Çocuklarda tikler hangi nedenlerden dolayı görülür

Çocuklarda tiklerin görülmesi oldukça sık yaşanan çocuk sağlığı problemleri arasında yer alıyor.

Çocuklarda tikler hangi nedenlerden dolayı görülür

Tik dediğimizde yinelenen, amaca yönelik olmayan, istem dışı ancak baskılanabilen hareket ve ses çıkartmalardan söz ediyoruz. Çocuklarda tikler hangi nedenlerde ortaya çıkıyor bunun tespit edilmesi tedavi için en önemli aşamadır.

Çocuklarda görülen tikler konusunda yapılan araştırmalar tiklere neden olan genetik ve çevresel faktörler üzerinde yoğunlaşmıştır. Genetik yatkınlık tiklerin var olmasında en çok görülen nedenlerdendir. Gerginlik durumları tikleri tetikliyorsa aile ve çevreden çocuğa uygulanan baskıların tiklere yol açmış olması mümkündür. Çocuklarda tikler gözlemlendiğinde çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurmak gerekir.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN TİKLER NASIL TEDAVİ EDİLİR

Çocuklarda görülen tiklerin tedavi edilmesinde en önemli aşama tiklerin nedenlerinin tespit edilmesidir. Tiklere neden olan sorunların değerlendirilmesi ve psikolojik destek ya da ilaç tedavisi ile tiklerin tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda görülen tikler uzman doktor rehberliğinde uygulanan tedavilerle ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda görülen tiklerin hangi durumlarda ortaya çıktığı, tiklerin oluşmasını tetikleyen gerginliklerin gözlemlenmesi tedavinin en önemli adımlarıdır. İlaç tedavi ve destekleyici tedavi yöntemleri ile çocuklarda tikler tedavi edilebilmektedir. Tedavi sürecinde çocuğun aile tarafından desteklenmesi ve ilgi gösterilerek tiklerin oluştuğu zamanlarda çocuğun olumlu yönlere kaydırılması önemlidir. Çocuğun tikleri yüzünden asla azarlanmaması hem aile hem de okul hayatında tiklere karşı gösterilen tavırların olumlu olması gerekir.

ÇOCUKLARDA HANGİ TİKLER GÖRÜLÜR

Çocuklarda tekrar eden yüz hareketleri, vücut hareketleri ya da ses çıkartmalar görülen tikler arasında yer alır. Burun çekme, boğaz temizleme, göz kırpma, son söylenen sesi tekrar etme, kendi söylediklerini tekrar etme gibi tikler çocuklarda en sık görülen tiklerdendir. Ses çıkartma ve hareket tekrar etme birlikte görülüyorsa Tourette Sendromu olarak adlandırılan özel bir durum yaşanıyor demektir.

Çocuklarda tikler tedavi edilirken anne, baba ve öğretmen gibi en çok etkili olacak kişilerin davranışlarının baskıcı olmaması önemlidir. Tiklerinden dolayı çocuğun gerginlik yaşaması önlenmelidir. Çocuğun tiklerinin ortadan kaldırılması için tikler ortaya çıktığında çevresel tepkilerin doğru ve çocuğa destek olacak şekilde olması gerekir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme g
  • Randevu Al