tekrarı çocuklarda görülen tiklerdir. Ses çıkartmalarda konu dışı sözcükleri yineleme, duyulan son sesi ya da cümleyi tekrar etme en sık görülen tikler arsında yer alır.

Yinelenen yüz hareketleri arasında göz kırpma en sık rastlanan tikler arasındadır. Yinelen bazı vücut hareketleri de tik olarak ortaya çıkabilir. Çocuklarda tikler konusunda gözlem oldukça önemlidir. Tikler belli durumların tetiklemesi ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle tekrar eden garip hareketlerin iyi gözlenmesi ve uzman doktora doğru şekilde aktarılması gerekir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme g
  • Randevu Al